more_horiz
Wiadomości

Eksport zboża przez ukraińskie porty. Zełenski: prowadzimy rozmowy z Turcją i ONZ

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 05:55
Jak poinformował Wołodymyr Zełenski, Ukraina prowadzi z Turcją oraz przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych rozmowy, które mogą zapewnić gwarancję eksportu zboża z ukraińskich portów.
Wołodymyr Zełenski: Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie eksportu zboża
Wołodymyr Zełenski: Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie eksportu zbożaFoto: Ryzhkov Oleksandr/Shutterstock

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson. - Rzeczywiście toczą się teraz rozmowy z Turcją i ONZ i naszymi przedstawicielami, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo zboża opuszczającego nasze porty - mówił podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową rządu w Sztokholmie.

Eksport zboża. Ukraina rozmawia z ONZ

To bardzo ważna sprawa, że ktoś gwarantuje bezpieczeństwo statków z innych krajów – poza Rosją, której nie ufamy. Dlatego potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa dla tych statków, które przypłyną tutaj, aby załadować żywność - wyjaśnił Zełenski. Jak powiedział, Ukraina współpracuje "bezpośrednio" z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem w tej sprawie i że organizacja "odgrywa wiodącą rolę, a nie tylko moderatora".

Ukraina, jeden z czołowych światowych eksporterów zboża, oskarża Rosję o blokowanie ruchu jej statków. Prezydent Zełenski powiedział, że aktualnie w wyniku rosyjskiej blokady 22 mln ton zboża utknęło w Ukrainie, zaś kolejne zbiory około 60 mln ton spodziewane są jesienią.

Porozumienie Ukraina-Szwecja

Szwecja i Ukraina określiły ramy współpracy obronnej i energetycznej. Dokument w tej sprawie podpisali podczas spotkania prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Szwecji Magdalena Andersson. Porozumienie dotyczy także wsparcia finansowego Ukrainy - poinformowano także na konferencji prezydenta Ukrainy i premier Szwecji.

Czytaj również:

- Uzgodniliśmy wspólne oświadczenie z panią premier. Zawarto w nim kluczowe kwestie dla obu naszych państw. Dotyczy to w szczególności współpracy sektorowej w takich obszarach jak: obronność, energetyka jądrowa i efektywność energetyczna. Uzgodniono także wsparcie finansowe dla Ukrainy. Jestem bardzo wdzięczny Szwecji za wsparcie naszych dążeń - mówił Zełenski.

Posłuchaj
00:22 Zełenski o porozumieniu ze Szwecją (IAR).mp3 Zełenski o porozumieniu ze Szwecją (IAR) 

ms

Zobacz także

Zobacz także