more_horiz
Wiadomości

Przyszłość atomu i gazu w UE. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 12:45
Jest zgoda Parlamentu Europejskiego na uznanie gazu i atomu za "zielone" w transformacji energetycznej, co jest kluczowe dla Polski. Uwzględnienie błękitnego paliwa i energii jądrowej jako paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla toruje drogę do finansowania inwestycji w te źródła energii - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Jest zgoda PE na uznanie gazu i atomu za zielone w transformacji energetycznej
Jest zgoda PE na uznanie gazu i atomu za zielone w transformacji energetycznejFoto: shutterstock.com/Tobias Arhelger

Zabiegała o to między innymi Polska, która od dawna mówi, że nie jest w stanie szybko przejść od węgla do energii ze źródeł odnawialnych. Celem przyjętych przepisów dotyczących tzw. taksonomii jest przekierowanie kapitału na bardziej ekologiczne inwestycje i dlatego etykiety "eko" przypięte do gazu i atomu wiążą się z unijnym dofinansowaniem.

O przyjęcie propozycji apelowała kilkanaście minut przed głosowaniem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wczoraj, podczas debaty na sesji plenarnej parlamentu w Strasburgu przekonywali do poparcia także polscy europosłowie.

Gaz i atom są "eko"? Jest decyzja PE

Deputowany Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca przestrzegał przed odrzuceniem tej propozycji i wysokimi kosztami społecznymi transformacji energetycznej i ubóstwem energetycznym. Europoseł Platformy Obywatelskiej Jerzy Buzek wskazywał m.in., że o włączenie gazu i atomu do taksonomii apelowała Ukraina, zależna od tych źródeł energii.

Władze w Kijowie argumentowały, że dla Ukrainy jako kandydata do Unii ważne jest, by przejściowo były one ujęte w taksonomii.

Posłuchaj
00:48 11828206_1.mp3 Jest zgoda PE na uznanie gazu i atomu za "zielone" - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

pb

Zobacz także

Zobacz także