more_horiz
Wiadomości

Pijana rosyjska wierchuszka. Poważne problemy administracji Putina

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 12:15
Prezydent Rosji Władimir Putin jest zaniepokojony częstym spożywaniem alkoholu w swoim najbliższym otoczeniu - donosi portal Meduza.  Według źródeł niezależnego serwisu, urzędnicy na najwyższych szczeblach zaczęli więcej pić, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę.
Niektórzy znikają przed ważnym wydarzeniem, inni niewyraźnie i zawile występują - pisze Meduza o pijaństwie wysokich urzędników z otoczenia Putina
Niektórzy znikają przed ważnym wydarzeniem, inni niewyraźnie i zawile występują - pisze Meduza o pijaństwie wysokich urzędników z otoczenia PutinaFoto: Shutterstock/Leonid200922

"Ludzie od lutego tak rozładowują stres. Ministrowie, ich zastępcy, nawet niektórzy wicepremierzy, pracownicy administracji prezydenta i Rady Bezpieczeństwa, część kierowników państwowych korporacji, gubernatorzy" - powiedziało Meduzie źródło zbliżone do administracji Putina.

Według rozmówcy główną przyczyną stresu są szkody spowodowane przez rosyjską inwazję i sankcje.

Opinia publiczna to widzi

Źródło przekazało portalowi, że Putina w szczególności niepokoi stan "niektórych osób z jego najbliższego kręgu".

Prezydent zaczął zwracać na to uwagę, bo "zaczęła na tym cierpieć dyscyplina" - czytamy. "Niektórzy znikają przed ważnym wydarzeniem, inni niewyraźnie i zawile występują. Widzi to opinia publiczna" - dodano.

Pijani żołnierze 

Problem pijaństwa dotyka też rosyjskiej armii. Od początku inwazji pojawiają się doniesienia o nadużywaniu alkoholu przez żołnierzy, którzy uczestniczą w wojnie na Ukrainie.

Pijani wojskowi byli widziani m.in. na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.  

Prohibicja dla mundurowych

W lipcu główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował na kanale Telegram o wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu rosyjskim wojskowym na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego.

Komendatura Gwardii Narodowej Rosji i miejscowa administracja współpracująca z Rosjanami podjęły tę decyzje w związku z masowym pijaństwem wśród żołnierzy rosyjskich jednostek okupacyjnych.

Na skutek nadużywania alkoholu coraz częściej opuszczali miejsca służby, przebywali na pozycjach ogniowych w stanie nietrzeźwym i naruszali reguły posługiwania się bronią. Dochodziło także do licznych wypadków drogowych. 

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także