more_horiz
Wiadomości

Pożary w Portugalii. Tysiące strażaków w akcji, kilkadziesiąt osób rannych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 21:38
29 osób, w tym 12 strażaków, odniosło obrażenia na skutek pożarów, które od kilku dni pustoszą północną i środkową Portugalię - poinformowała w niedzielę agencja Associated Press, powołując się na lokalne władze i media.
Walkę z pożarami lasów utrudniająbardzo wysokie temperatury - powyżej 40 stopni Celsjusza
Walkę z pożarami lasów utrudniają bardzo wysokie temperatury - powyżej 40 stopni CelsjuszaFoto: shutterstock.com/franz12

Ponad 3 tysiące strażaków wspomaganych przez 60 samolotów gaśniczych walczyło w niedzielę z pożarami. Ogień ogarnął również południowy zachód sąsiedniej Hiszpanii, gdzie władze zmuszone były ewakuować 30 osób.

By pomóc Portugalii, Unia Europejska uruchomiła program, który pozwala krajom członkowskim dzielić się sprzętem gaśniczym. Hiszpania zareagowała szybko, wysyłając dwa samoloty.

Portugalia od dawna cierpi z powodu pożarów lasów, które bywają tragiczne w skutkach. W 2017 roku zginęło w nich ponad 100 osób.

Unia Europejska ostrzega, że z powodu zmian klimatu obecny rok będzie jednym z najtrudniejszych, jeżeli chodzi o klęski żywiołowe takie jak susze i ogromne pożary.

W związku z prognozami pogody, które wskazują na bardzo poważne ryzyko pożarów na terenach wiejskich, premier Portugalii Antonio Costa odwołał planowaną wizytę w Mozambiku. Portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa również odwołał swoją podróż do Nowego Jorku, gdzie miał przemawiać na forum Rady Gospodarczo-Społecznej ONZ.

W czerwcu 96 proc. powierzchni Portugalii zostało sklasyfikowane jako obszary "ekstremalnej" lub "dotkliwej" suszy. Kraj przeżywa obecnie falę upałów z temperaturami sięgającymi 43 stopni Celsjusza. Zakazano wstępu do niektórych lasów, używania maszyn rolniczych, które mogą krzesać oskry, odpalania fajerwerków i rozpalania ognisk.

Żywioł trawi Park Narodowy w Kalifornii

Strażacy walczą z groźnym i szybko rozszerzającym się pożarem w parku narodowym Yosemite (środkowa Kalifornia), który zagraża unikalnemu lasowi sekwoi. Setki turystów musiało w pośpiechu opuszczać obozowiska.

Rejon lasu sekwoi, największych drzew świata rosnących nawet przez kilka tysięcy lat, został zamknięty. Pozostała część parku jest otwarta, ale powietrze jest mocno zadymione i uniemożliwia podziwianie pięknych widoków z punktów obserwacyjnych.

Strażacy przyznają, że pożar jest bardzo trudny do opanowania. Płomienie przenoszą się szybko w warunkach suszy i silnego wiatru. Do walki z żywiołem strażacy wykorzystują m. in. samoloty gaśnicze oraz buldożery.

Las sekwoi, nazwany Mariposa Grove, liczy ponad 500 tych wspaniałych drzew, z których wiele ma własne nazwy, jak np. liczący ok. 3 tys. lat Grizzly Giant. Olbrzymie pnie niektórych sekwoi otulono ognioodporną folią. Na szczęście dotychczas pożar, którego przyczyny jeszcze nie ustalono, nie wyrządził w lesie większych szkód.

<<< Oglądaj także: "Śniadanie polityczne Trójki">>>

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także