more_horiz
Wiadomości

Żaryn: usunięcie flag z Katynia i Miednoje to kolejny akt antypolskiej kampanii Kremla

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 17:05
Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, napisał na Twitterze, że "usunięcie flag Polski z cmentarzy w Katyniu i Miednoje to kolejny akt wrogości Federacji Rosyjskiej, a jednocześnie element antypolskiej kampanii prowadzonej przez Kreml od wielu lat".
Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Zdjęcie archiwalne
Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Zdjęcie archiwalneFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

"Decyzje władz Rosji dowodzą, że Polska słusznie diagnozuje działania rosyjskie jako politykę celowej konfrontacji z krajami Zachodu. Nasi partnerzy z NATO dostali kolejny dowód na słuszność naszych ocen. Rosja pozostaje zainteresowana dalszą eskalacją relacji z Zachodem"- napisał Stanisław Żaryn.

Dodał, że "działania Kremla są od lat wymierzone w Polskę". "Bazując na doświadczeniach, analizach bieżącej sytuacji oraz diagnozie polityki rosyjskiej przestrzegamy bowiem naszych partnerów przed zagrożeniami rosyjskimi, podejmując działania neutralizujące rosyjskie wpływy w Europie. Kraj taki jak Rosja jest i pozostanie wrogi wobec Europy. Ostatni akt wrogości tylko potwierdza to rozpoznanie"- napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

Decyzję o usunięciu flag polskich z polskich mogił w Katyniu i Miednoje podjęło ministerstwo kultury Rosji. Miejscami pamięci zarządza Muzeum Współczesnej Rosji.

W Katyniu i w Miednoje w 1940 roku na rozkaz Kremla zostało rozstrzelanych przez NKWD ponad 20 tysięcy polskich oficerów. Winą za zbrodnię komunistyczne władze rosyjskie do końca lat 80. obarczały hitlerowskie Niemcy. Po potwierdzeniu przez Michaiła Gorbaczowa prawdy o Katyniu i publikacji dokumentów w sprawie decyzji biura politycznego partii komunistycznej, dotyczącej likwidacji polskich jeńców wojennych, władze sowieckie pozwoliły utworzyć w Katyniu i Miednoje memoriały i muzeum pamięci ofiar komunistycznej zbrodni.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował w Polskim Radiu 24, że polski konsul w Smoleńsku interweniował u rosyjskich władz w sprawie usunięcia flag Polski z memoriału w Katyniu.

Więcej na ten temat:

Mer Smoleńska i dyrektor rosyjskiego muzeum o usunięciu polskich flag

O sprawie informował niezależny rosyjski portal Meduza, przytaczając słowa mera Smoleńska Andrieja Borisowa z portalu społecznościowego umieszczone wraz ze zdjęciem dwóch masztów flagowych - jednego z flagą Rosji i drugiego - pustego, z przystawioną drabiną.

"Wyrażę ogólną opinię. Nie może być polskich flag na rosyjskich cmentarzach! A po jawnie antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków - tym bardziej. Uważam, że ministerstwo kultury podjęło jedynie słuszną decyzję - należy zdjąć flagę Polski. Katyń to rosyjski cmentarz, to rosyjska historia" - napisał pod zdjęciem mer Smoleńska.

Do usunięcia flag Polski sprzed nekropolii w Katyniu i Miednoje w wypowiedzi dla portalu rbc.ru odniosła się też dyrektor Muzeum Współczesnej Historii Rosji Irina Wielikanowa. Muzeum Współczesnej Historii Rosji sprawuje nadzór nad zespołami memorialnymi w Katyniu i Miednoje.

"Zdjęcie polskich flag z cmentarzy wojennych w Katyniu i Miednoje jest spowodowane polityką Polski wobec Rosji. Dwie flagi - rosyjska i polska - były symbolami przyjaźni między naszymi krajami. To, co się dzieje dziś, nie ma nic wspólnego z przyjaźnią" - powiedziała.

"Polska prowadzi otwarcie wrogą politykę wobec Federacji Rosyjskiej. To zarówno cyniczne burzenie pomników radzieckich żołnierzy-wyzwolicieli, jak i też poparcie dla antyrosyjskiego reżimu na Ukrainie, włącznie z bezpośrednimi dostawami broni dla ukraińskiego wojska, chamskie występki w stosunku do naszych dyplomatów, niedopuszczalne wypowiedzi kierownictwa polskiego państwa wobec rosyjskiej kultury" - oceniła dyrektor.

"W takich warunkach prezentowanie symboliki państwowej Rzeczypospolitej Polskiej na terytoriach cmentarzy jest niestosowne" - dodała.

Zaznaczyła też, że nie ma podstaw prawnych do prezentowania polskiej flagi. "W porozumieniu międzyrządowym z 1994 roku zagadnienie polskiej flagi na cmentarzach wojennych Katyń i Miednoje nie jest omawiane" - dodała.

Czytaj więcej:

PAP/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także