more_horiz
Wiadomości

Sytuacja na Ukrainie. Eksperci: bitwy, które zadecydują o losach kraju, dopiero się odbędą

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 23:32
Starcie, które będzie "strategiczną bitwą o Ukrainę" będzie miało miejsce najprawdopodobniej na południu tego kraju - ocenił Rob Lee z amerykańskiego Instytutu Badania Polityki Zagranicznej. 
Według ekspertów, najważniejsze bitwy o Ukrainę dopiero się odbędą
Według ekspertów, najważniejsze bitwy o Ukrainę dopiero się odbędąFoto: Dmytro SmolyenkoUkrinform / ddp images / Forum

I Rob Lee, i Neil Melvin z londyńskiego think tanku RUSI są zdania, że bitwy, które przesądzą o losie wojny na Ukrainie, dopiero się odbędą.

Wycofanie z Lisiczańska

Odnosząc się do informacji o wycofaniu się ukraińskich sił z atakowanego przez wojska rosyjskie Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, Rob Lee wskazał w rozmowie z agencją Reutera, że Ukraińcom było trudno utrzymać to miasto, ponieważ ich oddziały nie mogły skorzystać z osłony ciężkiej artylerii i lotnictwa.

Jeśli jednak linia frontu w Donbasie przesunie się w pobliże Kramatorska i Słowiańska w obwodzie donieckim to ukraińskie wojska będą już w innym położeniu i będą mogły bronić się przy pomocy artylerii i lotnictwa - ocenił Lee.

Czytaj także:

Decydująca bitwa o Ukrainę

Nail Melvin zaznaczył, że nowa taktyka Rosji polega na dalekosiężnym uporczywym ostrzale artyleryjskim, który poprzedza wysłanie wojsk, ale taka metoda walki "nie buduje dynamiki (...) a Rosjanie osiągają postępy poprzez wyniszczenie własnego personelu i zaawansowanej broni".

Lee podkreślił, że trwająca "bitwa o Donbas nie będzie strategiczną bitwą o Ukrainę". - Taka bitwa będzie prawdopodobnie miała miejsce na południu - oświadczył.

Zobacz także: szef BBN Paweł Soloch gościem Programu 3 Polskiego Radia

ms

Zobacz także

Zobacz także