more_horiz
Wiadomości

Szokujące informacje ambasadora Ukrainy. Niemcy na początku roku zwiększyły import z Rosji o 60 proc.

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 18:57
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk na Twitterze poinformował, że "Niemcy zwiększyły w styczniu-kwietniu bieżącego roku import z Rosji o 60 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego".
Ambasador Ukrainy: Niemcy w styczniu-kwietniu zwiększyły import z Rosji o 60 proc.
Ambasador Ukrainy: Niemcy w styczniu-kwietniu zwiększyły import z Rosji o 60 proc.Foto: Tobias G. Sommer/Shutterstock

"To szaleństwo! Mimo agresywnej rosyjskiej wojny Niemcy w styczniu-kwietniu 2022 r. zwiększyły import z Rosji o 60 proc. i przekazały do Moskwy jeszcze prawie 6 mld euro" - oznajmił Andrij Melnyk, powołując się na dane Komitetu ds. Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych.

Wymiana handlowa z Rosją

Z danych tych wynika, że we wspomnianym okresie niemiecki eksport do Rosji spadł o 26,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Pod względem wymiany handlowej Rosja była trzecim co do wielkości partnerem Niemiec po Polsce i Czechach.

Jednocześnie wymiana handlowa Niemiec z Ukrainą spadła w tym czasie o 11,8 proc. (import zmniejszył się o 5,4 proc., a eksport - o 15,7 proc.).

Krytyka kanclerza Niemiec

Jak pisze "Sueddeutsche Zeitung", w sprawie nadania Ukrainie statusu kandydata do UE kanclerz Niemiec Olaf Scholz kluczy jeszcze bardziej niż w kwestii dostaw broni dla ukraińskiej armii. Ukraińcy ujawnili, że Niemcy nie przekazali ani jednej sztuki ciężkiego sprzętu.

"Sueddeutsche Zeitung" wypomina kanclerzowi Niemiec brak jasnego stanowiska w sprawie nadania Ukrainie statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zasugerował Brukseli po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zastosowanie specjalnej procedury w celu natychmiastowego przyznania Ukrainie członkostwa we Wspólnocie.

Tak się jednak nie stało, co argumentowano, że kraje zwykle potrzebują lat, aby wynegocjować wejście do Unii, a kandydaci muszą udowodnić, że spełniają szereg kryteriów - od poszanowania demokracji i praworządności po posiadanie wystarczająco silnej gospodarki.

Czytaj także:

dz


Zobacz także

Zobacz także