more_horiz
Wiadomości

Ostre walki w Donbasie [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 21:00
Zakończył się 120. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis czwartkowej relacji.
Wojna na Ukrainie. Siły ukraińskie sukcesywnie stawiają opór rosyjskim okupantom
Wojna na Ukrainie. Siły ukraińskie sukcesywnie stawiają opór rosyjskim okupantom Foto: FB/Генеральний штаб ЗСУ

Nową relację można śledzić TUTAJ.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

23:35

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy zamieściła zdjęcia pozostałości pocisków, które spadły na miejscowości w obwodzie sumskim na wschodzie kraju.

23:01

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował decyzję UE o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do Wspólnoty. Podkreślił, że jest to "moment unikalny i historyczny" w relacjach jego kraju z Unią. Wcześniej, podczas szczytu oświadczył, że decyzja ta to jedno z najważniejszych wydarzeń dla jego państwa od momentu odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej: "Przyszłość Ukrainy jest w UE". Zełenski dziękuje za przełomową decyzję

22:54

"Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do UE. To świetna wiadomość! Gratulujemy! Aktywnie wspieraliśmy wnioski UA i MD, a teraz cieszymy się razem z Nimi! Drzwi do UE powinny być otwarte dla ambitnych społeczeństw. Chwała Obrońcom Ukrainy!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

22:51

Politycy zgodnie przyznają, że nadanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do Unii Europejskiej to historyczny moment. Komentując to wydarzenie, członkowie rządu zwracają uwagę na dyplomatyczne wysiłki premiera Mateusza Morawieckiego, które miały na celu skłonienie zachodnich polityków do poparcia unijnych aspiracji państw Europy Wschodniej.

Czytaj więcej: Echa decyzji UE. Jednoznaczne głosy. "Wielka chwila dla Ukrainy i Mołdawii"

22:43

Prezydent Andrzej Duda od dawna działał na rzecz szybkiej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Zaznaczył, że "to nie koniec drogi". - Trzeba działać w tym kierunku, żeby tę drogę akcesyjną maksymalnie skrócić i przyspieszyć - podkreślił.

22:42

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych napisał na Twitterze, że sankcje, choć są niewystarczające, utrudniają finansowanie wojny. "Dlatego trzeba je utrzymać, a nawet zaostrzać, by neutralizować zagrożenia płynące bezpośrednio z działań Kremla" - podkreślił Stanisław Żaryn.

22:18

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili napisała w czwartek na Twitterze, że jej kraj jest gotów "pracować z determinacją w najbliższych miesiącach, aby otrzymać status kandydata" do Unii Europejskiej. Dodała, że Ukraina, Mołdawia i Gruzja są "razem na drodze do Europy".

22:18

Władze Kanady przeznaczą 250 mln dolarów kanadyjskich (ok. 191 mln USD) na pomoc dla krajów dotkniętych kryzysem żywnościowym spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformował w czwartek premier Justin Trudeau.

250 mln CAD zostanie przekazanych organizacjom humanitarnym wspierającym kraje Afryki subsaharyjskiej - poinformowano w czwartkowym komunikacie biura prasowego premiera Kanady. Pomoc dla potrzebujących będzie przekazywana zarówno w formie dostaw żywności, odżywek dla dzieci, jak gotówki.

22:16

Kanał Tpyxa News zamieścił na Twitterze wideo z walk, które Legion Międzynarodowy prowadzi z okupantem w Siewierodoniecku.

22:13

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej to decyzja strategiczna, która pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo Wspólnoty. Szef polskiego rządu mówił o tym w Brukseli, gdzie podczas posiedzenia Rady Europejskiej podjęto tę historyczną decyzję.

Posłuchaj
00:27 11806502_1.mp3 Premier Morawiecki: Ukraina w Unii to bezpieczna Europa (IAR)

Czytaj więcej: Ukraina zyskała status kandydata do UE. Premier Morawiecki: to historyczny moment

22:11

"Dzisiejszy dzień wyznacza początek długiej podróży, którą będziemy kroczyć razem" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, komentując decyzję o przyznaniu jego krajowi przez UE statusu państwa kandydującego do Wspólnoty.

22:10

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 450 milionów dolarów pomocy wojskowej - poinformował Biały Dom. Pakiet wsparcia obejmuje również dostawy systemów rakietowych HIMARS.

Walczący z rosyjską napaścią Ukraińcy oprócz broni rakietowej otrzymają m.in. dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich i łodzie patrolowe.

22:08

"Choć może to być dzień do świętowania, nasz wniosek został napisana krwią naszych wojowników i cywilów. Idziemy w stronę Zachodu, ale nasza bitwa wciąż trwa na Wschodzie" - napisał resort obrony Ukrainy.


22:03

- Ukraina i Mołdawia będą działać tak szybko jak to możliwe, aby wdrożyć niezbędne reformy - powiedziała w czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

22:03

Jeśli dojdzie do okupacji Siewierodoniecka, to ludzie, którzy ukrywają się w schronach zakładów chemicznych Azot staną się zakładnikami rosyjskich najeźdźców – oświadczył w czwartek wieczorem Serhij Hajdaj, szef administracji obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

Wcześniej Hajdaj informował, że strefa przemysłowa Siewierodoniecka i teren zakładów Azot to ostatnia część miasta, gdzie trwa ukraińska obrona.

21:00

Ukraińska flaga została zawieszona przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

20:58
20:57

- Dziś jest dobry dzień dla Europy. Gratulacje dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, prezydent Mołdawii Mai Sandu i premiera Gruzji Iraklego Garibaszwilego. Wasze kraje są częścią naszej europejskiej rodziny. Potwierdza to dzisiejsza historyczna decyzja przywódców - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Podkreśliła, że ta decyzja "wzmacnia nas wszystkich". - Wzmacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego imperializmu i wzmacnia UE, ponieważ po raz kolejny pokazuje światu, że jesteśmy zjednoczeni i silni w obliczu zewnętrznych zagrożeń - zaznaczyła.

20:55
20:54

Siły rosyjskie zabiły sześciu cywilnych mieszkańców, a pięć osób odniosło obrażenia w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - powiadomił szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

20:51

"Przyjmuję z satysfakcją decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE, to historyczny moment" - podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski.

20:50
20:47

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział Polskiemu Radiu, że koszt odejścia przez Zachód od rosyjskich surowców energetycznych jest wysoki, ale należy go ponieść.

Piotr Naimski przebywa w Waszyngtonie, gdzie uczestniczył w zorganizowanej przez The Atlantic Council dyskusji na temat współpracy UE i USA w dziedzinie energetyki.

20:45

W maju Rosja nielegalnie wywiozła z Ukrainy 180 tysięcy zboża wartego ponad dwa miliardy hrywien. Skradzione zboże Rosjanie wywożą ciężarówkami z obwodów z chersońskiego, donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego na Krym Krym, a potem statkami z portu "Awlita" do krajów, które wspierają rosyjską inwazję. W maju satelity Planet Labs zarejestrowały długie kolumny ciężarówek ze zbożem, kierujące się w stronę Krymu.

Jak powiedział Taras Wysockyj, zastępca ministra rolnictwa, na zdjęciach zrobionych przez satelity w samym tylko Sewastopolu odnotowano co najmniej 12 statków gotowych do przejęcia zboża.

Posłuchaj
00:09 11806362_1.mp3 Taras Wysockyj: kradną, ładują na swój transport i wywożą do czasowo okuwanego Krymu lub w kierunku Federacji Rosyjskiej (IAR) 

20:42

Ukraina i Mołdawia krajami kandydującymi do Unii Europejskiej. Decyzję podjęli przywódcy 27 krajów członkowskich na szczycie w Brukseli zatwierdzając rekomendację Komisji w tej sprawie. To reakcja Unii na rosyjski atak na Ukrainę 24 lutego.

Posłuchaj
00:55 11806325_1.mp3 O szczegółach z Brukseli Beata Płomecka (IAR) 
20:41

To historyczna chwila - tak przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel skomentował przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kraju kandydującego do Unii. Decyzję podjęli przywódcy państw członkowskich na szczycie w Brukseli.

"To kluczowy krok na Waszej drodze do Unii Europejskiej. Gratuluję" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej. Potwierdził też europejską perspektywę dla Gruzji, która będzie mogła otrzymać status kandydata po spełnieniu wielu wymogów.

20:35

Rosyjskie władze okupacyjne przeprowadzają spis mieszkańców Mariupola, cywilom zakazano opuszczać miasto, pracuje tam też kilka propagandowych stacji telewizyjnych z Rosji, próbujących ukazać "powrót do normalności" - zakomunikował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Wywiad poinformował także, że w mieście pojawiły się rosyjskie prywatne firmy pogrzebowe, które oferują bardzo wysokie ceny za zorganizowanie pochówku - 10 tys. hrywien (ponad 1500 zł) za jedno ciało.

20:28

Żadne miasto w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy nie jest bezpieczne dla mieszkańców, pozostanie tam jest "skrajnie niebezpieczne" - mówił w wywiadzie dla AFP szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

20:25
20:20

Około 200 sierot zostały nielegalnie deportowanych przez Rosje. Deportacja i filtracyjne obozy - takie są realia wojny. Rosyjscy wojskowi masowo zmuszają obywateli Ukrainy wyjeżdżać na terytorium Rosji.

Niektórym się udało uciec z Rosji i wrócić na Ukrainę. - Wyjechać nie pozwalają tym, którzy nie mają pewnego pakietu dokumentów na siebie lub dziecko, dla innych celowo tworzą inne sposoby przekraczania granicy - o tym oświadczył obrońca prawa oraz wykonawczy dyrektor Ukraińsko - Helsińskiego Związku Praw Człowieka Oleksandr Pawlyczenko.

Posłuchaj
00:16 11806180_1.mp3 Pawlyczenko: na dokumentach zamieszczają pieczątkę o zakazie opuszczenia terytorium Rosyjskiej Federacji. Na rok, na trzy lata. Właśnie to jest problem. Faktycznie to naruszanie prawa do swobodnego przemieszczania się (IAR) 
20:13

Nadanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii jest zasadne - mówił w Brukseli premier Holandii Mark Rutte. Przyznał, że jego kraj początkowo był przeciwny, ale rekomendacje Komisji go przekonały.

- Obawiałem się, że dyskusja może doprowadzić do pewnego rodzaju pospiesznych decyzji o statusie kandydata dla Ukrainy. Kluczowy jest tu system podejmowania decyzji. On nie jest emocjonalny tylko polityczny. I muszę przyznać, że Komisja przedstawiła bardzo wyważoną propozycję. Będę brutalnie szczery - jeszcze wiele pozostaje do zrobienia, choć zrobiono już dużo, by przyznać status kandydata - powiedział szef holenderskiego rządu.

Posłuchaj
00:21 11806270_1.mp3 Premier Holandii o statusie kraju kandydującego dla Ukrainy (IAR) 
20:11

Aleksander Łukaszenka przybył z wizytą do Rosji - przekazano na profilu społecznościowym Kancelarii prezydenta Białorusi. Jeszcze dziś odbędzie się jego nieformalne spotkanie z Włodzimierzem Putinem.

Z kolei 25 czerwca odbędzie się oficjalne robocze spotkanie w Sankt-Petrsburgu. W 2022 roku Putin i Łukaszenko spotkali się pięć razy - za każdym z nich Łukaszenko przyjeżdżał do Rosji.

20:02
20:00

Rosyjskie "obozy filtracyjne", w których przetrzymywani są obywatele Ukrainy, to absolutne naruszenie praw człowieka, organizacje międzynarodowe nie mają jednak w tej kwestii wystarczających instrumentów nacisku na Moskwę - podkreśliła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

19:58
19:55

Białoruś wyciąga ze składów przechowywania sprzęt wojskowy, który może potem przekazać Rosji dla wzmocnienia jej zgrupowań na Ukrainie - oświadczył wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow.

