more_horiz
Wiadomości

Wywiad wojskowy: Rosja nie rezygnuje z celu zajęcia całej Ukrainy, co 30 dni koryguje plan wojny [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 23:30
Według ustaleń wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Rosja nie zrezygnowała z celu zagarnięcia całego terytorium Ukrainy. - Dysponujemy potwierdzonymi danymi, że Rosjanie mają plan na 120 dni wojny. Dalsze korekty tego planu będą zależeć od tego, czy przeciwnik osiągnie sukces, czy też poniesie porażkę na wschodzie Ukrainy - poinformował wiceszef wywiadu Wadym Skibicki. Na bieżąco śledzimy przebieg wojny na Ukrainie. 
Ukraińscy żołnierze w pobliżu linii frontu w pobliżu Switłodarska
Ukraińscy żołnierze w pobliżu linii frontu w pobliżu SwitłodarskaFoto: PAP/EPA/STR

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.


PolskieRadio24.pl, PAP, IAR, Twitter/ mbl/ nt/ agkm /in./

Tak relacjonowaliśmy przebieg kolejnego dnia rosyjskiej wojny na Ukrainie:

02:25

Wojska ukraińskie utrzymują kontrolę nad kombinatem chemicznym Azot w Siewierodoniecku, w którym schroniły się setki cywilów. Trwają tam zacięte walki - poinformował w nocy z soboty na niedzielę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

02:24

Posłuchaj
00:15 zelensky-setka-2.mp3 Wołodymyr Zełenski: Ukraina, w nadzwyczajnie krótkim czasie odniosła się do pytań Komisji Europejskiej i zrobiła wszystko, tak jak trzeba. W przyszłym tygodniu będę prowadził bardzo ważne rozmowy z europejskimi liderami (IAR)

 

02:02

Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że ukraińskie wojska starają się odbijać terytoria na południu kraju, a w Siewierodoniecku trwają zażarte walki. Podkreślił, że wojna trwa już 108 dni, a Donbas nadal odpiera ataki Rosjan.

01:49

Rosja sprowadziła na Morze Czarne dwa duże okręty desantowe - informuje Unian.

01:20

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza udać się do Kijowa - donoszą niemieckie media. W podróży mają mu towarzyszyć prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi.

23:43

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz mówiąc o współpracy regionalnej zwracał uwagę na znaczenie inicjatywy Trójmorza oraz Bukareszteńskiej Dziewiątki. Mówił, że to przedsięwzięcia, które mają również oddziaływać na politykę UE. Podkreślił, że te inicjatywy rodziły się w bólach i nie było wiadomo, czy Niemcy oraz Francja będą na nie spoglądać przychylnym okiem.

Wiceszef MSZ mówił, że nasz region Europy ma gigantyczny potencjał i kluczową rolę do odegrania. "Dziś moment dziejowy daje nam ku temu szanse - paradoksalnie to, co dzieje się na Ukrainie, agresja rosyjska znów koncentruje uwagę na naszym regionie i ze strony Stanów Zjednoczonych, ale także ze strony partnerów europejskich" - powiedział Przydacz.

"Także dlatego, że my jako region mieliśmy rację ostrzegając przed agresywną polityką rosyjską, mieliśmy rację mówić o własnych doświadczeniach, mówiąc o tym jak sobie z ewentualnymi zagrożeniami radzić. Mieliśmy rację krytykując tych, których polityka wschodnia poniosła dzisiaj fiasko - polityka uzależniania się od nośników energii ze wschodu, od biznesu as usuall z Moskwą. Dziś i to jest faktem, nasi partnerzy i z Zachodu, ale także i z dalekiej Azji chcą nas słuchać, chcą słuchać naszej ekspertyzy dot. Rosji" - mówił Przydacz.

"Naszym głównym zadaniem jako urzędników, dyplomatów, polityków jest nie zmarnować tego potencjału (regionu). Z jednej strony, aby oddalić zagrożenie jak najdalej od swoich granic, ale jak najdalej także w czasie, aby Rosja na najbliższe pokolenia przestała być zagrożeniem dla świata" - powiedział Przydacz.

23:42

Szef służby zagranicznej Arkady Rzegocki powiedział, że po 24 lutego i inwazji Rosji na Ukrainę na naszych oczach zmienia się rola państw Europy Środkowo-wschodniej."To jest ten moment, kiedy Europa Środkowa może sięgnąć po podmiotowość (...) ale może to zrobić tylko blisko ze sobą współpracując, tylko korzystając z doświadczeń, a przede wszystkim mocniej wierząc w siebie, w rolę i znaczenie swoich tradycji" - powiedział Rzegocki.  
Dodał, że państwa regionu ostatnie 30 lat lepiej wykorzystały niż wiele państw zachodnich, chociaż zwracał uwagę, że nadal jest dużo do nadrobienia w relacjach polsko-czeskich.

23:41

Rosyjska agresja na Ukrainę znów koncentruje uwagę świata na naszym regionie Europy; mamy gigantyczny potencjał i kluczową rolę do odegrania - powiedział w sobotę w debacie podczas XII Kongresu Polska Wielki Projekt wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

23:08

Eksplozje w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych w obwodzie tarnpopolskim - po raz pierwszy od początku kwietnia.

Obwodowa administracja wojskowa i burmistrz Czortkowa poprosili mieszkańców o nieopuszczanie schronów, a także o nieudostępnianie zdjęć i filmów o skutkach nalotu wroga na portalach społecznościowych.

Burmistrz Tarnopola przekazał, że otrzymał informacje o możliwym ponownym wystrzeleniu rosyjskich rakiet z Morza Czarnego, w związku z tym i on poprosił mieszkańców swojego miasta o ukrycie się w schronach.

22:33

Sztab generalny Ukrainy odnotowuje, że oddziały sił zbrojnych Białorusi przechodzą na wyższy stopień gotowości bojowej.

"Prowadzone są działania związane z przyjmowaniem zobowiązanych do odbywania służby wojskowej. Z magazynów zabierana jest broń i sprzęt wojskowy" - głosi oświadczenie sztabu.

22:33

Na północnym wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie kontynuują ostrzały pozycji ukraińskich na pograniczu ukraińsko-rosyjskim. W Myropilskim w obwodzie sumskim ostrzeliwują infrastrukturę cywilną.

22:32

Nie milkną ostrzały Siewierodoniecka - miasta w obwodzie ługańskim, w większości kontrolowanego przez Rosjan. Sztab zapewnił, że obrońcy ukraińscy "z powodzeniem przeciwstawiają się szturmowi wroga w Siewierodoniecku". Wojska rosyjskie, jak wynika z komunikatu, nasiliły ostrzały sąsiedniego Lisiczańska z artylerii lufowej i rakietowej. Prowadzą też działania na rzecz zwiększenia liczebności swych oddziałów w tym rejonie. Rosjanie ostrzeliwują infrastrukturę cywilną w rejonie Siewierodoniecka, Lisiczańska i okolicznych miejscowości: Ustyniwki, Toszkiwki i Metiołkina.

Na innym odcinku frontu w Donbasie artyleria rosyjska ostrzeliwuje pozycje wojsk ukraińskich na kierunku Bachmutu (obwód doniecki). W rejonie miejscowości Pokrowske (na zachód od Bachmutu) Rosjanie przeprowadzili bombardowanie lotnicze.

22:09

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko oświadczył w sobotę, że w okupowanym mieście Rosjanie budują obiekt mieszkalny i zaraz obok niego - umocnienia bojowe. Według Andriuszczenki świadczy to o tym, że mieszkańcy zostaną użyci jako "żywe tarcze".

