more_horiz
Wiadomości

Szef NATO: razem ze Szwecją i Finlandią będziemy w Sojuszu silniejsi

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 11:55
We wtorek (5 lipca) w kwaterze głównej NATO w Brukseli ambasadorowie krajów Sojuszu podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji. Zrobili to w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde.
Mamy teraz 32 kraje przy jednym stole i dzięki temu jesteśmy silniejsi - stwierdził Jens Stoltenberg
Mamy teraz 32 kraje przy jednym stole i dzięki temu jesteśmy silniejsi - stwierdził Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- To naprawdę historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Mamy teraz 32 kraje przy jednym stole i dzięki temu jesteśmy silniejsi, a nasi obywatele będą bezpieczniejsi, tym bardziej, że mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa od dekad - wskazał szef Sojuszu.

Z kolei ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Finlandii podkreślali, że jest to historyczny moment i że dwa nordyckie kraje będą miały duży wkład w rozwój Sojuszu.

Status obserwatora

Od dziś Szwecja i Finlandia mają status obserwatora, czyli będą mogły uczestniczyć w naradach NATO-wskich, ale bez prawa głosu.

Drzwi NATO pozostają otwarte na demokracje europejskie, które są gotowe i przyczyniają się do bezpieczeństwa - powiedział Jens Stoltenberg.

Proces ratyfikacji

Podpisy pod dokumentem, które złożyli ministrowie spraw zagranicznych dwóch nordyckich krajów oraz ambasadorowie państw członkowskich NATO rozpoczęły ostatni etap na drodze tych krajów do członkostwa w Pakcie. Teraz rozpocznie się proces ich ratyfikacji w państwach członkowskich, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:51 silniejsi.mp3 Szef NATO: ze Szwecją i Finlandią będziemy w Sojuszu silniejsi. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

fc,nj

Zobacz także

Zobacz także