19:48

Ukraińskie wojska powstrzymały natarcie rosyjskiej armii na południowych obrzeżach Lisiczańska w obwodzie ługańskim, zmuszając przeciwnika do odwrotu; najeźdźcy sięgają po rezerwy, aby wznowić szturm na tym odcinku frontu - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przekazano również informacje o skutecznym odparciu rosyjskiej ofensywy w pobliżu miejscowości Boriwske, położonej kilka kilometrów na południowy wschód od Lisiczańska. "Wojska agresora atakowały także w Siewierodoniecku oraz nieopodal Syrotynego, Woronowego i Myrnej Dołyny, wykorzystując m.in. czołgi, moździerze i zestawy artyleryjskie. Głównym celem wroga na tym kierunku operacyjnym (oprócz okrążenia Lisiczańska) pozostaje przejęcie pełnej kontroli nad Siewierodonieckiem" - powiadomił sztab.

19:41
19:36

Pierwsze systemy HiMARS przybyły na Ukrainę. To dopiero początek dostaw, zapowiada Pentagon. "Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów" - napisał z podziękowaniami na swoim profilu społecznościowym ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. "Dla wielu z nich to będzie już ostatnie lato" - dodał.

Systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS są wyposażone w amunicję o zasięgu 70 kilometrów, choć Kijów zabiegał o taką o zasięgu nawet 300. Amerykanie wcześniej wyrażali obawy, ze artyleria o tak dalekim zasięgu mogłaby razić cele na terytorium Rosji.

19:25

Administracja prezydenta USA Joe Bidena wkrótce ogłosi kolejny, wart 450 mln dolarów pakiet pomocy dla Ukrainy, a znajdą się w nim dodatkowe wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS wraz z rakietami średniego zasięgu - podała agencja Associated Press, powołując się na anonimowych urzędników.

AP wskazała, że pakiet, oprócz niesprecyzowanej na razie liczby systemów HIMARS, będzie zawierał "amunicję i inny sprzęt". Do ogłoszenia pakietu ma dojść zaledwie tydzień po poprzednim takim oświadczeniu, w ramach którego USA zobowiązały się przekazać broń o wartości 1 mld dol., w tym 18 dodatkowych haubic M777 i amunicji artyleryjskiej.

19:19

"Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, zaginęło na Ukrainie około 20 tys. osób; niemal połowę z nich udało się odnaleźć, los pozostałych jest nieznany" - poinformował przedstawiciel ukraińskiej policji Ołeksij Serhiejew, cytowany przez agencję Ukrinform.

13 czerwca komendant główny ukraińskiej policji Ihor Kłymenko poinformował, że prowadzone są postępowania w sprawie śmierci ponad 12 tys. ukraińskich cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska, z czego 1200 ciał nie udało się jeszcze zidentyfikować. Przekazał również, że ponad 30 osób zginęło w ostrzałach konwojów humanitarnych.

19:12

Rosja tworzy punkty wydawania dowodów osobistych na terytoriach okupowanych, a także wywiera presję na mieszkańców, by je przyjmowali - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

19:11

Ukrainie potrzebna jest pomoc wojskowa i finansowa - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem unijnego szczytu.

Posłuchaj
00:22 11806061_1.mp3 Mateusz Morawiecki o pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy (IAR) 

19:08

"Na szczycie NATO, który odbędzie się pod koniec czerwca w Madrycie, spodziewane jest dogłębne rozważenie kwestii ewentualnego zwiększenia obecności wojskowej Sojuszu w krajach bałtyckich w związku z trwającą rosyjską inwazją na Ukrainę" - napisano na łamach hiszpańskiego dziennika "El Confidencial".

17:02

W Kijowie zatrzymano kilkoro obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się działalnością dywersyjną na rzecz Rosji; osoby te miały przy sobie fotografie obiektów kolejowych i posterunków kontrolnych - poinformował przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.

Dwaj kolaboranci sporządzali dokumentację infrastruktury kolejowej w stolicy, inna osoba fotografowała punkty kontrolne, jeszcze inna jest podejrzana o współpracę z wojskowymi z samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy - powiadomił Hromow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

17:01

Rosja skoncentrowała na Morzu Czarnym pięć okrętów z 40 rakietami na pokładzie - podaje agencja Ukrinform

16:54

Białoruś nadal dostarcza zasoby wojskowe, aby pomóc Rosji w jej agresji na Ukrainę. Pod przykrywką ćwiczeń i sprawdzania gotowości bojowej rezerwy sił zbrojnych, bazy wojskowe Białorusi obsługują i przenoszą sprzęt z magazynów, powiedział przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy, generał brygady Ołeksij Hromow.

