more_horiz
Wiadomości

Światowy Dzień Uchodźcy. Wizyta noblistek w Polsce, spotkają się z kobietami z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 06:56
Trzy laureatki Pokojowej Nagrody Nobla - Tawakkol Karman (Jemen), Leymah Gbowee (Liberia) i Jody Williams (USA) - planują odwiedzić Kraków i Rzeszów, aby spotkać się uchodźczyniami z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Z Polski udadzą się do Lwowa.
Leymah Gbowee i Tawakkol Karman
Leymah Gbowee i Tawakkol KarmanFoto: Leonhard Foeger/Reuters

Paniom zależy przede wszystkim na spotkaniach i rozmowach z uchodźczyniami. Zobaczą się także z aktywistami, wolontariuszami pomagającymi uchodźcom - powiedział PAP koordynator wizyty w Polsce Bartosz Ocipski.

Przyjeżdżając do Polski i Ukrainy noblistki chcą okazać swoje wsparcie ukraińskim kobietom. 20 czerwca zobaczą się z uchodźczyniami w Krakowie, w jednym z ośrodków współprowadzonych przez MOPS. Tego samego dnia przewidziano spotkanie z prezydentem miasta oraz z aktywistami pomagającymi Ukraińcom, m.in. z Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC). Na drugi dzień Tawakkol Karman, Leymah Gbowee i Jody Williams pojadą do Rzeszowa i Przemyśla.

Potem udadzą się z jednodniową wizytą do Lwowa. Na 23 czerwca planowana jest konferencja prasowa w Krakowie, podczas której laureatki Nobla podsumują spotkania z ukraińskimi kobietami.

Nieprzypadkowy termin

Termin wizyty nie jest przypadkowy. 20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Laureatki pokojowego Nobla żądają natychmiastowego zakończenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Są orędowniczkami negocjacji pokojowych.

Delegacja noblistek do Polski i Ukrainy jest pomysłem Inicjatywy Kobiet Noblistek (Nobel Women’s Initiative). Organizacja ta została założona w 2006 r., prowadzą ją laureatki Pokojowej Nagrody Nobla: Jody Williams (USA), Shirin Ebadi (Iran), Rigoberta Menchu Tum (Gwatemala), Leymah Gbowee (Liberia) i Tawakkol Karman (Jemen). Celem organizacji jest wspieranie kobiecych inicjatyw pokojowych na świecie, przeciwdziałanie przemocy, dyskryminacji, łamaniu praw człowieka, militaryzmowi. Organizacja ma siedzibę w Kanadzie. Przygotowanie wizyty noblistek w Polsce i Ukrainie odbywa się we współpracy z organizacją pozarządową The Azadi Project, wspierającą kobiety-uchodźców; organizacja ma siedzibę w USA.

Zobacz również:

Sylwetki noblistek

Tawakkol Karman – ur. 1979 r. w Taizz w Jemenie, działaczka na rzecz praw człowieka, dziennikarka i polityk, założycielka organizacji Women Journalists Without Chains, działającej na rzecz wolności słowa i demokracji. Pokojowego Nobla otrzymała w 2011 r. wraz z liberyjską działaczką na rzecz pokoju - Leymah Gbowee i prezydent Liberii – Ellen Johnson-Sirleaf.

Leymah Gbowee – ur. 1972 r. w Monrowii w Liberii, działaczka na rzecz pokoju i praw człowieka, organizatorka ruchu chrześcijanek i muzułmanek pn. Masowa Akcja Kobiet Liberii na rzecz Pokoju (Women of Liberia Mass Action for Peace), który przyczynił się do zakończenia wojny domowej w Liberii w 2003 r. Gbowee otrzymała wiele nagród za swoją walkę o prawa afrykańskich kobiet. Pokojowego Nobla dostała w roku 2011 wraz z Tawakkol Karman i Ellen Johnson-Sirleaf.

Czytaj również:

Jody Williams – ur. w 1950 r. w Vermont w USA, działaczka na rzecz pokoju i praw kobiet, koordynatorka Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych (International Campaign to Ban Landmines) – organizacji dążącej do wyeliminowania min przeciwpiechotnych. Do sukcesów tej organizacji należy traktat ottawski z 1997 r. o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu. Dokument ratyfikowały 164 państwa, wśród nich nie ma m.in. Rosji, USA i Chin. Nobla otrzymała w 1997 r.

ms

Zobacz także

Zobacz także