more_horiz
Wiadomości

Ambasador Ukrainy przy UE: przyznanie nam statusu kandydata do Unii to jasny sygnał dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 09:35
Przyznanie Ukrainie statusu kandydata to coś na co, Kijów czekał od lat - powiedział ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej Wsewołod Czencow. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką dyplomata podkreślił, że to będzie historyczna decyzja potwierdzająca, że Rosja nie może rościć sobie praw do Ukrainy i traktować ją jako swoja strefę wpływów.
Decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii podejmą przywódcy 27 krajów na rozpoczynającym się po południu  dwudniowym, unijnym szczycie w Brukseli
Decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii podejmą przywódcy 27 krajów na rozpoczynającym się po południu dwudniowym, unijnym szczycie w BrukseliFoto: Shutterstock/Spok83

Decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii podejmą dziś przywódcy 27 krajów na rozpoczynającym się po południu (po 15.00) dwudniowym, unijnym szczycie w Brukseli.

Ambasador Ukrainy przy Unii Wsewołod Czencow powiedział, że Kijów czekał na ten dzień od wielu lat. - Cena jest zbyt duża, wolałbym, żeby ta decyzja została podjęta w innych okolicznościach i znacznie wcześniej. Zabrało to Unii i państwom członkowskim zbyt dużo czasu. Ukraina, Polska i inne kraje, które dobrze znają Rosję mówiły zawsze o naturze reżimu, nie tylko tego obecnego, bo to jest kontynuacja rosyjskiej polityki imperialnej. Więc mamy poczucie satysfakcji i sprawiedliwości. To także jest sygnał dla Rosji, że Unia jest silna i że Ukraina jest uznana jako niepodległe państwo, ma prawo wyboru drogi rozwoju - powiedział Polskiemu Radiu ambasador Ukrainy przy Unii.

"Musimy wykorzystać okazję"

Podkreślił, że nie czas teraz na narzekanie i filozoficzne dywagacje co byłoby, gdyby ta decyzja zapadła wcześniej. - Musimy wykorzystać tę okazję i nawet w tych nadzwyczajnych, okropnych okolicznościach iść naprzód i robić wszystko, by zapewnić rezultaty - powiedział Wsewołod Czencow.

Zwrócił uwagę, że Ukraina była od dawna przez wielu polityków traktowana jako strefa buforowa między Zachodem a Wschodem. - Tak było po rozpadzie Związku Radzieckiego, ale kiedy o tym mówiono, była iluzja, że może być demokratyczna, normalna Rosja, ta wizja jednak upadła. Teraz sytuacja jest jasna - Ukraina ma prawo się rozwijać jako normalny europejski kraj i Unia, europejska droga to jedyna obecnie możliwość dla rozwoju tego kraju. To nie jest idea fix, by być częścią klubu dla zaspokojenia próżności, czy dla uznania. To program rozwoju, który się sprawdza - podkreślił ambasador Ukrainy.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Beaty Płomeckiej z ambasadorem Wsewołodem Czencowem:

Posłuchaj
03:13 Rozmowa z ambasadorem.mp3 Ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej: nadanie nam statusu kandydata to jasny sygnał dla Rosji (Rozmawiała Beata Płomecka - IAR) 

Eurazjatycka Unia Gospodarcza

Wspomniał też zabiegi Rosji, która starła się odzwierciedlić funkcjonowanie Unii Europejskiej i stworzyła Euroazjatycką Unię Gospodarczą. - Przesłanie było proste - po co zbliżać się do Unii, która tylko oszukuje, nie działa uczciwie, lepiej będzie w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Taka była logika - powiedział Wsewołod Czencow.

Dodał, że Rosja nigdy nie zrealizowała swoich obietnic i dość szybko porzuciła zabiegi polityczne, zaczęła używać siły, szantażu, aż w końcu dopuściła się wojskowej agresji. - To sygnał słabości i desperacji. A czego spodziewam się po Rosji? Tak naprawdę nie obchodzi mnie co Rosja mówi. Słyszymy, że to pomyłka Unii Europejskiej, pomyłka Ukrainy, która zostanie oszukana. To jest nonsens, nawet nie ma sensu tego komentować - powiedział ambasador Ukrainy przy Unii Wsewołod Czencow.

Posłuchaj
00:30 11805007_1.mp3 Ambasador Ukrainy przy UE dla Polskiego Radia - status kandydata to jasny sygnał dla Rosji - (IAR)

 Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem