more_horiz
Wiadomości

UE nałoży siódmy pakiet sankcji wobec Rosji? Decyzje możliwe jeszcze w lipcu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 07:01
Jeszcze w tym miesiącu możliwe decyzje w sprawie siódmego pakietu sankcji wobec Rosji. Unijni dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, podkreślają, że jest presja na Komisję Europejską, by ta przedstawiła szczegóły oraz na państwa członkowskie, by jeszcze przed wakacjami uzgodniły pakiet w unijnych instytucjach.
Jeszcze w tym miesiącu możliwe decyzje ws. siódmego pakietu sankcji wobec Rosji
Jeszcze w tym miesiącu możliwe decyzje ws. siódmego pakietu sankcji wobec RosjiFoto: Amani A/Shutterstock

Tym razem na celowniku ma być rosyjskie złoto. Prace nad objęciem unijnymi sankcjami rosyjskiego kruszcu zaczęły się kilka tygodni dni temu, ale po decyzji grupy G7 w ubiegłym tygodniu presja na Wspólnotę wzrosła. 

I choć nie brak głosów, że będzie to ruch symboliczny, bo Rosja ma ogromne rezerwy i eksportuje głównie na wschód, będzie to kolejne uderzenie w potęgę surowcową Moskwy.

Sankcje Unii Europejskiej. Siódmy pakiet

Ponadto wśród propozycji jest rozszerzenie czarnej listy z zamrożonymi aktywami w Europie. - Dominująca kategoria to członkowie rodzin rosyjskich oligarchów i przedstawicieli władz na Kremlu, w sumie kilkadziesiąt osób - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów. 

Siódmy pakiet ma się koncentrować także na usunięciu luk z poprzednich restrykcji. Natomiast brak woli wśród unijnych krajów, by wpisać do niego embargo na rosyjski gaz.

Przy okazji dyskusji o sankcjach Polska zgłosiła wniosek o nałożenie ceł na import rosyjskiej ropy płynącej rurociągiem Przyjaźń. Korzystają z niej Węgry, Czechy i Słowacja, które zostały czasowo wyłączone z sankcji. Zdaniem Polski to zakłóca konkurencję na unijnym rynku, bo trzy kraje, w przeciwieństwie do pozostałych, mają dostęp do tańszej ropy.

Czytaj także:

Zobacz także: Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także