more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek odkrywa archiwa Watykanu. Chodzi o dokumenty dot. eksterminacji Żydów

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 17:01
Decyzją papieża Franciszka, Watykan udostępnił archiwalne dokumenty dotyczące eksterminacji i prześladowań Żydów w czasie II wojny światowej. Chodzi o 170 tomów zarchiwizowanych w zbiorze zatytułowanym "Żydzi".
Decyzją papieża Franciszka, Watykan udostępnił dokumenty archiwalne dot. eksterminacji i prześladowań Żydów
Decyzją papieża Franciszka, Watykan udostępnił dokumenty archiwalne dot. eksterminacji i prześladowań ŻydówFoto: VATICAN MEDIA HANDOUT

Watykan udostępnił w internecie tysiące dokumentów archiwalnych zawierających prośby o pomoc kierowane przez Żydów do papieża Piusa XII w czasie II wojny światowej z wszystkich krajów opanowanych przez Niemców. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie czytamy, że dokumenty zostały udostępnione decyzją papieża Franciszka. Chodzi o 170 tomów zarchiwizowanych w zbiorze zatytułowanym "Żydzi".

Watykańskie archiwa

W wersji cyfrowej to blisko 40 tysięcy plików. Ta część watykańskich archiwów została udostępniona badaczom dwa lata temu. Obecnie są powszechnie dostępne na stronie internetowej watykańskiego Sekretariatu Stanu w podzbiorze dotyczącym Sekcji do spraw Relacji z Państwami, czyli dyplomacji watykańskiej.

Na razie opublikowano 70 procent wszystkich dokumentów. Reszta zostanie udostępniona po zakończeniu archiwizacji cyfrowej. Jak podkreślają historycy, Żydzi wiedzieli, że mogą liczyć na pomoc Piusa XII. Papież ten był oskarżany o to, że nie bronił Żydów i sprzyjał nazistom.

Posłuchaj
00:55 11805918_1.mp3 Watykan udostępnił w internecie tysiące dokumentów archiwalnych zawierających prośby o pomoc kierowane przez Żydów do papieża Piusa XII w czasie II wojny światowej  - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

 Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także