Rocznica zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad Donbasem. Szef dyplomacji UE apeluje do Rosji

2022-07-17, 07:10

Rocznica zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad Donbasem. Szef dyplomacji UE apeluje do Rosji
Do zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH17 doszło nad terytorium Donbasu, okupowanego przez Rosję. Foto: Ryan Fletcher/ Shutterstock

Dziś mija ósma rocznica zestrzelenia samolotu MH17 w Donbasie nad wschodnią Ukrainą, okupowaną przez Rosję. 17 lipca 2014 roku maszyna malezyjskich linii lotniczych leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w opublikowanym oświadczeniu wezwał Rosję do uznania odpowiedzialności za katastrofę malezyjskiego samolotu - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Moskwa konsekwentnie odrzuca oskarżenia o udział w zestrzeleniu maszyny.

Wezwanie Josepa Borrella

Szef unijnej dyplomacji napisał, że obecna rosyjska napaść na Ukrainę jest bolesnym przypomnieniem tego, co zdarzyło się 8 lat temu, i wzmacnia potrzebę ustalenia odpowiedzialności. "Unia Europejska odnotowuje wszystkie toczące się postępowania sądowe i oczekuje, że Rosja uzna swoją odpowiedzialność i będzie w pełni współpracować w tej sprawie" - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

Międzynarodowe śledztwo wykazało, że samolot MH17 został trafiony pociskiem wystrzelonym z systemu rakietowego BUK, który do Donbasu został przywieziony z Rosji i do Rosji, po odpaleniu rakiet, wyrzutnia została wywieziona.

Żądanie kar dożywocia

Pod koniec grudnia ubiegłego roku holenderska prokuratura zażądała kar dożywotniego więzienia dla czterech mężczyzn - trzech Rosjan i Ukraińca powiązanego z prorosyjskimi separatystami. Byli oni sądzeni zaocznie. Wyrok ma zapaść jesienią tego roku.

Posłuchaj

17 lipca 2014 roku maszyna malezyjskich linii lotniczych leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w opublikowanym oświadczeniu wezwał Rosję do uznania odpowiedzialności - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 


W katastrofie zginęło 298 osób, z których 193 były obywatelami Holandii. Na pokładzie znajdowali się również m.in. obywatele Malezji, Indonezji, Australii i Wielkiej Brytanii (PAP) W katastrofie zginęło 298 osób, z których 193 były obywatelami Holandii. Na pokładzie znajdowali się również m.in. obywatele Malezji, Indonezji, Australii i Wielkiej Brytanii (PAP)

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej