more_horiz
Wiadomości

Ukraina i Mołdawia ze statusem kandydatów do UE. "To dobry dzień dla Europy"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 20:41
Ukraina i Mołdawia są krajami kandydującymi do Unii Europejskiej. Decyzję podjęli przywódcy 27 krajów członkowskich na szczycie w Brukseli, zatwierdzając rekomendację Komisji Europejskiej w tej sprawie. To reakcja Unii na rosyjski atak na Ukrainę 24 lutego.
Ukraina i Mołdawia krajami kandydującymi do UE
Ukraina i Mołdawia krajami kandydującymi do UEFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

To przełomowa i historyczna decyzja, która zapadła po wielu latach próśb - przede wszystkim Ukrainy - o jasną perspektywę członkostwa. Mimo presji państw naszego regionu, w tym Polski, politycy Europy Zachodniej robili wszystko, by tego nie obiecać.

Zastanawiano się na przykład czy stwierdzenie - europejska perspektywa - nie jest zbyt daleko idące, mówiono o europejskiej rodzinie, drodze, wszystko, by nie wspomnieć o możliwym członkostwie Ukrainy w Unii. Zmiana nastąpiła dopiero po ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Ukraina ze statusem kandydata do UE 

Status kandydata to dopiero pierwszy krok na drodze do Unii. Kolejnym będzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. W tej sprawie zgodę będą musiały dać jednomyślnie państwa członkowskie na podstawie raportów Komisji Europejskiej o postępach w spełnianiu warunków.

Same negocjacje mogą trwać latami. Ale mimo, że przyjęcie Ukrainy a także Mołdawii do Unii może zająć, jak się przewiduje, co najmniej dekadę, to decyzja podjęta dziś na szczycie jest symboliczna, pokazuje, że kolejne kraje dawnego ZSRR zbliżają się do Unii opuszczając rosyjską strefę wpływów.

Posłuchaj
00:55 11806325_1.mp3 Ukraina i Mołdawia krajami kandydującymi do UE. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

"Historyczna chwila", "dobry dzień dla Europy"

"To historyczna chwila" - tak przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel skomentował przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kraju kandydującego do Unii. "To kluczowy krok na waszej drodze do Unii Europejskiej. Gratuluję" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej. Potwierdził też europejską perspektywę dla Gruzji, która będzie mogła otrzymać status kandydata po spełnieniu wielu wymogów.

Głos w mediach społecznościowych zabrała także Ursula von der Leyen. "To dobry dzień dla Europy" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej.

"Ta decyzja wzmocni nas wszystkich. Wzmocni Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego imperializmu i wzmocni Unię Europejską, bo pokazuje raz jeszcze światu, że jesteśmy zjednoczeni i silni stawiając czoła zewnętrznym zagrożeniom" - podkreśliła szefowa Komisji. Ursula von der Leyen przyznała, że przed wschodnimi sąsiadami wiele pracy zanim będą mogli przejść do następnego etapu w rozmowach z Unią. "Wiem, że będą działać szybko. Wiedzą, jak ważne jest to dla ich demokracji, gospodarek i obywateli" - dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Czytaj także:

Beata Płomecka/kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem