more_horiz
Wiadomości

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. Szef delegacji Ukrainy dziękuje Polakom: doceńmy ich ogromne wysiłki

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 21:57
Widziałem setki Polaków pomagających Ukraińcom na warszawskich dworcach w marcu - oświadczył Mykyta Poturajew, szef ukraińskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Podziękował "polskim przyjaciołom, braciom, siostrom".
Uchodźcy z Ukrainy na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia 9 marca 2022 r.
Uchodźcy z Ukrainy na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia 9 marca 2022 r.Foto: PAP/Mateusz Marek

W Birmingham rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Podczas sesji otwierającej głos zabrał szef ukraińskiej delegacji Mykyta Poturajew, który podziękował krajom pomagającym jego rodakom w obliczu rosyjskiej agresji.

Ogromny wysiłek

Szczególną uwagę zwrócił na pomoc ze strony Polaków.

- Doceniamy wielką pomoc wszystkich krajów, które wyciągają do nas pomocną dłoń w tych trudnych czasach - podkreślił polityk.

- Moi rodzice mieszkają teraz w Norwegii. Jestem wdzięczny władzom i społeczeństwu Norwegii za pomoc. Krewna mojej żony mieszka z dwojgiem dzieci w Czechach w bardzo komfortowych warunkach, dzięki pomocy władz i społeczeństwa Czech. I jestem za to wdzięczny. Mam przyjaciół, którzy są teraz na Słowacji, w innych krajach... Ale chcę zapewnić, że każdy, kto był w pierwszym tygodniu marca na dworcach kolejowych w Warszawie, może wyobrazić sobie, czym jest piekło. Byłem tam. Widziałem tysiące ludzi - siedzących, leżących, śpiących, nawet na ziemi. Widziałem setki Polaków, którzy przynosili tam wszystko: gorącą herbatę, zupę, cokolwiek, by pomóc Ukraińcom przetrwać kolejną zimną noc - mówił.

- Osobiście jestem wdzięczny wszystkim krajom, ale proszę, doceńmy te ogromne wysiłki podjęte w szczególności przez kraje sąsiadujące z Ukrainą - dodał.

Podziękował "polskim przyjaciołom, braciom, siostrom".

Poszanowanie suwerenności Ukrainy

Doroczna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE będzie obradowała do środy. W poniedziałek weźmie w niej udział polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który w 2022 r. pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego OBWE.

Podczas inaugurującego obrady posiedzenia mówcy potępili inwazję Rosji na Ukrainę i zaapelowali o zakończenie wojny, przy pełnym poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.- Zwracam się do naszych drogich przyjaciół z delegacji ukraińskiej (...) jesteśmy z wami i będziemy nadal bronić waszego prawa do życia w pokoju - podkreśliła w swoim wystąpieniu przewodnicząca Zgromadzenia Margareta Cederfelt.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także