O rozpoczęciu prac budowlanych i fortyfikacyjnych ukraińskie władze miasta dowiedziały się od mieszkańców. Andriuszczenko napisał na komunikatorze Telegram, że nastąpiły "ostrożne ogłoszenia" ze strony władz okupacyjnych, iż w miejscu tym powstają modułowe domy dla osób, które straciły dach nad głową. Sprawdzając te informacje w kilku źródłach, urzędnicy ukraińscy ustalili, że "władze okupacyjne planują budowę domów modułowych z wieloma mieszkaniami, o technologii podobnej do budowy centrów handlowych" - relacjonuje Andriuszczenko.

Jednocześnie - dodał - "kilkaset metrów od budynków okupanci przygotowują linię obrony, w tym okopy dla ciężkiego sprzętu".

"Takie rozmieszczenie fortyfikacji uniemożliwia ataki artyleryjskie na umocnienia okupantów" - wyjaśnił Andriuszczenko.

21:38

Mina na wybrzeżu Morza Czarnego w Odessie stała się przyczyną śmierci mężczyzny, który pojechał z rodziną na plażę; eksplozja nastąpiła, gdy wszedł do wody - podały w sobotę władze miasta. Wezwały mieszkańców, by respektowali zakaz wizyt na plaży z powodu min.

Jak poinformowały władze miasta na komunikatorze Telegram, 50-letni mężczyzna pojechał z rodziną na wybrzeże. Wszedł do wody, by sprawdzić jej głębokość i temperaturę. Po kilku minutach nastąpiła eksplozja. Mężczyzna zginął na oczach swoich bliskich.

Władze Odessy zaapelowały do mieszkańców, by nie lekceważyli zakazu wyjazdów na plaże i kąpieli w zaminowanym morzu.

21:16

- Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10-15 mln ton zboża; Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu zboża - powiedział w sobotę premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem.

"Według wstępnych ocen w październiku może nam nie wystarczyć pomieszczeń magazynowych do przechowywania zboża, na 10-15 mln ton. Ministerstwo rolnictwa rozpatruje możliwość zorganizowania magazynów mobilnych" - powiedział Szmyhal. Podkreślił, że Rosja celowo niszczy obiekty gospodarcze, takie jak terminal w Mikołajewie, jeden z największych na Ukrainie.

W terminalu tym, zniszczonym przez ostrzał rosyjski przed tygodniem, znajdowało się do 300 tys. ton zboża - powiedział w sobotę w telewizji ukraińskiej wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Według danych z 24 lutego, czyli z początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, w magazynach w Mikołajewie przechowywano od 250-300 tys. ton zboża, głównie pszenicy i kukurydzy.

21:07

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

21:06

Państwowy ukraiński koncern Enerhoatom poinformował w sobotę, że pomógł w przywróceniu połączenia internetowego pomiędzy Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i Zaporoską Elektrownią Atomową. Pozwala to MAEA na kontrowanie danych z elektrowni.

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana przez wojska rosyjskie.

Enerhoatom podał, że 30 maja utracono łączność z serwerami elektrowni. 10 czerwca udało się przywrócić połączenie, co pozawala MAEA na wznowienie monitorowania danych dotyczących kontroli materiałów nuklearnych w elektrowni.

31 maja szef Enerhoatomu Petro Kotin poinformował, że na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znajduje się prawie 500 rosyjskich żołnierzy, ciężki sprzęt (transportery opancerzone, czołgi, pojazdy Ural), materiały wybuchowe i "wszystko to, co nie powinno znaleźć się w tego typu obiekcie". Niemniej, ukraiński koncern nadal kontroluje elektrownię pod względem jej eksploatacji i obsługi technicznej.

Rosyjskie wojska zajęły Zaporoską Elektrownię Atomową w nocy z 3 na 4 marca. Elektrownia została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą elektrownią jądrową w Europie. Pracuje w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW. 

20:53

Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki powiedział, że polska dyplomacja jest bardzo aktywna w czasie wojny na Ukrainie. Na antenie Polskiego Radia 24 wyraził opinię, że nigdy nasza służba zagraniczna nie była tak operatywna.

"Aż tylu spotkań na najwyższym szczeblu nie mieliśmy w tak krótkim czasie, jak właśnie w miesiącach poprzedzających wybuch wojny na Ukrainie no i teraz oczywiście" - powiedział Arkady Rzegocki.

20:51

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz planuje udać się do Kijowa; we wspólnej podróży mają wziąć udział także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi - podał w sobotę "Bild am Sonntag". Według informacji gazety wizyta ma się odbyć jeszcze przed szczytem grupy państw G7, który jest planowany na 26-28 czerwca.

Berlin i Paryż od dawna prowadziły rozmowy na temat wspólnej podróży do stolicy Ukrainy - pisze "Bild am Sonntag". Macron miał naciskać, aby doszło do niej po wyborach do Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, które odbędą się 12 i 19 czerwca. Pomysł zaproszenia do udziału w podróży premiera Draghiego miał wyjść od strony francuskiej.

20:31

Według ustaleń wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Rosja ma plan na 120 dni wojny i nie zrezygnowała z celu zagarnięcia całego terytorium Ukrainy - poinformował w sobotę wiceszef wywiadu Wadym Skibicki w komentarzu opublikowanym na komunikatorze Telegram.

"Dysponujemy potwierdzonymi danymi, że Rosjanie mają plan na 120 dni wojny. Dalsze korekty tego planu będą zależeć od tego, czy przeciwnik osiągnie sukces, czy też poniesie porażkę na wschodzie Ukrainy" - powiedział Skibicki.

Ostrzegł, że Rosja wciąż ma wystarczający potencjał do prowadzenia długiej wojny. W walkach na terytorium Ukrainy biorą udział 103 batalionowe grupy taktyczne. Dalszych 40 grup jest w rezerwie.

Jak uważa HUR, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Rosji koryguje plany wojny co 30 dni. W związku z wcześniejszymi porażkami armia Rosji ma teraz zalecenie, by koncentrować maksymalne wysiłki tylko na konkretnych kierunkach.

Amerykański Departament Obrony szacował pod koniec maja liczbę rosyjskich batalionowych grup taktycznych operujących na Ukrainie na 105. Ocenia się, że grupy te liczą od 700-1000 żołnierzy. 

20:23

Armia ukraińska odparła dwa ataki wojsk rosyjskich na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim, w rejonie miejscowości: Brażkiwka, Dołyna i Wirnopilla; walki trwają – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie w sobotę.

Na tym odcinku frontu Rosjanie utrzymują się w miejscowości Bohorodyczne, przy wsparciu moździerzy, artylerii i systemów rakietowych. Aktywnie stosują metody walki radioelektronicznej - informuje sztab.

20:21

Ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow ocenił w sobotę, że aktywny etap wojny może przedłużyć się do zimy; wówczas istnieje ryzyko zamrożenia konfliktu, a przerwa ta pozwoliłaby Rosji na zgromadzenie wojsk na obszarach, które są pod jej okupacją.

"Niestety, może do tego dojść. Jest to jedna z opcji, której nie możemy wykluczyć" - powiedział ekspert, cytowany przez agencję UNIAN. Ocenił, że wojna może "płynnie przejść" w rok 2023.

Dodał, że terminy zakończenia walk będzie można wyraźniej ocenić po tym, gdy Ukraina otrzyma pierwszą partię uzbrojenia z Zachodu w ramach pomocy wojskowej. W ten sposób za kilka tygodni, gdy znana będzie skuteczność tej broni, będzie można prognozować przebieg wojny w kolejnym półroczu. 

19:45

ZEA stały się ostoją dla superjachtów, prywatnych odrzutowców i brudnych pieniędzy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jednak bliskowschodni kraj nie próbuje temu przeciwdziałać - skomentował "The Guardian".

W minionym tygodniu wyszło na jaw, że od ponad trzech miesięcy jeden z najdroższych prywatnych odrzutowców na świecie, należący do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, znajduje się w stolicy ZEA Dubaju. Amerykański Departament Sprawiedliwości ujawnił w dokumentach, w których wnosi o zajęcie wartego 350 mln dolarów Boeinga 787 Dreamliner, że jego ostatni zarejestrowany lot odbył na trasie Moskwa - Dubaj w dniu 4 marca.

Futurystyczny jacht motorowy o wartości 240 mln funtów, który tajemniczo zniknął z systemów śledzenia, a jest powiązany z rosyjskim miliarderem Andriejem Mielniczenką, został odkryty w porcie w północnym emiracie Ras Al-Chajma - wynika z informacji "Financial Times".

"The Guardian" zwrócił także uwagę na gwałtowny wzrost kupna nieruchomości w ZEA przez Rosjan. Raport agencji nieruchomości z Dubaju Betterhomes wykazał, że ogół inwestycji w nieruchomości w tym emiracie wzrósł o 67 proc. w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku. 

19:45

- Europejscy politycy wzywają do wpisania Zjednoczonych Emiratów Arabskich na czarną listę z powodu niepowodzeń kraju w walce z przepływem brudnych pieniędzy i egzekwowaniu sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - poinformował w sobotę dziennik "The Guardian".

Posłowie do Parlamentu Europejskiego napisali w maju do Mairead McGuinness, komisarz Komisji Europejskiej ds. usług finansowych, wzywając do wpisania ZEA na listę krajów, które stanowią poważne zagrożenie dla światowego systemu finansowego. Duńska eurodeputowana Kira Marie Peter-Hansen powiedziała, że ostatnie śledztwo ujawniło, że ZEA stanowią bezpieczną przystań dla dochodów z przestępstw, skorumpowanych urzędników i rosyjskich oligarchów.

"Chcemy, aby ZEA znalazły się na czarnej liście, zwłaszcza w świetle dużej liczby rosyjskich oligarchów wykorzystujących ten kraj do uniknięcia sankcji" - poinformowała Peter-Hansen.

Emiraty zostały umieszczone w marcu na "szarej liście" przez światowy organ nadzorczy Financial Action Task Force z powodu braku wystarczających środków mających służyć do zwalczania przestępstw finansowych.


19:44

Na Ukrainie rosyjski ostrzał zakładów azotowych w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim doprowadził do dużego pożaru - informuje gubernator regionu, Sierhij Hajdaj. Wcześniej doszło do wycieku ton oleju. Na terenie zakładów ukrywają się setki cywilów.

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai poinformował w państwowej telewizji, że o Siewierodonieck trwają ciągłe walki. "Niestety artyleria wroga przejmuje piętro po piętrze, budynki wykorzystywane jako miejsce schronienia dla cywilów" - powiedział gubernator.

Siewierodonieck leży na wschodnim brzeku rzeki Doniec Siewierski. Rosjanie od wielu tygodni próbują ją sforsować, co ułatwiłoby im zdobycie miasta - jednego z ostatnich nieokupowanych przez Rosjan ośrodków w obwodzie ługańskim. Serhij Hajdaj mówił, że próby przejścia rzeki mogą się powtórzyć, bo poziom wody spadł ostatnio co najmniej o 3 metry.

19:43

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz mówił, że Polska i Czechy w wielu aspektach mają te same cele.

"Dziś z Czechami mamy rzeczywistą zbieżność interesów. Widać ją bardzo intensywnie w podobnej relacji wobec Ukrainy. We wsparciu Ukrainy: finansowym, humanitarnym, militarnym także. W odpowiedzi na wyzwania natury energetycznej" - mówił Marcin Przydacz.

Jutro trzeci, ostatni dzień kongresu, podczas którego zostanie wręczona Nagroda imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

19:42

Wojna na Ukrainie i przyszłość Europy - to najważniejsze zagadnienia podnoszone podczas Kongresu Polska Wielki Projekt. Dziś drugi dzień wydarzenia. Jeden z popołudniowych paneli był poświęcony współpracy Polski i Czech.

Szef Służby Zagranicznej w ministerstwie spraw zagranicznych Arkady Rzegocki powiedział, że wybuch wojny na Ukrainie znacząco wpływa na Europę Środkową.
"24 lutego, czyli wojna na Ukrainie ma takie znaczenie dla przyszłości Europy, a w szczególności naszej części Europy jak rok ’89 i upadek komunizmu. I rzeczywiście na naszych oczach wydaje się, że polityka europejska się zmienia, geopolityka się zmienia" - mówił Arkady Rzegocki, dodając, że Europa Środkowa może teraz sięgnąć po podmiotowość, ale może to zrobić, tylko współpracując ze sobą.

19:24

Trzy rosyjskie samoloty dokonały w czwartek niewidzialnego dla radarów przelotu nad Bałtykiem na północ od lotniska w Visby na Gotlandii. Maszyny stworzyły zagrożenie dla lotnictwa cywilnego - pisze w sobotę dziennik "Dagens Nyheter".

Jak relacjonuje szwedzka gazeta, rosyjski samolot zwiadowczy Ił-20 oraz dwa myśliwce Su-27, miały wyłączone transpondery (nadajniki), a ich załogi nie zgłosiły wcześniej swojego przelotu.

Według "Dagens Nyheter" samoloty przeleciały na małej wysokości nad amerykańskim okrętem wojennym USS Kearsarge, który bierze udział na Bałtyku w ćwiczeniach państw NATO oraz Szwecji i Finlandii Baltops. Celem misji Rosjan było prawdopodobnie sfotografowanie mierzącego 260 metrów desantowca.

Zdaniem ministra obrony Szwecji Petera Hultqvista incydent można powiązać z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w związku z wojną na Ukrainie. "Takie działanie uważam za nieprofesjonalne" - podkreślił.

Na Bałtyku do 16 czerwca trwają ćwiczenia Baltops z udziałem 42 okrętów oraz około 100 statków powietrznych. W tym samym czasie do 18 czerwca potrwać mają manewry rosyjskiej marynarki wojennej. Lotnisko w Visby na Gotlandii obsługuje m.in. loty do Sztokholmu, Helsinek i Hamburga, a także połączenia czarterowe

19:23

Stany Zjednoczone chcą rozszerzyć koalicję przeciwko Rosji, jednak wiele azjatyckich, afrykańskich i latynoamerykańskich krajów utrzymuje więzi z Moskwą pomimo amerykańskich prób odizolowania Władimira Putina w celu zakończenia wojny na Ukrainie - ocenia w sobotę "New York Times".

Brazylia głosowała w marcu za rezolucją ONZ potępiającą Rosję z powodu inwazji na Ukrainie, a prezydent Jair Bolsonaro naciska na zakończenie konfliktu zbrojnego w drodze negocjacji, jednak jego kraj dalej kupuje nawóz z Rosji i Białorusi - informuje "NYT". Na tym samym marcowym zgromadzeniu ONZ Indie i RPA wstrzymały się od głosu.

Jak pisze dziennik, Indie mają długoletnie strategiczne partnerstwo z Rosją i są uzależnione od jej ropy, nawozów i sprzętu wojskowego. Indyjskie władze zapewniają jednak, że import z Rosji jest nieznaczny. W czasie swojej kwietniowej wizyty w Waszyngtonie Subrahmanyam Jaishankar, szef dyplomacji Indii, ujawnił, że miesięczna indyjska wartość zamówień z Rosji jest zapewne mniejsza niż "to, co Europa kupuje w ciągu jednego popołudnia".

Jednak teraz, po nałożeniu częściowego embarga na rosyjski gaz, Europa tnie swoje importy energii, podczas gdy Indie rzekomo prowadzą rozmowy z Moskwą w sprawie zwiększenia dostaw ropy naftowej - pisze "NYT".

Z kolei więzi RPA z Rosją sięgają czasów Zimnej Wojny, gdy Związek Radziecki wspierał ruch przeciw apartheidowi, który ostatecznie zmienił wewnętrzną strukturę władzy w kraju.

19:10

Policja zatrzymała 70-letniego graficiarza; malował hasła pochwalające putinowski reżim.

Jak poinformowała w sobotę policja krajowa Hiszpanii (Policia Nacional), mężczyzna działał głównie na terenie aglomeracji Malagi, malując na ścianach rozmaitych budynków hasła pochwalające putinowską Rosję i jej władze, m.in. “Niech żyje Putin!”.

Według szacunków hiszpańskiego wymiaru ścigania sympatyk putinowskiej Rosji tylko na osiedlach Molinillo i Capuchinos wykonał kilkanaście napisów na ścianach publicznych i prywatnych budynków.

“Ekspertyza zamówiona u specjalistów ds. grafologii potwierdziła, że (…) autorem napisów jest jedna osoba”, poinformowała hiszpańska policja.

Ze śledztwa inspektorów prowincji Malaga wynika, że 70-letni graficiarz znany jest dobrze wymiarowi ścigania. Przypominają, że tylko w okresie pandemii COVID-19 wykonał on na budynkach w Andaluzji ponad 40 napisów negujących istnienie koronawirusa.

19:08

- Szef MSZ Czech Jan Lipavsky potwierdził doniesienia o śmierci obywatela czeskiego w walkach na Ukrainie z wojskami Rosji - podał w sobotę portal Czeske Noviny. Według portalu mężczyzna był pierwszym czeskim ochotnikiem, który wstąpił do oddziałów ukraińskich.

Czeske Noviny podają, że minister oświadczył, iż "może potwierdzić, że na Ukrainie, w obwodzie donieckim zginął obywatel Czech". Resort spraw zagranicznych bada okoliczności śmierci mężczyzny. Jego ciało powinno zostać w niedzielę przewiezione do obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy.

Telewizja czeska podała, że mężczyzna zginął w wyniku wybuchu pocisku moździerzowego.

Prezydent Czech Milosz Zeman zezwolił w maju 103 obywatelom swego kraju na wstąpienie do armii ukraińskiej. Decyzja wymagała jeszcze kontrasygnaty premiera Petra Fiali. Informowano wówczas, że cudzoziemcy walczą na Ukrainie z Rosjanami w składzie Legionu Międzynarodowego. 

19:07

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble stwierdził, że wojna na Ukrainie jest „bolesną konkluzją” rządów CDU-SPD. Były lider niemieckiej chadecji mówił, że nie raz próbował namówić Angelę Merkel do zmiany kursu wobec Rosji.

W pierwszym długim wywiadzie po przejściu CDU do opozycji Wolfgang Schäuble powiedział, że jako minister finansów sprzeciwiał się zacieśnianiu kontaktów biznesowych z Rosją. „Byłem przeciwny budowie gazociągu Nord Stream 2 i to nie tylko z pobudek ekologicznych. Wielu z nas twierdziło, że obniży on poziom bezpieczeństwa w naszym regionie” - zaznaczył w programie „phoenix persönlich”.

Polityk chadecji podkreślił, że często ponawiał apele do Angeli Merkel o zejście z obranego przez nią kursu wobec Moskwy. „Po aneksji Krymu próbowałem przemówić w tonie łagodnej perswazji, ale wpływ innych ministrów był większy” - ocenił. Dodał, że w 2014 roku resortem gospodarki kierował ówczesny szef SPD Sigmar Gabriel. Ministrem spraw zagranicznych był obecny prezydent Frank-Walter Steinmeier.

18:06

Ukraiński bard i poeta, a od niedawna także żołnierz Taras Kompaniczenko powiedział Polskiemu Radiu, że w pieśniach polskich i ukraińskich widać wspólne korzenie. Artysta został wczoraj wyróżniony Medalem "Odwaga i Wiarygodność" podczas XII Kongresu Polska Wielki Projekt.

Taras Kompaniczenko powiedział, że jego pieśni są nośnikiem uniwersalnych wartości. "Nasze pieśni, wiersze, czy poezja mogą być takim pewnym spojrzeniem na nasze wspólne korzenie, a także nośnikiem wartości, które są ważne dla młodzieży i żołnierzy, którzy walczą na wschodzie Ukrainy i na południu za wolność Ukrainy, ale też dla tej polskiej młodzieży, która tu wspiera i robi mnóstwo rzeczy jako wolontariusze" - powiedział muzyk.

Taras Kompaniczenko przyjechał do Warszawy prosto z frontu, po otrzymaniu przepustki. Artysta powiedział, że także na froncie wykonuje muzykę. "Te pieśni stare, średniowieczne, ta Bogurodzica, te pieśni kozackie, rycerskie, pieśni patriotyczne dwudziestego wieku - śpiewamy polską My pierwsza brygada. To pieśni nie tylko historyczne, to pieśni o nas, to pieśni o ofiarności, o gotowości na ile wystarczy ducha" - powiedział artysta.

18:01

Nowo obiecane zachodnie systemy uzbrojenia docierają na Ukrainę zbyt wolno i w niewystarczających ilościach, aby zapobiec "narastającym, lecz nieuniknionym rosyjskim zdobyczom we wschodnim regionie Donbasu na Ukrainie, który jest obecnie centrum walk" - pisze amerykański dziennik "Washington Post"

17:33

Komisja intensywnie pracuje nad oceną wniosku aplikacyjnego Ukrainy do UE i o tym właśnie rozmawiałam w sobotę w Kijowie. Te rozmowy pozwolą nam zamknąć ten dokument do końca przyszłego tygodnia - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w oświadczeniu dla mediów, wygłoszonym w towarzystwie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

17:12

Ukraina i Stany Zjednoczone mają nadzieję, że nowe dostawy zachodniej broni umożliwią Ukrainie odzyskanie inicjatywy i odbicie około 20 proc. ukraińskiego terytorium zajętego przez Rosjan od początku inwazji 24 lutego. Wydaje się, że te nadzieje są jednak jeszcze przedwczesne - powiedział Ołeksandr Danyluk, były doradca ministra obrony Ukrainy.

"Rosjanie wykorzystują przeciwko nam artylerię długiego zasięgu, często bez żadnej odpowiedzi (...). Znamy wszystkie współrzędne wszystkich ważnych celów, ale nie mamy środków do kontrataku" - wyjaśnił Danyluk.

Jak przekazał, Rosja wystrzeliwuje 50 tys. pocisków artyleryjskich dziennie na pozycje ukraińskie, a Ukraińcy mogą odpowiedzieć tylko około pięcioma do sześciu tysięcy pocisków dziennie. Stany Zjednoczone zobowiązały się do dostarczenia 220 tys. sztuk amunicji, co wystarczy, by dorównać rosyjskiej sile ognia przez około cztery dni.

