Negocjacje z Iranem. Josep Borrell: mamy ostateczny tekst porozumienia nuklearnego

Unia Europejska przygotowała ostateczny tekst porozumienia nuklearnego z Iranem - poinformował na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Władze w Teheranie analizują teraz warunki umowy.

2022-08-08, 23:45

Negocjacje z Iranem. Josep Borrell: mamy ostateczny tekst porozumienia nuklearnego
Rozmowy nad przywróceniem porozumienia z 2015 roku trwają od kilku miesięcy. Foto: Alexyz3d/Shutterstock

"To, co można było wynegocjować, zostało wynegocjowane i jest w ostatecznym tekście" - napisał Josep Borrell. Podkreślił, że teraz o kwestiach technicznych będą decydowały władze poszczególnych krajów, które są sygnatariuszami porozumienia. "Jeśli te odpowiedzi będą pozytywne, to możemy podpisać porozumienie" - dodał szef unijnej dyplomacji.

Iran nie chce kończyć rozmów

Agencja Reutera, powołując się na słowa rzecznika Departamentu Stanu USA, podała, że Stany Zjednoczone zapewniają, iż są gotowe szybko zawrzeć porozumienie z Iranem.

Jednak Iran nie chce jeszcze zakończyć negocjacji w tej sprawie. Przedstawiciel irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział agencji IRNA, że rozmowy nie są na takim etapie, aby mówić o finalizowaniu porozumienia.

Wielomiesięczne negocjacje 

W Wiedniu zakończyła się kolejna tura negocjacji nad przywróceniem porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku. Wtedy Teheran zobowiązał się zakończyć prace nad bronią atomową. W zamian zachodnie kraje zobowiązały się znieść sankcje, nałożone wcześniej na ten kraj.

REKLAMA

W 2018 roku porozumienie zerwały jednak Stany Zjednoczone, a władze w Teheranie w odpowiedzi wznowiły program nuklearny. Umowa z 2015 roku zawierała ograniczenia w działalności nuklearnej Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych, nałożonych wcześniej na ten kraj.

W 2018 roku USA wycofały się z umowy, a irańskie władze odpowiedziały na ten krok złamaniem narzuconych przez układ restrykcji nuklearnych. Rozmowy Iranu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA na temat ożywienia umowy nuklearnej, które rozpoczęły się w Wiedniu w 2021 roku, toczyły się z przerwami od 11 miesięcy, ale jak dotąd nie przyniosły porozumienia.

Czytaj więcej:

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej