more_horiz
Wiadomości

Koronawirus w Europie. Liczba zakażeń i hospitalizacji szybko rośnie. Czeka nas powrót obostrzeń?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:44
Dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge alarmuje, że na Starym Kontynencie w ciągu zeszłego tygodnia odnotowano prawie 3 mln nowych przypadków COVID-19. To niemal połowa wszystkich nowych zakażeń na świecie. Ponadto dwukrotnie wzrosła w tym czasie liczba hospitalizacji. 
COVID-19 przybiera na sile w Europie. Podwoiła się liczba hospitalizacji
COVID-19 przybiera na sile w Europie. Podwoiła się liczba hospitalizacjiFoto: Shutterstock/Oleg Elkov

Prawie 3 tys. osób umiera obecnie każdego tygodnia z powodu choroby wywołanej przez SARS-CoV-2 - dodał Kluge.

Kraje Europy powinny przyspieszyć przyjmowanie szczepionek przeciwko COVID-19 przez obywateli i ponownie wprowadzić środki zapobiegawcze, takie jak noszenie maseczek, aby uniknąć poważniejszych ograniczeń w związku z kolejną falą wirusa wraz z nadejściem jesieni - ostrzegł przedstawiciel WHO.

Powrót obostrzeń?

Systemy służby zdrowia mogą zostać przeciążone, jeśli nie zacznie się od razu działać przeciwko rozpowszechnianiu się subwariantu omikron - przekazał Kluge w wypowiedzi dla agencji Reutera.

- Obserwujemy wzrost przypadków w społeczeństwie, które funkcjonuje prawie tak samo jak wcześniej - powiedział Kluge, podkreślając potrzebę wprowadzania tzw. stabilizatorów pandemicznych. Oznacza to m.in. przyjmowanie drugiej dawki przypominającej przed przyjęciem nowych, nastawionych na konkretny wariant szczepionek, które mają być dostępne na jesieni, jak i promocję noszenia maseczek, i wietrzenia pomieszczeń.

Jak zaznaczył Kluge, "stabilizatory" powinny zostać wprowadzone, aby uniknąć znacznie ostrzejszych środków zapobiegawczych.

Czytaj także:

Kwestia odpowiedzialności 

- Nie sądzę, aby społeczeństwo było gotowe na zorganizowane lockdowny - skomentował przedstawiciel WHO.

Jak przekazał, ludzie powinni sami podejmować decyzje dotyczące swojego zdrowia, jeśli ich rządy nie wprowadzają ograniczeń w związku z epidemią. - To, że noszenie maseczki nie jest obowiązkowe, nie oznacza, że jest zabronione - podkreślił Kluge.

Zobacz również: Waldemar Kraska w "Trójkowym komentarzu dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także