Według Pentagonu większość amerykańskich haubic M777, które zdaniem Amerykanów umożliwią Ukrainie dotrzymanie tempa rosyjskim atakom, jest obecnie używana na polu bitwy. Jednak Rosjanie nadal posuwają się naprzód.

16:45

- Euforia, która towarzyszyła nieoczekiwanym zwycięstwom Ukrainy nad nieudolnymi rosyjskimi wojskami zanika, gdyż Moskwa dostosowuje swoją taktykę, odzyskuje siły i ukazuje przytłaczającą siłę ognia stosowaną przeciwko mocno niedozbrojonym ukraińskim wojskom - pisze w piątek "Washington Post".

Ukrainie kończy się amunicja, podczas gdy Rosjanie dostosowali swoją taktykę w sposób, który pozwala im w pełni wykorzystać siłę ognia, pozostając z dala od ukraińskich pozycji - powiedział Rob Lee, były żołnierz marynarki wojennej USA, obecnie pracujący w amerykańskim ośrodku analitycznym FPRI.

Rosjanie również lepiej sobie radzą z łączeniem różnego rodzaju broni, wykorzystaniem bliskiego wsparcia z powietrza i rozmieszczeniem piechoty - skomentował były wojskowy.

16:45

 Ochotnik z Korei Południowej, który walczy w wojnie na Ukrainie po stronie Kijowa ma być sądzony na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie - podała w sobotę południowokoreańska agencja Yonhap.

Jak informuje Yonhap, powołując się na doniesienia agencji Reutera, proces przygotowywany jest w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej (DRL) na wschodzie Ukrainy.

16:44

- Ambasada Rosji we Włoszech poinformowała w sobotę, że w maju pomogła kupić bilety lotnicze do Moskwy dla lidera Ligi Matteo Salviniego i towarzyszącej mu delegacji. Jak podkreśliła, pieniądze te zostały potem oddane. Do podróży nie doszło z powodu krytyki, jaka spadła na Salviniego ze strony koalicjantów i rządu.

Pod koniec maja lider prawicowej Ligi ogłosił, że chce pojechać do Moskwy, by rozmawiać o możliwościach zakończenia wojny na Ukrainie.

Tłumaczył wtedy: "Moim obowiązkiem jest, by zrobić wszystko i spróbować wnieść wkład na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego pokoju, używając najsilniejszej broni: dyplomacji". Wyznał, że "byłby "szczęśliwy, gdyby prezydent Putin zgodził się spotkać z papieżem Franciszkiem".

"Dołożę wszelkich możliwych starań, by do tego doszło" — zapewnił Matteo Salvini.

Plany jego podróży wywołały konsternację w koalicji rządowej oraz, jak ujawniły media, zdumienie premiera Mario Draghiego. Oburzenia nie krył też szef MSZ Luigi Di Maio, który przyznał, że rząd nie wiedział o takich zamiarach.

Pod wpływem fali krytyki polityk zrezygnował z wizyty w Moskwie.

16:32

Wojska rosyjskie ostrzeliwują ukraińskie pola pociskami zapalającymi - napisał w sobotę na komunikatorze Telegram Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wezwał do powstrzymania "terroryzmu żywnościowego".

Nawiązał też do Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. XX w. - klęski głodu wywołanej na wsi ukraińskiej przez władze sowieckie. "Ci, którzy wywołują światowy kryzys żywnościowy, próbując powtórzyć Wielki Głód, również chcą zniszczyć ukraińskie zbiory" - napisał.

16:19

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wyraził jednocześnie ubolewanie, że "na Ukrainę nie dostarczono, w 105. dniu wojny Rosji przeciwko Ukrainie, ani jednej sztuki ciężkiego sprzętu" obiecanego przez Berlin. Kijów już dawno dostał propozycje handlowe od niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Melnyk oświadczył, że propozycje te "faktycznie od sześciu tygodni rozpatrywane są przez rząd Scholza". Ocenił następnie: "niestety, nie ma decyzji. Jest mnóstwo wymówek i mnóstwo niezrozumiałych argumentów".

Kijów zgodnie z zapowiedziami strony niemieckiej ma dostać siedem haubic samobieżnych, które trafią do kraju około 22 czerwca - poinformował Melnyk. Do końca lipca - dodał - trafi na Ukrainę 15 z 30 obiecanych przez Berlin samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, a drugie 15 - do końca sierpnia. "Tylko dwie decyzje (o przekazaniu Ukrainie broni-PAP) ze wszystkich ogłoszonych do dziś przez niemiecki rząd są obecnie na etapie realizacji" - powiedział dyplomata. 

16:19

Ukraina otrzyma w październiku br. od Niemiec nowoczesny system obrony powietrznej IRIS-T, ale do tej pory do kraju nie trafiła żadna obiecana przez Berlin broń ciężka - powiedział w sobotę ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk w wywiadzie dla portalu NV.UA.

"System IRIS-T to jedyne, za co podziękowałem kanclerzowi (Olafowi Scholzowi) i jego rządowi w ciągu ostatnich miesięcy. Pracowaliśmy nad tym od pierwszych dni wojny" - powiedział Melnyk. Według niego długi termin oczekiwania na ten system jest zrozumiały. Ukraina bowiem kupuje od niemieckiego producenta system o konkretnych parametrach. Jego produkcja "zakończy się pod koniec lata. Potem będzie szkolenie, a dostawa - w październiku" - powiedział dyplomata.

Podkreślił, że chodzi o "najnowszy" system obrony przeciwlotniczej, który "jest w stanie ochronić obszar mniej więcej wielkości Kijowa". Ukraina będzie w stanie w ciągu trzech-czterech miesięcy zainstalować system "naokoło miast i najważniejszych obiektów" - mówił Melnyk.

16:18

- Rosyjska inwazja na Ukrainę depcze zasady, które chronią nas wszystkich – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin na spotkaniu Dialogu Shangri-La w Singapurze. Odniósł się też do Chin, którym zarzucił, że stają się „bardziej agresywne” w roszczeniach terytorialnych.

16:17

- Bardzo doceniam determinację Ukrainy na drodze do akcesji do Unii Europejskiej, ścieżka do członkostwa jest znana i opiera się na konkretnych wyznacznikach - powiedziała w sobotę w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Komisja intensywnie pracuje nad ukończeniem swojej oceny wniosku aplikacyjnego Ukrainy do UE, o tym właśnie rozmawiałam w sobotę w Kijowie, i te rozmowy pozwolą nam dokończyć ten dokument do końca przyszłego tygodnia - zaznaczyła von der Leyen w oświadczeniu dla prasy wygłoszonym u boku prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Von der Leyen chwaliła m.in. sprawność ukraińskiej administracji, która funkcjonuje na wszystkich szczeblach mimo wojny oraz proces cyfryzacji kraju. Dodała, że Ukraina wiele zrobił w sprawie praworządności, ale konieczne są dalsze reformy, które m.in. pozwoliłyby lepiej walczyć z korupcją i przyciągać więcej inwestycji.

Jestem przekonana, że wspólnie przetrwamy tę okrutną, zbrodniczą wojnę, a naród ukraiński z naszą pomocą odbuduje ten piękny kraj i go zmodernizuje - mówiła szefowa KE

16:16

 Jestem głęboko poruszona siłą i odwagą narodu ukraińskiego - powiedziała w sobotę w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na Ukrainie wciąż trwają walki, ale widzę również, że odradza się tu życie, ludzie wracają do Kijowa, odbudowywane są mosty, sprzątany jest gruz.

Przyjechałam tutaj na robocze spotkanie, by rozmawiać o odbudowie Ukrainy, reformowaniu tego kraju i przygotowywanej przez KE opinii na temat wniosku akcesyjnego Ukrainy do UE - mówiła von der Leyen w oświadczeniu dla mediów, wygłoszonym obok prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

16:16

Od początku wojny na Ukrainie prawie 10 tys. Rosjan otrzymało wizy na pobyt w Niemczech. Od początku marca do końca maja wydano dla nich około 3560 wiz Schengen - podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na pytanie gazety "Welt am Sonntag". Ponadto wydano 5530 wiz krajowych, które pozwalają na dłuższy pobyt.

Oprócz osób podróżujących służbowo i turystów z wiz korzystali także członkowie rosyjskiej opozycji i dziennikarze. W połowie maja MSW i MSZ uzgodniły szybszą procedurę wydawania wiz.

Według informacji ministerstwa spraw wewnętrznych od 18 maja udzielono 43 obywatelom rosyjskim zgody na wjazd ze względów humanitarnych. Przed 18 maja wydano cztery takie zgody.

13:59

Tajwańska fundacja TZU CHI zadeklarowała wsparcie dla 800 uchodźców przebywających w Gorzowie Wlkp. Każdy z nich otrzymał bon podarunkowy o wartości 2 tys. zł, który będzie mógł zrealizować w popularnej sieci dyskontów - poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.

13:57

Od początku wojny na Ukrainie prawie 10 tys. Rosjan otrzymało wizy na pobyt w Niemczech. Ponadto od początku marca do końca maja wydano dla nich około 3560 wiz Schengen - podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na pytanie gazety "Welt am Sonntag". Wydano też 5530 wiz krajowych, które pozwalają na dłuższy pobyt.

13:51
13:50

Spektakl opowiadający o polsko-ukraińskich stosunkach - będzie realizował Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w ramach projektu "Kierunek Ukraina". Ma być to interaktywne dwujęzyczne przedstawienie z udziałem polskich i ukraińskich aktorek.

Białostocki teatr otrzymał na realizację projektu dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Promocja kultury polskiej za granicą".

13:47
13:42

W walkach w Donbasie zginął czeski ochotnik, walczący w ukraińskim wojsku. Informację tę potwierdził minister spraw zagranicznych Czech, Jan Lipavsky.

Jak poinformował przyjaciel ochotnika, Michal J. z miejscowości Trzebicze od początku wojny woził pomoc humanitarną na Ukrainę. Po kilku tygodniach wstąpił jako ochotnik do ukraińskiej armii.

13:41

Rosyjscy okupanci zaczęli wydawać Ukraińcom na południu Ukrainy rosyjskie paszporty - poinformowały media ukraińskie, powołując się na doniesienia mediów rosyjskich.

Pierwsze paszporty wydano już mieszkańcom Melitopola w obwodzie zaporoskim oraz w Chersoniu. Jako jeden z pierwszych rosyjski paszport dostał mianowany przez okupantów "przewodniczącym administracji obwodu chersońskiego" Wołodymyr Saldo.

13:27

"Gdy wywiad USA ostrzegał, że Rosja szykuje się do ataku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski »nie chciał tego słyszeć«" - powiedział prezydent USA Joe Biden, cytowany przez agencję AP. Władze Ukrainy uznały tę opinię za nieuzasadnioną.

Rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow w reakcji na słowa Bidena zaznaczył, że zimą Zełenski przeprowadził trzy czy cztery rozmowy z Bidenem, nie można więc powiedzieć, że nie chciał słyszeć o zagrożeniu.

13:19

"Barbarzyńska inwazja Rosji na Ukrainę tylko uwydatniła krytyczne znaczenie państw G7 dla bezpieczeństwa światowego. Potrzebujemy odważnych, zdecydowanych działań, aby odpowiedzieć na główne wyzwania. Oto przesłanie, które tego lata zabiorę do Bawarii" - napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przed zbliżającym się szczytem G7.

13:17
13:16
13:15

Poseł do ukraińskiego parlamentu i prawnik Fedir Wenisławski powiedział, że władze Ukrainy zrobią wszystko, co w ich mocy, by uratować trzech cudzoziemców, skazanych na karę śmierci przez separatystów z Doniecka.

Przedwczoraj Brytyjczycy Aiden Aslin i Shaun Pinner oraz Marokańczyk, Saaudun Brahim usłyszeli wyroki za "działalność najemniczą".

12:50
12:46

Rosyjscy żołnierze nie mają nadziei na to, że wrócą żywi z wojny. - Grupę 20 naszych żołnierzy wysyłają do walki przeciwko całemu batalionowi wojsk ukraińskich, wszyscy zginiemy - stwierdził rosyjski żołnierz w rozmowie ze swoją matką, która została przechwycona przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

12:43

"Miałem przyjemność spotkać się z naszym wielkim przyjacielem Benem Wallacem. Odbyliśmy owocną i szczerą dyskusję. Dziękuję za żelazne wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. Nigdy się nie poddamy!" - napisał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow we wpisie na Twitterze.

Wczoraj brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace rozmawiał w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim.

12:33

Wojsko rosyjskie po zajęciu Popasnej w obwodzie ługańskim siłą wywiozło mieszkańców miasta i okradło ich domy - poinformował szef popasnańskiej administracji wojskowej Mykoła Chanatow w telewizji.

12:31
12:28

"Dawno zapomniane rosyjskie gwiazdy muzyki pop przyszły do rannego żołnierza, aby go torturować" - zwróciła uwagę Nexta. 

11:58

W ciągu ostatniej doby Rosjanie 16 razy ostrzelali cele w ukraińskim obwodzie donieckim. Przekazało o tym ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy dodając, że są ofiary wśród ludności cywilnej.

Komunikat ministerstwa głosi, że policja odnotowała 30 zniszczonych obiektów cywilnych, uszkodzona została też infrastruktura. Rosjanie ostrzelali między innymi miasto Awdijiwkę, Zalizne i Mikołajiwkę, a także wsie Czerkaskie, Nowomikołajiwkę, Wyskoiwaniwkę i Suchą Bałkę.

11:54

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu na południu Ukrainy trzeba czekać 10 dni na otrzymanie zgody na pochówek, co zmusza mieszkańców do kopania grobów na podwórkach - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

11:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wojna na Ukrainie będzie mieć wpływ nie tylko na ten kraj, ale też na przyszłość porządku międzynarodowego. Ponownie dziękował za wsparcie dla jego kraju, tym razem, podczas konferencji państw azjatyckich w Singapurze.

Podkreślił, że rosyjska blokada ukraińskich portów, która uniemożliwia eksport żywności, szkodzi nie tylko Ukrainie, ale całemu światu. - Grozi nam ostry i poważny kryzys żywnościowy i głód w wielu krajach Azji i Afryki - dodał Wołodymyr Zełenski. 

11:42

Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski wjechało 3 miliony 976 tysięcy osób. 

11:41

Doradca prezydenta profesor Andrzej Zybertowicz powiedział, że ostatnie wizyty Andrzeja Dudy w państwach europejskich wskazują jednoznacznie, że Polska jest postrzegana jako ambasador Ukrainy.

Mówił też, że podczas spotkań z przywódcami państw unijnych ukazywana jest perspektywa wschodnioeuropejska oraz podkreślana konieczność kontynuowania pomocy dla Ukrainy.

Posłuchaj
00:29 11786369_2.mp3 Andrzej Zybertowicz o pomocy dla Ukrainy (IAR) 
11:37

Szpitale w Niemczech przyjęły do tej pory ponad 200 chorych i rannych z Ukrainy. Poinformował o tym portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

- Z łącznej liczby 620 wniosków o pomoc na poziomie europejskim Niemcy przyjęły 220 pacjentów na leczenie - powiedział RND rzecznik federalnego ministerstwa zdrowia. Jak podało ministerstwo "wkrótce zostanie przyjętych ponad 50 kolejnych pacjentów".

11:01
10:51

Siły ukraińskie w ciągu ostatnich tygodni odsunęły linię frontu o 5-7 kilometrów od Zaporoża - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź mera Melitopola w obwodzie zaporoskim Iwana Fedorowa w telewizji.

Wojska rosyjskie zajmują obecnie większą część obwodu zaporoskiego od strony południa. Szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch mówił w ostatnią niedzielę, że prawie 60 proc. terytorium obwodu jest okupowane przez siły rosyjskie.

10:48

Pozytywnie do akcesji Ukrainy do UE nastawione są kraje Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Polska, ale także Grecja, Irlandia, Włochy, Hiszpania czy Finlandia. Po drugiej stronie barykady jest jednak 5-6 sceptycznych krajów, w tym m.in. Szwecja, Dania, Holandia, Belgia czy Portugalia.

Komisja Europejska będzie się starała pogodzić te stanowiska. Nie oznacza to jednak forsowania taryfy ulgowej dla Ukrainy. Instytucja, którą kieruje von der Leyen zaznacza, że przyjęcia do UE wymaga wypełnienia określonych warunków, a części z nich Ukraina ciągle nie spełnia.

10:40

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udała się do Kijowa, by rozmawiać o przyszłej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Przesłanie dla Ukrainy ma być jednak jasne: nie ma drogi na skróty i kraj ten będzie musiał spełnić konkretne warunku, aby stać się częścią Wspólnoty.

10:38

Szef współrządzącej w Niemczech partii Zielonych, Omid Nouripour, opowiedział się za uznaniem Wielkiego Głodu na Ukrainie za akt ludobójstwa. Jego zdaniem, byłoby to "ważnym gestem solidarności" wobec Ukraińców. Podczas Wielkiego Głodu w latach 30. XX wieku mogło zginąć około 10 milionów ludzi.

Posłuchaj
00:53 11786363_1.mp3 O szczegółach z Berlina Wojciech Osiński (IAR) 
10:31

- Oczekujemy większej koordynacji NATO w zakresie z jednej strony udzielania wsparcia wojskowego Ukrainie, a z drugiej strony - w kompensowaniu ubytków krajom, które ponoszą największe wysiłki i koszty - powiedział szef BBN Paweł Soloch.

10:28

Wojna jest porażką dyplomacji, ale nie eliminuje roli dyplomatów - ocenił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w nowojorskim Instytucie Piłsudskiego. W wykładzie "Dyplomacja czasów wojny" nawiązał do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Krzysztof Szczerski cytował m.in. znaną maksymę Carla von Clausewitza: "wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami". Kwestionował jednak jej aktualność zaznaczając, że wojna przestała być narzędziem rozstrzygającym spory między państwami i ma obecnie charakter totalny - towarzyszą jej zniszczenie, ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości.

10:12

Szef administracji ukraińskiego obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj, powiedział, że sytuacja w Siewierodoniecku cały czas jest trudna. Rosjanie kontrolują większą część miasta, a na ulicach trwają walki.

Posłuchaj
00:10 11786302_1.mp3 Hajdaj: Rosjanie zorganizowali naradę w domu kultury chemików. Budynek został ostrzelany. Na razie nie mamy informacji o stratach Rosjan (IAR) 
09:52
09:51
09:49

Zginął ukraiński oficer i dziennikarz wojskowy - Ołeksij Czubaszew.

09:41

"Wojska rosyjskie zaatakowały wieś Werbiwka w obwodzie ługańskim za pomocą miotaczy ognia TOC-1 i weszły do wsi Orchowo, niszcząc infrastrukturę" - napisał na Facebooku szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Informacje dotyczące liczby ofiar w Werbiwce są sprawdzane. "W nocy nieprzyjaciel używał systemu odrzutowego miotacza ognia - wiele domów spłonęło. Wróg niszczy zarówno miasto, jak i zakłady chemiczne. Wczoraj podczas kolejnego ostrzału uszkodzona została zajezdnia kolejowa" - czytamy w komunikacie.

09:37

Na Ukrainie cztery osoby zginęły wskutek rosyjskiego ostrzału w obwodzie charkowskim. Poinformowały o tym władze obchodu. W kilku innych miejscowościach, w tym w Charkowie, rosyjski ostrzał spowodował pożary. Zniszczyły one budynki mieszkalne i przemysłowe, a także samochody.

09:32

"Rosyjscy okupanci próbowali zastąpić ukraińską literę »I« na znaku wjazdu do miasta Mariupol - rosyjską. Teraz nazwa miasta widnieje jako: »Marnupol«".

09:29

Od początku wojny na Ukrainie zginęło tam co najmniej 287 dzieci. Poinformowało o tym biuro prokuratora generalnego Ukrainy, według którego co najmniej 492 dzieci zostało rannych.

Prokuratura potwierdziła śmierć kolejnych 24 dzieci wskutek rosyjskich ostrzałów Mariupola. Ogółem najwięcej, bo 217 dzieci, zostało poszkodowanych w obwodzie donieckim, 132 w charkowskim i 116 w kijowskim.

Biuro prokuratora generalnego podkreśla, że dane te nie są ostateczne, bo na części terytorium kraju nie można obecnie zweryfikować informacji o ofiarach.

09:24

Dziękuję państwom Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) za ich mocne poparcie dla sojuszu atlantyckiego, wkład w jego bezpieczeństwo i konsekwentne wspieranie suwerenności Ukrainy - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas szczytu B9 w Bukareszcie.

09:13

Agencja Bloomberg podała, powołując się na źródła zbliżone do sprawy, iż oczekuje się, że Komisja Europejska w przyszłym tygodniu zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Agencja dodała, że rekomendacja KE może zostać ogłoszona 17 czerwca i będzie powiązana z warunkami, jakie Ukraina będzie musiała spełnić w sprawie wzmocnienia rządów prawa i legislacji antykorupcyjnej.

09:02

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 32 050 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Łączne straty Rosji od 24 lutego do 11 czerwca wynoszą według ukraińskiego sztabu:

 • 1419 czołgów
 • 3466 pojazdów opancerzonych
 • 212 samolotów
 • 178 helikopterów,
 • 712 systemów artylerii
 • 222 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet,
 • 97 systemów przeciwlotniczych
 • 2448 pojazdów i cystern
 • 13 jednostek pływających
 • 579 dronów
08:57

Wojska rosyjskie nie przejęły do piątku całkowitej kontroli nad Siewierodonieckiem, ale przy obecnej sytuacji na froncie Ukraina pilnie potrzebuje nowych dostaw artylerii; jej znaczenie będzie rosło - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

08:52

W kijowskim metrze odbył się koncert. 

08:49

Od kwietnia rosyjskie bombowce używają na Ukrainie pochodzących z lat 60. pocisków przeciwokrętowych Kh-22, które w przypadku użycia naziemnego są bardzo nieprecyzyjne i powodują dużą liczbę ofiar wśród cywilów - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

08:06

Odmowa przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej zostanie przyjęta jako zdrada - oświadczyła wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna podczas dyskusji nt. bezpieczeństwa w Kijowie.

08:02

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że w kraju toczy się śledztwo w sprawie 16 486 spraw karnych związanych ze zbrodniami wojennymi popełnionymi przez armię Putina.

08:00

- Po inwazji Rosji na Ukrainę rosyjskojęzyczni mieszkańcy mojego bloku przeszli na ukraiński, tylko kilka osób wciąż posługuje się rosyjskim z przyzwyczajenia - przyznała Alina, konsjerżka jednego z kijowskich bloków. Dodała, że mieszkańcy jej bloku pozbywają się też książek sowieckich i rosyjskich autorów.

07:55

Ostrzał rakietowy, artyleryjski oraz naloty w rejonie Awdijiwki i Zaporoża uniemożliwiają przemieszczenie sił ukraińskich na linię frontu. Ukraiński Sztab Generalny poinformował również, że Rosjanie kontynuują blokadę portów na Morzu Czarnym uniemożliwiając ruch jednostek cywilnych.

Czytaj więcej:

07:43

Rzecznik Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych Ołeksandr Sztupun, poinformował, że w ciągu ostatniej doby armia odparła 14 ataków Rosjan.

Zniszczono m.in.:

 • cztery czołgi
 • dwa systemy artyleryjskie
 • 11 pojazdów opancerzonych
 • cztery drony 
 • magazyn amunicji
Posłuchaj
00:26 11786181_1.mp3 Ołeksandr Sztupun: na kierunku wołyńskim i poleskim skoncentrowano do siedmiu batalionów wojsk białoruskich. Prowadzą one działania na granicy białorusko-ukraińskiej w okolicach Brześcia i Homla. Do 18 czerwca przedłużono okres podwyższonej gotowości bojowej sił białoruskich, a do 8 lipca przedłużono zamknięcie przestrzeni powietrznej nad południow 
07:36

Według ukraińskiego sztabu do 18 czerwca ma trwać sprawdzian gotowości bojowej armii białoruskiej, a do 8 lipca ma pozostać zamknięta przestrzeń powietrzna nad południową częścią Białorusi.

07:31

"Rosjanie szykują się do natarcia na Słowiańsk w obwodzie donieckim i osiągają postępy w atakach na północ od tego miasta" - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

"Na kierunku łymańskim siły rosyjskie przegrupowują oddziały oraz uzupełniają zapasy amunicji i paliwa z zamiarem przygotowania natarcia na Słowiańsk i Siewiersk" - przekazał sztab.

Ponadto na kierunku siewierodonieckim Rosjanie nacierają w stronę miejscowości Nowotoszkiwske i Orichowe w obwodzie ługańskim, częściowo z powodzeniem, gdyż umacniają się w północnych okolicach Orichowego. Kontynuowane jest również natarcie w Siewierodoniecku.

06:52

- Inwazja Rosji na Ukrainę jest tym, co dzieje się, gdy ciemiężyciele depczą zasady, które chronią nas wszystkich - mówił sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

06:50

Zdaniem łotewskiego eksperta profesora Andrisa Sprudsa "inwazja Rosji na Ukrainę obudziła w krajach bałtyckich duchy przeszłości". Jak ocenił, w najbliższej perspektywie Rosja nie zaatakuje żadnego kraju NATO, jednak nie wyklucza przy tym możliwych "incydentów" na granicach, w tym np. na granicy polsko-ukraińskiej.

06:44

Marszałek Sejmu Elżbieta czterodniową wizytę w Kanadzie. Elżbieta Witek zwróciła uwagę, że niebawem minie 40 lat od pamiętnych słów prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.

- Nazwał on Związek Sowiecki wprost: "imperium zła". Mówił, że "to oni koncentrują w sobie całe zło tego świata" - zauważyła.

- Niestety, widzimy mimo upływu lat, że słowa te nie straciły na aktualności. Działania Moskwy nadal dążą do zmiany architektury światowego bezpieczeństwa, na co nie może być zgody demokratycznych państw. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak bardzo ważna jest jedność i solidarność transatlantycka - zaznaczyła marszałek Sejmu.

06:38

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka stwierdził, że Białoruś będzie walczyć o zachodnią Ukrainę.

06:22

Jak poinformowała żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska, w Siłach Zbrojnych Ukrainy służbę pełni w sumie 37 tys. kobiet.

06:20

Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że Ukraina wygra z najeźdźcą i będzie to wspólne zwycięstwo tych trzech państw- Na pewno wygramy, A ci, którzy nas wspierali, będą budować przyszłe projekty bezpieczeństwa na wielką skalę. W tym trójkącie mówimy już o szczegółach przyszłych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i całego regionu - dodał Wołodymyr Zełenski.

05:01

Dzisiaj z Donbasu do Lwowa odjedzie specjalny pociąg ewakuacyjny ukraińskich kolei - informuje "Ukraińska Prawda" na Twitterze.

04:57

Zagraniczne firmy, które mają filie w Rosji, straciły z powodu sankcji 59 mld dolarów, a wojna i restrykcje przyniosą kolejne problemy. Blisko tysiąc kolejnych zachodnich przedsiębiorstw planuje się wycofać z rosyjskiego rynku - podał w piątek "Wall Street Journal".

04:54

Wołodymyr Zełenski powiedział, że od początku rosyjskiej agresji w relacjach z Polską i Wielką Brytanią pojawiła się szansa - jak to ujął na "bezpieczeństwo i chemię polityczną". Ukraiński przywódca odbył debatę ze studentami brytyjskich uczelni. jak powiedział sojusz prezydenta Andrzeja Dudy,premiera Borisa Johnsona, i jego samego powstał niejako "samorzutnie".

00:27 zelensky - relacje - setka 2 .mp3 Wołodymyr Zełenski: byliśmy ze sobą w kontakcie codziennie. Rozmawialiśmy o wsparciu dla Ukrainy. Nie słowami, ale konkretnymi działaniami. Przede wszystkim o uzbrojeniu. Głównym hubem była Polska, a obok nasi strategiczni partnerzy: Stany Zjednoczone i Londyn. Tak zbudowaliśmy w sobie zaufanie (IAR)

 

04:50

- Nie mając sukcesu w posuwaniu się na lądzie, wróg testuje siłę naszych pozycji, atakując helikopterami z powietrza. W odpowiedzi nasz Mi-8 uderzył w koncentrację wroga w obwodzie chersońskim, a Su-27 - w skład amunicji i magazyn sprzętu wroga w obwodzie mikołajowskim - poinformował przedstawiciel ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe". 

04:44

W ciągu minionej doby, a południowym odcinku frontu, Rosjanie stracili 39 żołnierzy i co najmniej 11 sztuk sprzętu, informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".

Jak powiedział,zachowujący anonimowość, przedstawiciel Dowództwa Operacyjnego udało się zadać znaczne agresorowi straty.


00:28 strarty - setka .mp3 Przedstawiciel ukraińskiego dowództwa operacyjnego "Południe": przeciwnik prowadzi działania wojenne na zajętych przez siebie rubieżach obrony Nie mając możliwości ofensywy drogą lądową, wykorzystuje śmigłowce. Nasze z kolei uderzyły ma zgrupowanie wroga w okolicy Chersonia. Nasz SU-27 uderzył w skład amunicji i miejsce koncentracji wrogiego sprzętu w okolicach Mikołajowa. W trakcie działań na lądzie nasza grupa wywiadowcza rozbiła oddział rosyjskich desantowców (IAR)

 

Zobacz także

Zobacz także