more_horiz
Wiadomości

Charków zmienia się w pobojowisko. Rosjanie tym razem uszkodzili obiekt z reaktorem jądrowym

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 18:43
Rosjanie ostrzelali w Charkowie ośrodek, w którym znajduje się badawczy reaktor jądrowy. Uszkodzona została część urządzeń. Nie spowodowało to wzrostu promieniowania, ale takie niebezpieczeństwo istnieje, jeśli ataki artyleryjskie na obiekt będą się powtarzać.
Zniszczony podczas pożaru w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego kompleks sportowy Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Charkowie
Zniszczony podczas pożaru w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego kompleks sportowy Narodowego Uniwersytetu Technicznego w CharkowieFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Jak poinformowała Państwowa Inspekcja Nadzoru Jądrowego Ukrainy, w Charkowie doszło do ostrzału Narodowego Centrum Naukowego Instytutu Fizyki i Technologii.

Uszkodzony został obiekt, w którym znajduje się ośrodek badawczy "Źródło Neurotnów", w tym ściana budynku mieszczącego akcelerator neutronów, ale też kanały wentylacyjne, system chłodzenia akceleratora i system awaryjnego zasilania energią elektryczną. 

Negatywny wpływ kolejnych ostrzałów

Pomiary nie wykazały wzrostu szkodliwego promieniowania wokół obiektu. Personel próbuje usunąć uszkodzenia. Jak czytamy, reaktor jądrowy został wprowadzony w stan podkrytyczny. Kolejne ostrzały mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo jądrowe. 

Sobotni ostrzał to kolejne tego typu zdarzenie. Rosyjskie pociski kilkukrotnie trafiały w obiekt w Charkowie, w którym mieści się doświadczalny reaktor jądrowy. Trwa 122. doba rosyjskiej wojny na pełną skalę na Ukrainie.

Ukraińskie oddziały wycofywane są z Siewierodoniecka do pobliskiego Lisiczańska. Poinformowały o tym służby prasowe jednej z ukraińskich formacji wojskowych, które walczą w obwodzie ługańskim. 

Oficer prasowy Brygady Szybkiego Reagowania Gwardii Narodowej Ukrainy Charytin Starski wyjaśnił, że Siewierodonieck został niemal całkowicie zniszczony przez rosyjską artylerię. Ponad 90 procent miasta obrócono w ruinę. Przebywanie tam ukraińskich żołnierzy nie miało sensu, bo było bardzo niebezpieczne i obrońcy miasta nie mieli się gdzie ukryć.

Posłuchaj
00:53 11809603_1 (1).mp3 O szczegółach korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko (IAR) 

Czytaj więcej:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

nt

Zobacz także

Zobacz także