more_horiz
Wiadomości

"Będzie zapamiętana w Polsce i na świecie". Prezydent Duda i premier Morawiecki żegnają Elżbietę II

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 20:41
Prezydent Andrzej Duda przekazał kondolencje Rodzinie Królewskiej i wszystkim Brytyjczykom po śmierci królowej Elżbiety II. "Przez dziesięciolecia była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie zapamiętana w Polsce i na całym świecie" - napisał. Wyrazy współczucia złożył także premier Mateusz Morawiecki.
Nie żyje królowa Elżbieta II
Nie żyje królowa Elżbieta IIFoto: PAP/EPA/SUZANNE PLUNKETT; Twitter.com/@AndrzejDuda; Twitter.com/@MorawieckiM

"Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Przez dziesięciolecia była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie zapamiętana w Polsce i na całym świecie" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych.

Na śmierć brytyjskiej monarchini zareagował także premier Mateusz Morawiecki. "Odeszła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II z dynastii Windsorów, najdłużej panujący monarcha w historii tego państwa. Ikona, symbol potęgi, kultury oraz tradycji Zjednoczonego Królestwa, ukochana przez Brytyjczyków. Była również głową 14 innych państw należących do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Zasiadała na tronie przez 70 lat, a jej życiorys stanowi prawdziwą kronikę dziejów świata, zwłaszcza burzliwego wieku XX oraz olbrzymich geopolitycznych, społecznych i technologicznych zmian, których była świadkiem" - napisał szef polskiego rządu na Facebooku. "Miałem zaszczyt poznać Ją osobiście. Niech spoczywa w pokoju" - dodał.

Nie żyje królowa Elżbieta II

O śmierci brytyjskiej królowej poinformował w czwartek Pałac Buckingam. Elżbieta II, która zmarła w wieku 96 lat, była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. Tron objęła w 1952 roku. W 2015 roku pobiła rekord królowej Wiktorii, swojej praprababki. Po śmierci Elżbiety II nowym królem został jej syn Karol.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także