more_horiz

Marlena Maląg: świadczenia społeczne nie są kosztem. To inwestycja w rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 15:10
Trzeba Polaków uspokoić, że te wszystkie świadczenia społeczne, które są inwestycją w rodzinę, w rodzinę z małymi dziećmi, to przede wszystkim jest inwestycja w przyszłość, to nie jest koszt dla państwa - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: PR24/AK

- Rodzice potrzebują wsparcia w miejscu pracy i w kwestii opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat - powiedziała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister podczas Kongresu 590 w Nadarzynie wzięła udział w panelu "Rodzina jako przestrzeń łączenia potencjałów". W rozmowie z Polskim Radiem 24 szefowa resortu rodziny podkreślała, że "tworzenie dobrego klimatu wokół rodziny" jest jednym z najważniejszych zadań rządu.

Marlena Maląg: świadczenia społeczne to inwestycja w przyszłość

Jak zauważyła minister rodziny i polityki społecznej, mamy obecnie trudny czas, jednak rząd robi wszystko, by Polacy odczuwali to możliwie jak najmniej. Jak wyjaśniła, główny problem, to odpowiedź na pytanie "czego Polacy oczekują od rządu, czego potrzebują?".

- To przede wszystkim poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Bo one poniekąd są zakłócone. Wojna na Ukrainie, płyną sygnały zakłócające nasze poczucie bezpieczeństwa, inflacja wyższa - a zatem tej grupy najuboższej to jednak dotyka - mówiła Marlena Maląg, dodając, że to zmusza rząd do wprowadzenia pakietów antyinflacyjnych, ale też do podjęcia trudnej decyzji o wypłacie 14. emerytury i to o wypłacie jej wcześniej, niż zwykle.

Minister podkreślała, że Polacy muszą zostać uspokojeni, że świadczenia społeczne nie zostaną odebrane lub ograniczone, ponieważ nie są one przez rząd traktowane jako koszt, ale jako inwestycja. - One są inwestycją w rodzinę, w rodzinę z małymi dziećmi. (...) To jest przede wszystkim inwestycja w przyszłość - mówiła Maląg.

Marlena Maląg na Kongresie 590

W czasie debaty podczas Kongresu 590 Marlena Maląg mówiła między innymi o czynnikach, które mogą ułatwić obojgu rodzicom godzenie życia rodzinnego z zawodowym. - Rodzicom potrzebne jest nie tylko wsparcie finansowe, ale też w miejscu pracy. Ważne są także elastyczne jej formy - podkreśliła minister. Przypomniała, że procedowany jest w Sejmie projekt umożliwiający pracę zdalną.

Marlena Maląg dodała, że konieczne jest też wzmocnienie roli ojca w wychowaniu dzieci. W tym kontekście odniosła się do wprowadzenia dodatkowego urlopu dla rodziców w związku z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Wprowadza ona między innymi dziewięciotygodniowy urlop ojcowski, który trzeba będzie wykorzystać w ciągu dwunastu miesięcy. Urlop będzie niezbywalny. Zmiany mają zacząć obowiązywać już od sierpnia.

Kongres 590

Kongres 590 to cykliczne wydarzenie gospodarcze, w którym biorą udział przedstawiciele polskiego rządu, samorządu, biznesu, nauki, a także zagraniczni goście. Tematem przewodnim siódmej edycji wydarzenia jest współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.

Nazwa wydarzenia - Kongres 590 - nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego, którym w większości przypadków oznaczone są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:31 PR24_mp3 2022_06_22-14-19-37_Maląg.mp3 Marlena Maląg o działaniach rządu na rzecz rodziny ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i pracy społecznej)
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 14.19

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także