more_horiz
Wiadomości

X Spotkanie Rodzin. "Hedonistyczny świat spycha rodzinę z należnego jej miejsca"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 15:13
Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak powiedział, że świat jest nastawiony hedonistycznie i spycha z pierwszego miejsca wagę komórki społecznej, jaką jest rodzina. - Światowe Spotkanie Rodzin ma być miejscem, w którym powstają nowe inspiracje i impulsy mówiące o tym, jak rodziny mają żyć w świecie nie zawsze im przyjaznym - podkreślił.

X Światowe Spotkanie Rodzin, które rozpoczęło się w środę i potrwa do niedzieli, zostało zorganizowane z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii. Ma nową formułę. Decyzją papieża Franciszka spotkanie odbywa się jednocześnie w Rzymie i w Kościołach lokalnych na świecie. Jego hasło to "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości".

Ks. Leszek Gęsiak podkreślił, że początek Światowego Spotkania Rodzin przebiegł w radosnej atmosferze. - Pierwsze relacje, które złożył nam bp Piotr Turzyński (delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - przyp. red.) mówią o rozmowach jego uczestników, którzy poznają się, dzielą te same poglądy i obawy o los i sytuację rodzin - zastrzegł.

Przypomniał, że w programie wydarzenia oprócz mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, która odbędzie się w sobotę, znalazł się także czas na świadectwa, seminaria i grupy dyskusyjne, podczas których poruszone zostaną problemy, z którymi borykają się rodziny.

Światowe Spotkanie Rodzin

- Wiemy, że rodzinom dzisiaj jest bardzo trudno. Świat jest nastawiony hedonistycznie, stawiający na indywidualizm, spycha z pierwszego miejsca istotę i wagę komórki społecznej, jaką jest rodzina - ocenił. Zaznaczył, że Światowe Spotkanie Rodzin ma być miejscem, gdzie powstaną nowe inspiracje i impulsy mówiące o tym, jak rodziny mają żyć w świecie nie zawsze im przyjaznym.

Zdaniem rzecznika KEP szczególnie trudno jest dziś rodzinom wielodzietnym. - Najczęściej przyjęty model społeczny jest taki, że rodzina to rodzice i jedno dziecko. Zatem te rodziny, które zdecydowały się  iść pod prąd tych tendencji przeżywają wiele trudności. Wiążą się one także z większym obciążeniem finansowym tych rodzin - zauważył.

Dodał, że współcześni rodzice coraz częściej skarżą się również na trudności z przekazaniem wiary dzieciom. - Wielu rodziców mówi, że robią wszystko co w ich mocy, ale ich przekaz bardzo często nie idzie w parze z przekazem, który daje szkoła i inne środowiska, w których przebywają dzieci - stwierdził ks. Leszek Gęsiak.

Rola rodziców

Podkreślił, że mimo to rola rodziców w przekazywaniu wiary dzieciom wciąż pozostaje kluczowa. - To tam dokonuje się ten pierwszy kontakt - zastrzegł.

Wyjaśnił, że coraz bardziej paląca wydaje się dziś potrzeba tworzenia w Kościele miejsc, w których rodziny mogą uzyskać wsparcie. - Takie miejsca powstają przy parafiach - zapewnił.

Rzecznik KEP  zaznaczył, że kolejną kwestią są coraz częściej pojawiające się kryzysy małżeńskie, które negatywnie rzutują na życie dzieci.

Pierwsze Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie zwołał w 1994 roku papież Jan Paweł II. Spotkanie miało hasło "Rodzina sercem cywilizacji miłości" i wzięło w nim udział około 200 tys. osób ze 130 krajów.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także