more_horiz
Wiadomości

Międzynarodowy Booker przyznany. Prestiżowa nagroda dla książki Geetanjali Shree

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 00:56
Powieść indyjskiej pisarki Geetanjali Shree "Tomb of Sand" (Grobowiec z piasku) w przekładzie Daisy Rockwell wyróżniono w czwartek w Londynie Międzynarodową Nagrodą Bookera. Jedną z sześciu powieści na finałowej liście były "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk.
Jury nagrodziło książkę Tomb of Sand
Jury nagrodziło książkę "Tomb of Sand" Foto: materiały promocyjne / Wydawnictwo Tilted Axis Press

"Grobowiec z piasku" to opowieść o osiemdziesięcioletniej kobiecie, która przeżywa gwałtowną przemianę po utracie męża. Po początkowym załamaniu postanawia wymyśleć swoje życie na nowo.

- To elegia dla świata, w którym żyjemy. Ale elegia pełna śmiechu, w której jest miejsce na nadzieję mimo nieuniknionej zagłady - mówiła Geetanjali Shree odbierając wyróżnienie. - Nigdy nie marzyłam o Bookerze. Nie myslałam nawet, że mogę - dodawała pisarka.

International Booker Prize to nagroda podwójna. Obok autora dostaje ją też tłumaczka. W tym przypadku była to Amerykanka Daisy Rockwell.

Wśród sześciu nominowanych tytułów z tak zwanej "krótkiej listy" znalazły się też "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk w przekładzie Jennifer Croft. To monumentalna powieść historyczna rozgrywająca się w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Nagroda przyznawana jest od 2005 roku. Na liście poprzednich laureatów są między innymi Francuz David Diop i David Grossman z Izraela. Przed 2016 rokiem, gdy zasady były nieco inne, a nagrodę mogli odbierać także autorzy anglojęzyczni spoza Królestwa, przypadła ona między innymi Philipowi Rothowi i Alice Munro.

Czytaj także:

bartos

 

Zobacz więcej na temat: literatura Wielka Brytania

Zobacz także

Zobacz także