Poseł CDU: rząd w Berlinie świadomie nie przekazał Ukrainie czołgów. Niemcy tracą wiarygodność
Poseł CDU Roderich Kiesewetter zarzucił rządowi Niemiec, że świadomie odmawia przekazania Ukrainie czołgów i opancerzonych wozów bojowych, chociaż są one dostępne. Ostrzegł on także przed utratą przez Berlin wiarygodności.
2022-07-10, 06:45
- Widzę, że strona ukraińska powoli ulega rezygnacji, ponieważ niemiecki rząd świadomie nie dostarcza bojowych wozów piechoty i czołgów, chociaż są one dostępne. Rząd sprawia wrażenie, jakby ulegał rosyjskiej taktyce, której celem jest "powtórka z Syrii". Rosja chce, aby wojna zniknęła z pierwszych stron gazet, aby Zachód zmęczył się wojną i aby znajdująca się na przedpolu NATO Ukraina w długiej perspektywie skonała z głodu - powiedział Kiesewetter w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAS").
Powiązania CDU i Rosji
Jak zwrócił uwagę publicysta portalu dw.com Jacek Lepiarz, "po przegranych wyborach we wrześniu 2021 roku partie chadeckie CDU i CSU są największym ugrupowaniem opozycyjnym w Bundestagu". Kiesewetter z CDU zapytany o przyczyny postawy SPD - partii kanclerza Olafa Scholza - wskazał na dawne powiązania socjaldemokratów z Rosją.
- Może to wynikać ze sposobu myślenia w tradycji Egona Bahra (prawej ręki kanclerza Willy’ego Brandta), który mówił, że Ukraina nie może należeć w całości ani do Zachodu, ani do Wschodu. Część niemieckiego rządu widzi w Ukrainie państwo buforowe i uważa współpracę z Rosją za ważniejszą od obrony wolności kraju, który sprzeciwia się narzucanej przemocą rusyfikacji - wyjaśnił deputowany odpowiedzialny w swojej partii za politykę zagraniczną.
Dyskredytacja Zachodu
Według niego rząd "nie dostrzega globalnego wymiaru rosyjskiej strategii". Moskwa posługuje się głodem, migracjami i energią jak bronią. - Rosja chce zdyskredytować w całości oparty na wartościach Zachód - podkreślił niemiecki chadek ostrzegając przed falą migracji w przypadku klęski Ukrainy. - Z 42 milionów Ukraińców tylko niewielka część pozostałaby w kraju - powiedział.
REKLAMA
Zdaniem Rodericha Kiesewettera Niemcy mogłyby przekazać Ukrainie 100 wozów bojowych piechoty typu Marder, z tego 30 sztuk "w bardzo krótkim czasie". - To samo dotyczy czołgów Leopard 1 - dodał. Zwlekając z wydaniem pozwolenia na eksport niemiecki rząd traci wiarygodność.
W jego opinii Olaf Scholz uwierzył niesłusznie w groźbę Władimira Putina, że dostawa czołgów doprowadzi do nuklearnej eskalacji konfliktu. - To absurd. Rosja nigdy nie zaryzykuje tego i tylko świadomie sieje strach - ocenił poseł CDU.
Czytaj więcej
- HIMARS sieje postrach w armii rosyjskiej. Pentagon zapowiedział kolejną dostawę na Ukrainę
- Niemcy wywiążą się z obietnicy dostarczenia Ukrainie broni? Media: znaleziono producenta amunicji
- "Zmiana sytuacji operacyjnej". Prof. Grochmalski o dostawach HIMARS-ów na Ukrainę
>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
***
REKLAMA
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
dw.com/nt
REKLAMA