more_horiz
Wiadomości

X Światowe Spotkanie Rodzin. W Rzymie wyjątkowy koncert dla Polonii

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 21:18
Uczestnicy X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie mogli wziąć udział w polskim wieczorze. Polacy i przedstawiciele włoskiej Polonii pojawili się na koncercie "Wieczór wdzięczności. Z myślą świętego Jana Pawła II". Wydarzenie zorganizowały fundacja Tak Dla Rodziny oraz duszpasterstwo Polaków w Wiecznym Mieście.
Polski koncert w Rzymie w ramach X Światowego Spotkania Rodzin
Polski koncert w Rzymie w ramach X Światowego Spotkania RodzinFoto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

W kościele Santa Maria in Portico in Campitelli wystąpił chór, złożony z osób z Polski i przedstawicieli rzymskiej Polonii, a także zespół Moja Rodzina pochodzący z Glinojecka. Grupę tworzą rodzice Aldona i Artur Wiśniewscy oraz ich dzieci. Wśród wykonawców byli również Miriam Burzyńska i Emanuel Burzyński oraz Agnieszka Grochala. Na fortepianie i organach grał ksiądz Łukasz Sawicki.

X Światowe Spotkanie Rodzin. Koncert Polonii 

Artur Wiśniewski z Fundacji Tak Dla Rodziny powiedział: "to nasze trzecie Światowe Spotkanie Rodzin. Najpierw naszą 10-osobową rodziną pojechaliśmy do Filadelfii w USA na zlot z udziałem papieża Franciszka. Potem, w 2018 roku byliśmy w Dublinie w Irlandii, a teraz jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy być w Rzymie".

- Naszym mottem są słowa: o wszystko możemy zawalczyć, wszystko jest możliwe - dodał. - W pięknym miejscu spotkaliśmy się na koncercie dla Polaków z kraju i dla Polonii. To wieczór dziękczynny za dar miłości małżeńskiej i rodzinnej i za to, że jesteśmy Polakami - dodał.

W programie koncertu były m.in kompozycje Franciszka Schuberta i Fryderyka Chopina.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli obecni na Spotkaniu Rodzin biskup Wiesław Śmigiel - przewodniczący Rady ds. Rodziny w Konferencji Episkopatu Polski i biskup Piotr Turzyński - delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Czytaj także:

Wraz z rodzinami z Polski i polonijnymi w zlocie w Rzymie uczestniczą też między innymi księża: Przemysław Drąg i Robert Wielądek - ustępujący i nowy dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Jest też wielodzietna rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Wydarzenie zainicjowane przez Jana Pawła II

Święty Jan Paweł II zwołał pierwsze Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie w 1994 roku. Wzięło w nim wtedy udział około 200 tys. osób ze 130 krajów.

Obecne, pierwsze wielkie światowe spotkanie od początku pandemii odbywa się w nowej formie: w Rzymie i w kościołach lokalnych. Do Wiecznego Miasta przybyło kilka tysięcy osób.

W sobotę o godz. 18.30 papież odprawi na placu Świętego Piotra mszę dla uczestników spotkania.

kp

Zobacz także

Zobacz także