Takiego oblicza kosmosu jeszcze nie znaliśmy. Opublikowano zdjęcia z teleskopu Webba

NASA zaprezentowała pierwszy pakiet zdjęć wykonanych przez kosmiczny teleskop Jamesa Webba. Pierwsze, historyczne, zdjęcie, zaprezentował w poniedziałek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Teraz Amerykańska Agencja Kosmiczna udostępniła więcej materiałów.

2022-07-12, 23:41

Takiego oblicza kosmosu jeszcze nie znaliśmy. Opublikowano zdjęcia z teleskopu Webba

Wśród zdjęć widzimy największą głębię kosmosu jaką udało się kiedykolwiek zaobserwować. Zdjęcia umożliwiają nam również podróż w czasie, do miejsc gdzie rodzą się i umierają gwiazdy - mówi Polskiemu Radiu astronom doktor Piotr Witek.

- Dostaliśmy nowy obraz, nowe spojrzenie na mgławicę Południowy Pierścień. Zobaczyliśmy mgławicę Carina, czyli jedną z pięknych mgławic południowego nieba z oszałamiającymi detalami, miejscami gdzie rodzą się nowe gwiazdy i układy planetarne - zaznacza naukowiec. 

Posłuchaj

Dr Piotr Witek o tym, co widać na zdjęciach NASA (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Teleskop Webba. "Pozwala zobaczyć to, co było zakryte"

Dzięki obserwacjom wykonanym w podczerwieni teleskop umożliwia zobaczenie tego, co do tej pory było zakryte przez między innymi chmury kosmicznego pyłu. Kosmiczny teleskop pozwala na badanie nie tylko galaktyk i gwiazd, ale także i odległych planet.

REKLAMA

- Dostaliśmy widmo, czyli taki chemiczny odcisk palca pochodzący z przefiltrowanego przez atmosferę obcej planety światła gwiazdy. Dowiedzieliśmy się z czego składa się atmosfera planety innej, krążącej po orbicie odległej od słońca gwiazdy - mówi Piotr Witek.

Wystrzelony z Ziemi 25 grudnia teleskop waży sześć i pół tony, ma wymiary 20 na 14 metrów, a jego sercem jest zwierciadło o średnicy ponad 6 metrów. Teleskop Jamesa Webba będzie wykonywał badania przez kilkanaście lat. Pełen koszt projektu to około 10 miliardów dolarów.

Jedna z opublikowanych przez NASA fotografii (Źródło: PAP/EPA/NASA, ESA, CSA, and STScI HANDOUT) Jedna z opublikowanych przez NASA fotografii (Źródło: PAP/EPA/NASA, ESA, CSA, and STScI HANDOUT)

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej