more_horiz
Wiadomości

Rozmowa prezydenta Polski z premier Danii. "O perspektywach Ukrainy jako kandydata do UE"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 12:22
Jakub Kumoch, szef BPM poinformował, że tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premier Danii Mette Frederiksen były perspektywy przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE. Podkreślił, że Polska, Słowacja i inne kraje regionu prowadzą akcję na rzecz poparcia Ukrainy.
Prezydent Duda rozmawiał z premier Danii o perspektywach przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE
Prezydent Duda rozmawiał z premier Danii o perspektywach przyznania Ukrainie statusu kandydata do UEFoto: KPRP/Marek Borawski, shutterstock.com/Gints Ivuskans

"Prezydent Andrzej Duda rozmawiał przed chwilą z panią premier Danii Mette Frederiksen. Rozmowa dotyczyła perspektyw przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE" - napisał w czwartek prezydencki minister na Twitterze.

Szef BPM podkreślił, że Polska, Słowacja i inne kraje naszego regionu prowadzą akcję na rzecz poparcia Ukrainy.

Przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE

28 lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał formalny wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Kijowie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, między innymi właśnie o wniosku Ukrainy dotyczącym członkostwa w Unii. Kwestia ta ma być podstawą do dyskusji na nadchodzącym szczycie Unii Europejskiej, który odbędzie się w dniach 23-24 czerwca. Decyzja będzie musiała być podjęta jednomyślnie przez państwa członkowskie.

Macron, Scholz, Draghi i Iohannis w Kijowie

W ocenie doradcy ukraińskiego MSW Wiktora Adrusiwa, cytowanego przez portal informacyjny RBK, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi, którzy rozpoczęli w czwartek wizytę w Kijowie, "przywiozą" Ukrainie status państwa kandydującego do UE. 

Z moich informacji wynika, że Macron, Scholz i Draghi wiozą nam status kandydata do UE. I... prośbę o powrót do procesu negocjacyjnego w Putinem - oświadczył doradca ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanlcerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i również prezydent Rumunii Klaus Iohannis, odwiedzili miasto Irpień - północno-zachodnie przedmieście Kijowa.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w Polskim Radiu 24 o postawie Francji i Niemiec wobec Ukrainy

ASP

Zobacz także

Zobacz także