Członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Jest opinia KE
Jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Ursula von der Leyen poinformowała, że komisarze zwrócili się też do państw członkowskich, aby Ukraina otrzymała perspektywę europejską - podała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
2022-06-17, 12:08
Przewodnicząca Komisji powiedziała, że Ukraina zademonstrowała aspiracje i determinację, aby stać się krajem Wspólnoty, podziela standardy unijne i od kilku lat zbliża się do Unii. Teraz ostateczna decyzja należy do państw członkowskich. Ta sprawa będzie jednym z tematów szczytu w przyszłym tygodniu w Brukseli. Status kandydata to pierwszy krok na drodze do członkostwa w Unii.
Także dziś Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie nadania Mołdawii statusu kraju kandydującego do Unii. W przypadku Gruzji ten status został nadany pod warunkiem przeprowadzenia niezbędnych reform.
Historyczna i symboliczna decyzja
Komisja podjęła decyzję w rekordowo krótkim czasie - 3 miesiące minęły od złożenia przez Ukrainę wniosku o członkostwo w Unii, który - co ciekawe - był pisany przy wsparciu prawników z ambasady Polski przy Unii. Zwykle przygotowanie takiej opinii zajmowało Komisji około półtora roku.
Dzisiejsza decyzja jest historyczna i symboliczna, bo europejskie ambicje Ukraina miała od dawna, ale zbyt duży był opór Europy Zachodniej. Po rosyjskiej napaści nastroje zaczynały się zmieniać, choć nawet po ataku część krajów, jak na przykład Niemcy, Holandia, czy Dania wyrażała sceptycyzm.
REKLAMA
Zgoda unijnych krajów na nadanie statusu kandydata musi być jednomyślna. Jeśli zapadnie, będzie to zaproszenie do negocjacji członkowskich. Rokowania akcesyjne zwykle trwają latami i to zawsze jest droga kręta i wyboista.
Czytaj więcej:
- Ukraina ze statusem kandydata do UE? Kuźmiuk: to nasz obowiązek
- Przewodnicząca KE spotkała się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim. Rozmawiali o członkostwie Ukrainy w UE
dn
REKLAMA