16:45

Przymusowi przesiedleńcy z Ukrainy są traktowani w Rosji jak nieproszeni goście; mają duże trudności m.in. ze znalezieniem miejsca zamieszkania i legalnego zatrudnienia oraz z uzyskaniem niezbędnych dokumentów - podkreślają autorzy reportażu opublikowanego przez niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

16:30

Rosjanie użyli na Ukrainie ponad 200 różnych broni, zakazanych międzynarodowo. Analizy dokonał The New York Times

16:21

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rozpoczynające się dziś spotkanie Rady Europejskiej będzie poświęcone w dużej mierze pomocy dla Ukrainy. Przywódcy krajów unijnych będą rozmawiali o wsparciu dla ukraińskiego budżetu w wysokości co najmniej 9 miliardów euro, jak również o pomocy militarnej oraz kryzysie energetycznym wywołanym przez reżim w Moskwie.

16:13

Siły Zbrojne Ukrainy są zmuszone do prowadzenia obrony manewrowej, ale zajmujemy najbardziej dogodne pozycje - powiadomił naczelny dowódca wojsk ukraińskich generał Wałerij Załużny.

"Cena wolności jest wysoka. Jest nam bardzo ciężko, bo przewaga ogniowa jest po stronie przeciwnika. Pomimo tego wszystkiego, trzymamy się" - napisał Załużny na Telegramie. "Jesteśmy zmuszeni do prowadzenia obrony manewrowej, zajmowania dogodniejszych rubieży i pozycji. Ale każdy metr zabranej nam ziemi jest zalany krwią okupanta" - dodał Załużny.

16:10

W Brukseli rozpoczął się europejski szczyt, na którym ma zapaść decyzja o nadaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii.  - To decydujący moment dla Unii Europejskiej. Dokonamy dziś geopolitycznego wyboru - mówił przed szczytem szef Rady Europejskiej Charles Michel.

16:08

Najnowsze dane OHCHR: Od początku inwazji Rosji na Ukrainie zginęło łącznie 4662 cywilów, w tym 320 dzieci. Rannych zostało 5803 osób, w tym 479 dzieci, głównie w wyniku nalotów i ostrzałów. Organizacja zaznacza, że liczby mogą być znacznie większe. Trudno jest jednak na ten moment o dokładne szacunki z powodu trwającego konfliktu.

15:59

W Mikołajowie trwa ewakuacja cywilów. Wojska rosyjskie cały czas ostrzeliwują rakietami dzielnice mieszkaniowe, szkoły i zakłady przemysłowe. Do tej pory z miasta wyjechała połowa mieszkańców. Powiedział o tym w wywiadzie dla telewizji ukraińskiej mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz: "Powtarzam, że w Mikołajewie jest niebezpiecznie. Ostrzał trwa. Ludzie nie wracają do miasta, ale także nie widzimy, żeby wyjeżdżali z Mikołajowa. Liczba autobusów, których wykorzystujemy dla ewakuacji ludzi, spadła z ośmiu do czterech".

13:53

Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że w rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Cypru Nikosowi Anastasiadisowi za gotowość poparcia nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

13:46

Ukraiński żołnierz spędził w niewoli półtora miesiąca, stracił stopy i dłonie. Odzyskał wolność dzięki wymianie jeńców - jego historię opisał w czwartek opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa.

13:25
13:16

Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała w czwartek, że ustalono tożsamość rosyjskiego wojskowego, który podczas okupacji w marcu obwodu czernihowskiego nękał mieszkańców, zabierał im pieniądze, bił i groził przemocą.

13:06

Okupacyjne rosyjskie władze przeprowadzają tajną mobilizację w zrujnowanym Mariupolu; mężczyznom proponuje się pracę w służbach ochrony, ale bez wyjaśnienia, że chodzi o "ochronę" okopów na pierwszej linii frontu - poinformował w czwartek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

13:00

Ponad 5800 ukraińskich uchodźców wojennych rozpoczęło w Bułgarii pracę na podstawie stałych umów. W kraju przebywa 82 tys. Ukraińców, połowa z nich to kobiety, a 39 proc. – dzieci, poinformowała w czwartek przedstawicielka Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców Iwa Parcalewa.

12:56

Kraje unijne, które dotąd były sceptyczne w sprawie nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii przekonały się, że Kijów jest w stanie przeprowadzić zalecone przez Brukselę reformy - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ihor Żowkwa.

12:52

Przewodniczący administracji wojskowej obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch powiedział, że mieszkańcy muszą się ewakuować ze swoich domów w bezpieczne miejsca. Brakuje prądu i lekarstw. Ciągle występuje też zagrożenie rosyjskim ostrzałem rakietowym.

12:34

"Diaboliczna przemoc" - tak wojnę na Ukrainie nazwał papież Franciszek. Doszło tam do powrotu "dramatu Kaina i Abla" - mówił w czwartek podczas audiencji dla przedstawicieli katolickiej instytucji Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO). Apelował, by broń ustąpiła miejsca negocjacjom.

12:29

Parlament Europejski wezwał przywódców unijnych, by na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Rady nadali Ukrainie i Mołdawii status kandydata do Unii Europejskiej. Europosłowie zaznaczyli, że na taki sam status zasługuje też Gruzja, jeśli spełni dodatkowe warunki.

11:52

Na Ukrainie zaplanowano na czwartek wstępną rozprawę w pierwszym procesie rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zgwałcenie Ukrainki podczas rosyjskiej inwazji – podała agencja Reutera, podkreślając, że takich spraw będą najpewniej dziesiątki.

11:36

Rosjanie przesuwają się w kierunku Lisiczańska. Szturmują pobliski Siewierodonieck. Blokują też szlak komunikacyjny Lisiczańsk - Bachmut. Według ukraińskich władz rosyjskie wojsko zaangażowało maksimum sił w celu zdobycia całości obwodu ługańskiego. Tam od wielu dni są prowadzone najcięższe walki.

11:07

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przechwyciła rozmowę telefoniczną, z której wynika, że oddziały Zachodniego Okręgu Wojskowego zostały doszczętnie rozbite przez ukraińskie wojsko; ocaleli jedynie ci, którzy odmówili udziału w ataku na Ukrainę - poinformowała agencja Unian.

10:40

Armia USA zgodziła się udostępnić jednego z dwóch swoich psów-robotów, by pomóc amerykańskiej organizacji oczyszczać terytorium Ukrainy z pozostawionych przez wojska rosyjskie min i niewybuchów – podał portal Foreign Policy, powołując się na szefa tej organizacji.

10:35
10:33

- Głównym celem szczytu NATO w Madrycie będzie zmiana koncepcji strategicznej Sojuszu w odpowiedzi na agresję Rosji; priorytetem dla Polski jest wzmocnienie wschodniej flanki - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

10:24

Przewodniczący ługańskiej wojskowej i cywilnej administracji Serhij Hajdaj powiedział, że prowadzona jest ewakuacja Lisiczańska. Do miasta jest też dostarczana pomoc humanitarna.

10:04

Emerytowany generał armii niemieckiej Roland Kather jest zdania, że obecna sytuacja na Litwie jest "bardzo wybuchowa". W wywiadzie dla dziennika "Welt" wyraża nadzieję, że "nie dojdzie do konfrontacji, bo to automatycznie oznaczałoby przypadek z art. 5 NATO".

09:49

W rejonie ochtyrskim (obwód sumski) samochód z policjantami najechał na minę, jedna osoba zginęła, siedem jest rannych – poinformował szef administracji państwowej w obwodzie sumskim Dmytro Żywicki.

09:42
09:39

To historyczny i kluczowy moment dla Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Rady Charles Michel nawiązując do przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata. Decyzję mają podjąć przywódcy 27 krajów na rozpoczynającym się po 15.00 szczycie w Brukseli.

09:26

Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował w czwartek, że trasa Lisiczańsk-Bachmut jest obecnie nieprzejezdna. Wcześniej była to "droga życia", którą ewakuowano mieszkańców i dowożono zaopatrzenie dla armii ukraińskiej.

09:24

Przyznanie Ukrainie statusu kandydata to będzie jasny sygnał dla Rosji - powiedział ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej Wsewołod Czencow.

W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ambasador podkreślił, że to będzie historyczna decyzja potwierdzająca, że Rosja nie może rościć sobie praw do Ukrainy i traktować ją jako swoja strefę wpływów.

08:44

Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu kraju 20 rosyjskich żołnierzy, kilka pojazdów i dwa składy amunicji; trwa operacja mająca na celu wypchnięcie najeźdźców z Wyspy Węży – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

08:37

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już ponad 1,5 tys. czołgów i około 34 430 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:47

Rosyjskie wojska posuwają się naprzód w kierunku Lisiczańska w Donbasie, co jest efektem niedawnego wzmocnienia jednostek i wzmożenia ostrzału, ale działania w celu zajęcia zachodniej części obwodu donieckiego utknęły - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

07:26

Siły ukraińskie zaatakowały minionej doby przy użyciu drona rafinerię w obwodzie rostowskim w Rosji; wojska rosyjskie wzmocniły tymczasem obronę przeciwlotniczą na wschodzie Ukrainy, ograniczając możliwości użycia dronów przez ukraińskich obrońców – podał w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:06

Wojska rosyjskie próbują przejąć całkowitą kontrolę nad trasą Bachmut-Lisiczańsk, przerzuciły w tym celu dodatkową batalionową grupę taktyczną w rejon miejscowości Nowotoszkiwske – powiadomił w czwartek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie nadal dążą do przejęcia kontroli nad Siewierodonieckiem i prowadzą ofensywę, by okrążyć siły ukraińskie w rejonie sąsiedniego Lisiczańska.

06:56

- Zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku powstały w czasie zimnej wojny i – podobnie jak Azowstal w Mariupolu - były budowane tak, żeby w przypadku wojny przekształcić je w umocnione pozycje. To kolejny obiekt przemysłowy, który stał się przyczółkiem ukraińskiej obrony. Ludzie ukrywają się tam w schronach zbudowanych dla ochrony przed wyciekiem chemikaliów.

06:46

Biały Dom zapowiedział, że podczas zbliżającej się wizyty w Europie prezydenta Joe Bidena zostaną ogłoszone działania zwiększające presję na Rosję. Amerykański przywódca weźmie udział w spotkaniu grupy G7 w niemieckim Schloss Elmau oraz szczycie NATO w Madrycie.

06:34

W czwartek rozpoczyna się dwudniowy szczyt unijnych przywódców w Brukseli. Jednym z głównych tematów rozmów będzie przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej.

05:50

"The Institute for the Study of War" opublikował mapy obrazujące aktualną sytuację na froncie.

05:49

- Od rana kontynuowałem telefoniczny maraton o pozytywną decyzję ws. kandydatury Ukrainy do UE. Rozmawiałem z przywódcami 11 krajów: Bułgarii, Łotwy, Grecji, Szwecji, Estonii, Czech, Belgii, Austrii, Słowenii, Mołdawii oraz z prezydentem Litwy, który wyraził pełne poparcie dla sytuacji wokół obwodu kaliningradzkiego. Będę kontynuował ten maraton - musimy zapewnić maksymalne wsparcie naszemu państwu. Kluczowej europejskiej decyzji spodziewamy się w czwartek wieczorem - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim cowieczornym wystąpieniu.

05:49

Ukraiński minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko po rozmowie ze studentami Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego poinformował, że większość z nich popiera zmianę patrona uczelni - podaje Ukrinform.

05:47

W czwartek wicepremier i szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę zwiększającą liczbę zamówionych dla Wojska Polskiego przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Urządzenia przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych.

05:14

W obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy, siły przeciwnika kontrolują 55 proc. terytorium - powiadomił szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem