more_horiz
Wiadomości

"To proces, który staramy się przyspieszyć". Były negocjator USA o wsparciu militarnym Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 08:32
Były przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. Donbasu na rozmowach z Rosją Kurt Volker przekazał ukraińskim mediom, że broń z Zachodu dociera na Ukrainę i już widać jej wpływ na działania bojowe. Dodał także, że USA oraz ich sojusznicy szukają metod przyspieszenia kolejnych dostaw.
Były negocjator USA: staramy się przyspieszyć tempo dostaw broni na Ukrainę
Były negocjator USA: staramy się przyspieszyć tempo dostaw broni na UkrainęFoto: ABACA/Forum

- Systemy uzbrojenia i amunicja z USA nadchodzą, ale jeszcze nie przybyło wszystko - powiedział Kurt Volker w ukraińskiej telewizji; jego wypowiedź przekazała agencja Ukrinform. Kurt Volker zapewnił, że broń ta czyni oddziały rosyjskie bardziej podatnymi na ataki.

- Faktycznie wiele uzbrojenia zachodniego już jest na Ukrainie: (pociski przeciwpancerne - red.) Javelin, Stingery, haubice itd. Ale teraz mówimy o nowych systemach: (wyrzutniach - red.) HIMARS i (systemach obrony przeciwlotniczej - red.) NASAMS. One jeszcze nie przybyły, ale są w drodze - powiedział były przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. Donbasu.

Na pytanie dziennikarza, czy nowy sprzęt może nadejść w lipcu i sierpniu, odpowiedział twierdząco.

Wojna na Ukrainie. Wsparcie militarne

Kurt Volker przekonywał, że dostawy broni z Zachodu "to proces, który trwa już od pewnego czasu" i że "Stany Zjednoczone oraz partnerzy poszukują sposobów, by ten proces przyspieszyć". Agencja Ukrinform wymienia ostatnie skuteczne ataki na rosyjskie magazyny amunicji jako przykład oddziaływania broni zachodniej na sytuację na froncie.

Wojska rosyjskie zajęły w ostatnich dniach obwód ługański na wschodzie Ukrainy, po długotrwałym oblężeniu Siewierodoniecka i sąsiedniego Lisiczańska. Władze ukraińskie wycofały oddziały z Lisiczańska wobec dziesięciokrotnej przewagi liczebnej i zmasowanych ataków artylerii rosyjskiej.

Czytaj także:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: szef BBN Paweł Soloch gościem Programu 3 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także