Awaria sprężarki przyczyną wzrostu cen gazu? "Rosyjska strategia na tworzenie niepewności"

- Uzasadnienie strony rosyjskiej jest pretekstem. Jest to oczywiście strategia mająca na celu tworzenie niepewności i podniesienie cen - oświadczył minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck, odnosząc się do wzrostu cen gazu. Kontrakty z dostawą w lipcu w ciągu dwóch dni podrożały o 60 proc., z nieco ponad 80 do ponad 130 euro za MWh. Gazprom informował, że ograniczenia w dostawie związane są z awarią sprężarki.

2022-06-16, 19:33

Awaria sprężarki przyczyną wzrostu cen gazu? "Rosyjska strategia na tworzenie niepewności"

W czwartek po południu wszystkie miesięczne i kwartalne z dostawą w 2022 r. były wyceniane na poziomie 133 euro za MWh, drożejąc w ciągu dwóch dni o 50-60 proc.

Według niemieckiego regulatora BNetzA przepływ gazociągiem Nord Stream 1 został zredukowany do 40 proc. jego nominalnej zdolności przesyłowej. Zapewnił jednocześnie, że mimo tego ograniczenia, gazu w Niemczech jest dość, by magazyny nadal mogły być napełniane, choć nieco wolniej. Z czwartkowych danych BNetzA wynika, że znacząco spadł również wolumen gazu, docierający do Niemiec trasą przez Ukrainę.

Awaria sprężarki?

Gazprom wcześniej informował, że ogranicza przesył gazu przez Nord Stream 1 z powodu zmniejszenia mocy rosyjskiej tłoczni Portowa. Według rosyjskiego koncernu jedna ze sprężarek uległa awarii, jej producent Siemens zabrał urządzenie do naprawy do Kanady, ale nie może go zwrócić z powodu kanadyjskich sankcji. Z kolei inna sprężarka, również produkcji Siemensa, musiała być wyłączona z tego względu, że upłynął czas jej pracy pomiędzy przeglądami.

- Uzasadnienie strony rosyjskiej jest po prostu pretekstem. Jest to oczywiście strategia mająca na celu tworzenie niepewności i podniesienie cen - oświadczył w środę minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w "24 pytania"

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej