more_horiz
Wiadomości

Joe Biden na szczycie NATO: w Polsce powstanie kwatera główna 5. korpusu armii USA

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 10:49
Prezydent USA zapowiedział w Madrycie, że w Polsce powstanie na stałe amerykańskie dowództwo. Odbędzie się to w ramach wzmacniania obecności wojskowej USA w Europie. Joe Biden mówił o tym przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym mają zapaść decyzje o wzmocnieniu sił NATO na wschodzie.
Joe Biden na szczycie NATO zapowiedział, że w Polsce powstanie kwatera główna 5. korpusu armii USA
Joe Biden na szczycie NATO zapowiedział, że w Polsce powstanie kwatera główna 5. korpusu armii USAFoto: PAP/EPA/LAVANDEIRA JR.

- W Polsce utworzymy stałe dowództwo 5 korpusu armii USA i wzmocnimy naszą interoperacyjność na całej wschodniej flance - powiedział prezydent USA. Chodzi o dowództwo w Poznaniu, które zostało stworzone 2 lata temu. Jego charakter nie był do tej pory określony. Stałe dowództwo prawdopodobnie będzie się też wiązać ze zwiększeniem amerykańskiego personelu w Polsce.

Prezydent USA zapowiedział też zwiększenie z czterech do sześciu liczby niszczycieli w Hiszpanii i utrzymanie dodatkowej brygady rotacyjnej wojsk w Europie z kwaterą główną w Rumunii. Joe Biden zapowiedział również wysłanie dwóch dodatkowych eskadr F-35 do Wielkiej Brytanii oraz wzmocnienie obrony powietrznej w Niemczech i we Włoszech. 

Prezydent USA, przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu w Madrycie podkreślił zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do obrony każdego kawałka terytorium NATO.

Szczyt NATO w Madrycie

W Madrycie trwa drugi dzień szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego (początek ok. 10.30). Podczas pierwszej sesji przywódcy państw NATO połączą się zdalnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Druga sesja to spotkanie z przyszłymi krajami członkowskimi - Szwecją i Finlandią - oraz najbliższymi partnerami, między innymi Gruzją, Japonią czy Koreą.

Posłuchaj
00:10 11815912_1.mp3 W Polsce utworzymy stałe dowództwo 5 Korpusu i stworzymy zdolności do reakcji na całej flance wschodniej. (Beata Płomecka/IAR)

Poranna sesja będzie poświęcona rosyjskiej wojnie rozpętanej na Ukrainie oraz jej konsekwencjom. Prezydent USA podkreślał przed szczytem, że kluczowa w tej sprawie jest jedność. - Dzisiaj NATO jest bardziej zjednoczone, niż kiedykolwiek było, i jesteśmy gotowi stawić czoła groźbom rosyjskiej agresji, ponieważ - szczerze mówiąc - nie mamy wyboru - podkreślał Joe Biden. Podczas rozmowy z ukraińskim prezydentem sojusznicy mają zadeklarować kolejne wsparcie wojskowe.

Później, już w swoim gronie, mają uzgodnić nową koncepcję strategiczną NATO, w której Rosja nie jest już określana jako strategiczny partner, ale - jak mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - "największe i bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa".

***

Ten szczyt to także decyzje w sprawie zwiększenia liczebności wojsk Sojuszu na wschodniej flance, w tym w Polsce, a także w sprawie niemal 8-krotnego zwiększenia, do 300 tysięcy żołnierzy, sił wysokiej gotowości NATO.

as

Zobacz także

Zobacz także