more_horiz
Wiadomości

Steinmeier zwrócił się do Putina. Prosił o zakończenie wojny

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 22:52
Frank-Walter Steinmeier wezwał Władimira Putina do natychmiastowego wycofania wojsk z terenów Ukrainy. - Panie Putin, proszę zakończyć cierpienie i zniszczenia na Ukrainie! Niech pan wycofa swoje wojska - powiedział prezydent Niemiec. 
Prezydent Niemiec: panie Putin, proszę zakończyć cierpienie i zniszczenia na Ukrainie
Prezydent Niemiec: panie Putin, proszę zakończyć cierpienie i zniszczenia na UkrainieFoto: shutterstock/SC Image

- Niech pan uszanuje suwerenność Ukrainy, zaprzestanie działań wojennych - oświadczył prezydent RFN podczas ceremonii otwarcia zjazdu katolików niemieckich w Stuttgarcie, Katholikentag.

Frank-Walter Steinmeier podkreślił również, że inwazja Rosji nie dotyczy tylko mieszkańców Ukrainy. Z powodu zablokowania milionów ton zboża w ukraińskich portach morskich, światowe ceny zboża gwałtownie wzrosły.

- W najbliższych miesiącach wielu regionom świata, zwłaszcza wschodniej i południowej Afryce, grozi głód i śmierć - powiedział Frank-Walter Steinmeier cytowany przez telewizję ARD. 

"Powinien odwiedzić stolicę walczącego narodu"

Z kolei w wywiadzie dla "Die Welt" Mateusz Morawiecki zaapelował do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, aby ten złożył wizytę w Kijowie. - Myślę, że powinien to zrobić. Powinien odwiedzić stolicę walczącego narodu, aby poczuć wagę tamtejszych wydarzeń - powiedział premier Polski.

- Ukraina walczy o naszą wolność, o europejskie idee, o najważniejsze zasady, jakie tylko możemy sobie wyobrazić, (...) każdy powinien być tego świadomy - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Polski premier wezwał też do większego wsparcia militarnego ze strony partnerów zachodnioeuropejskich. - Polska zrobiła wszystko, aby jak najszybciej wesprzeć Ukrainę bronią, a za tym przykładem powinni pójść inni - zaznaczył. Dodał, iż "oczekuje, że nasi partnerzy w Europie Zachodniej zrobią to samo, ponieważ jest to punkt zwrotny, nie tylko w historii Europy, ale w historii świata".

Podkreślił, że powrót do przedwojennego ładu jest niemożliwy. - Ale nadal mam wrażenie, że niektórzy w Europie Zachodniej mają nadzieję na właśnie taki powrót - mówił Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej:

Szef MON: Niemcy budowali siłę militarną Putina przez dziesięciolecia

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem