more_horiz
Wiadomości

Odłożenie akcesji Gruzji do UE. Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice. Domagają się dymisji rządu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 23:30
W piątek dziesiątki tysięcy ludzi zaprotestowało na ulicach Tbilisi po unijnej decyzji odkładającej perspektywy akcesji Gruzji do Wspólnoty. Jak podaje AFP, demonstranci domagają się dymisji rządu, który oskarżają o pogorszenie relacji kraju z UE oraz inklinacje autorytarne.
Dziesiątki tysięcy Gruzinów wyszło na ulice po decyzji UE o odłożeniu akcesji kraju do Wspólnoty
Dziesiątki tysięcy Gruzinów wyszło na ulice po decyzji UE o odłożeniu akcesji kraju do WspólnotyFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Manifestanci, niosący flagi Gruzji i Unii Europejskiej, zebrali się wokół budynku parlamentu. - My, naród gruziński, żądamy ustąpienia premiera Iraklego Garibaszwilego i powołania nowego rządu, który zrealizuje reformy wymagane przez Unię Europejską - powiedział jeden z organizatorów protestu Szota Digmelaszwili.

- Dajemy rządowi tydzień na spełnienie tego żądania - dodał. Ponadto na 3 lipca zapowiedział kolejną prounijną manifestację.

Odłożenie akcesji Gruzji do UE

W czwartek Ukrainie i Mołdawii przyznano status kandydatów do UE, ale przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że Gruzja może otrzymać status kraju kandydującego do UE dopiero po zajęciu się "priorytetowymi zagadnieniami". Komisja Europejska domaga się od Tbilisi między innymi reform sądownictwa, systemu wyborczego i zagwarantowania wolności mediów - przypomina AFP.

W poniedziałek ponad 120 tys. osób przemaszerowały ulicami Tbilisi, domagając się przyjęcia Gruzji do Unii Europejskiej. Do udziału w "Marszu dla Europy" wzywały Gruzinów organizacje proeuropejskie oraz wszystkie formacje opozycyjne. Kilka dni wcześniej Komisja Europejska zaleciła przyznanie Gruzji perspektywy europejskiej, ale bez statusu państwa kandydującego do UE.

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili napisała w czwartek w mediach społecznościowych, że jej kraj jest gotów "pracować z determinacją w najbliższych miesiącach, aby otrzymać status kandydata" do Unii Europejskiej.

Czytaj także:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

Zobacz także

Zobacz także