more_horiz
Wiadomości

Karol III nowym królem Wielkiej Brytanii. Jest oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 20:30
Nowy brytyjski monarcha Karol III przekazał w oświadczeniu, że śmierć królowej Elżbiety II jest najsmutniejszym momentem w życiu całej rodziny królewskiej. Królowa zmarła w czwartek w wieku 96 lat.
Śmierć mojej ukochanej matki, jej wysokości królowej, to moment największego smutku dla mnie i dla wszystkich członków mojej rodziny - przekazał nowy król, Karol III
Śmierć mojej ukochanej matki, jej wysokości królowej, to moment największego smutku dla mnie i dla wszystkich członków mojej rodziny - przekazał nowy król, Karol IIIFoto: PAP/PA

"Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów oraz przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian, moją rodzinę i mnie będzie pocieszać i podtrzymywać nasza wiedza o szacunku i głębokim uczuciu, którym Królowa była tak powszechnie obdarzana" - napisał król Karol III w oświadczeniu. 

Elżbieta II, która panowała od 6 lutego 1952 r., zmarła w czwartek na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Flaga na Pałacu Buckingham została opuszczona.

Rekordzista monarchii

W linii sukcesyjnej brytyjskiego tronu Karol zajmował pierwsze miejsce od 1952 roku. Jest jednocześnie osobą, która najdłużej w historii brytyjskiej monarchii pełniła funkcję następcy tronu i najstarszą osobą, która wstępuje na tron. Przejęcie tronu przez Karola oznacza, że jego starszy syn William automatycznie został następcą tronu

Karol to pierworodny syn Elżbiety II i księcia Filipa, przyszedł na świat w Londynie 14 listopada 1948 roku. Od 2005 roku jest żonaty z Kamilą Parker Bowles, wcześniej przez kilkanaście lat (1981-1996) był żonaty z Dianą Spencer. Z tego związku ma dwóch synów - Williama i Harry'ego. 

Sukcesja

Kolejność dziedziczenia brytyjskiego tronu jest opisana w trzech dokumentach: Bill of Rights z 1689 roku, Act of Settlement z 1701 r. oraz Succession to the Crown Act z 2013 r. 

Po Williamie w kolejce czekają jego dzieci George, Charlotte i Louis, czyli prawnuki Elżbiety II. Dopiero za nimi jest brat Williama, Harry i jego potomstwo. Na kolejnej pozycji jest książę Andrzej, drugi syn królowej Elżbiety II.

Posłuchaj
00:41 okarol.mp3 Pierwsze oświadczenie nowego brytyjskiego króla. Korespondencja Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także