more_horiz
Wiadomości

"Nie zapominajmy o udręczonym narodzie ukraińskim". Papież Franciszek apeluje do wiernych

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 13:15
Papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie wezwał do niezapominania o udręczonym narodzie ukraińskim, który obecnie cierpi. Zachęcił także do tego, aby każdy z nas zadał sobie pytanie, co robi dla narodu ukraińskiego.
Papież Franciszek: nie zapominajmy o udręczonym narodzie ukraińskim
Papież Franciszek: nie zapominajmy o udręczonym narodzie ukraińskimFoto: shutterstock.com/AM113

Zwracając się do 20 tysięcy uczestników południowej modlitwy Anioł Pański papież powiedział: "Chciałbym, aby w każdym z was pozostało pytanie: co ja dzisiaj robię dla narodu ukraińskiego?".

- Modlę się, działam, staram się zrozumieć? Co ja dzisiaj robię dla narodu ukraińskiego? Niech każdy odpowie w swoim sercu - dodał papież Franciszek.

Beatyfikacja 27 męczenników

Mówił też, że w sobotę w Sewilli odbyła się beatyfikacja 27 męczenników ze wspólnoty dominikańskiej, zamordowanych z nienawiści do wiary w czasie prześladowań religijnych podczas hiszpańskiej wojny domowej.

- Niech ich świadectwo i przylgnięcie do Chrystusa oraz przebaczenie dla ich zabójców pokazują nam drogę świętości i niech zachęcają nas do tego, by uczynić z życia dar miłości do Boga i braci - podkreślił.

"Brakuje tam podstawowej pomocy humanitarnej"

Papież przypomniał również o losie mieszkańców Birmy, którym brakuje podstawowej pomocy humanitarnej i są zmuszeni do opuszczenia spalonych domów oraz do ucieczki przed przemocą.

- Przyłączam się do apelu biskupów tej umiłowanej ziemi o to, aby wspólnota międzynarodowa nie zapomniała o ludności birmańskiej, aby godność ludzka i prawo do życia były szanowane, podobnie, jak miejsca kultu, szpitale, szkoły - oświadczył.

X Światowe Spotkanie Rodzin

Franciszek przypomniał, że w środę rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin, które odbędzie się w Rzymie i jednocześnie we wszystkich diecezjach.

- Dziękuję przede wszystkim małżonkom i rodzinom, którzy dadzą świadectwo miłości rodzinnej jako powołania do świętości - dodał.

Nawiązując do obchodzonej w niedzielę we Włoszech i w innych krajach uroczystości Bożego Ciała papież stwierdził: "Nasza adoracja eucharystyczna weryfikuje się, gdy troszczymy się o bliźniego, tak jak czyni to Jezus". Podkreślił, że "wokół istnieje głód pokarmu, ale i towarzystwa, pocieszenia, przyjaźni, dobrego humoru, wrażliwości". 

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem