more_horiz
Wiadomości

Szwajcaria nowym siedliskiem wydalonych rosyjskich szpiegów? Tamtejszy wywiad bije na alarm

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 20:39
Szwajcarskie służby wywiadowcze ostrzegają w swoim raporcie, że Rosja może starać się umieścić tam szpiegów wydalonych z innych państw po inwazji na Ukrainę. Tamtejsze organy wymieniają w tym kontekście przede wszystkim Genewę, która jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych.
Rosja może umieszczać w Genewie szpiegów wydalonych z innych państw
Rosja może umieszczać w Genewie szpiegów wydalonych z innych państwFoto: Keitma/Shutterstock

"Wszelkie dostępne instrumenty, które pozwolą zapobiec przybyciu do Szwajcarii agentów służb wywiadowczych muszą zostać w pełni wykorzystane" - podano w raporcie i zaznaczono też, że od początku wojny aktywność szpiegów w Europie staje się coraz bardziej intensywna.

Genewa "szpiegowskim hotspotem"?

"Nie można dopuścić do tego, by Genewa, która jest na przykład siedzibą wielu instytucji ONZ i innych organizacji międzynarodowych, stała się »szpiegowskim hotspotem«" - napisali autorzy raportu, którzy oceniają też, że agresja Rosji na Ukrainę "zniszczyła liczące kilkadziesiąt lat podstawy bezpieczeństwa Europy".

We wstępie do dokumentu szefowa resortu obrony Szwajcarii Viola Amherd, która nadzoruje służby wywiadowcze, napisała, że jej kraj, mimo swej neutralności, "zademonstrował jasno swe przywiązanie do zachodnich wartości", reagując na wojnę na Ukrainie. Amherd oceniła też, że inwazja Rosji "zmieniła ramy systemu bezpieczeństwa w Europie na zawsze".

Rada Federalna Szwajcarii wprowadziła część sankcji nałożonych przez UE na Rosję i między innymi zamroziła aktywa warte 7,5 mld franków szwajcarskich w ramach zarówno rosyjskich funduszy, jak i aktywów. Poniedziałek jest 124. dniem wojny na Ukrainie. Jak podała agencja Reutera, "prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w przemówieniu do przywódców G7, że chce zakończenia wojny w swym kraju przed najbliższą zimą, w związku z czym zaapelował o systemy przeciwlotnicze dla Ukrainy oraz dalsze sankcje wobec Rosji".

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w "Salonie politycznym Trójki"

nt

Zobacz także

Zobacz także