more_horiz
Wiadomości

21. rocznica zamachów z 11 września. Główne obchody w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 05:29
Amerykanie oddają dziś hołd poległym w atakach terrorystycznych z 11 września. Główne obchody 21. Rocznicy zamachów odbędą się w Nowym Jorku, Waszyngtonie oraz w Pensylwanii. Prezydent Joe Biden weźmie udział w obchodach rocznicy przy pomniku ofiar ataku na Pentagon - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Amerykanie oddadzą hołd poległym w atakach terrorystycznych z 11 września
Amerykanie oddadzą hołd poległym w atakach terrorystycznych z 11 wrześniaFoto: Shutterstock.com/ChrissyH84

Nowojorskie obchody 21. rocznicy zamachów z 11 września odbędą się w parku pamięci zlokalizowanym w miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center. Pośród drzew znajdują się tam dwa kwadratowe baseny po ścianach których spływa woda. Na otaczających je tablicach wyryto nazwiska prawie 3 tysięcy osób, które zginęły w zamachach.

Obchody 11 września

O 8:46 czasu lokalnego, o godzinie o której pierwszy z porwanych samolotów uderzył w północną wieżę, zabiją dzwony a zgromadzeni uczczą pamięć poległych minutą ciszy. Następnie tradycyjnie zostaną odczytane nazwiska wszystkich ofiar. W nowojorskich uroczystościach weźmie udział wiceprezydent Kamala Harris.

Prezydent Joe Biden uda się do Pentagonu, gdzie wygłosi przemówienie do Amerykanów. W Shanksville w Pensylwanii, gdzie rozbił się czwarty z porwanych samolotów United Airlines Lot 93, pojawi się pierwsza dama USA Jill Biden. Koncerty, msze i spotkania przy pomnikach zamachów odbędą się dziś w tysiącach amerykańskich miast i miasteczek.

Zamach terrorystyczny

11 września 2001 roku dwa porwane przez Al Kaidę samoloty wbiły się w wieże Światowego Centrum Handlu (WTC) w Nowym Jorku. Najwyższe wówczas budynki na półkuli północnej, zawaliły się, grzebiąc pod gruzami 2700 osób. Trzeci samolot spadł na Pentagon, a czwarty na pole w Pensylwanii.

W sumie w największych zamachach terrorystycznych na świecie zginęło prawie 3 tysiące osób, w tym co najmniej 8 osób polskiego pochodzenia.

Posłuchaj
00:56 11934346_1.mp3 Amerykanie oddadzą hołd poległym w atakach terrorystycznych z 11 września (Marek Wałkuski/IAR)

 

***

W niedzielę, w 21. rocznicę zamachów terrorystycznych na nowojorskie World Trade Center, w radiowej Dwójce przypomnimy słuchowisko według dramatu Kazimierza Brauna "Jedenasty września. Nowy Jork". Emisja o godz. 21.15.

dz

Zobacz także

Zobacz także