more_horiz
Wiadomości

"Jak wydostać się z Rosji" to najczęstsze pytanie rosyjskich internautów. Mobilizacja budzi popłoch

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 17:34
"Jak opuścić Rosję", "jak wydostać się z Rosji 2022" i "mobilizacja" to hasła wyszukiwane obecnie najczęściej przez rosyjskich internautów w Google i lokalnej wyszukiwarce Yandex - informuje belgijski dziennik "De Standaard". "Het Laatste Nieuws" pisze z kolei, że po ogłoszeniu przez Kreml częściowej mobilizacji Rosjanie masowo kupują bilety lotnicze.
Jak wydostać się z Rosji wśród najpopularniejszych wyszukiwań rosyjskich internautów
"Jak wydostać się z Rosji" wśród najpopularniejszych wyszukiwań rosyjskich internautówFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Na krótko po przemówieniu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na ten temat Rosjanie "rzucili się" do kupowania biletów na wyloty z Moskwy - napisał "HLN".

Rosjanie masowo wykupują bilety lotnicze

Turcja, Gruzja i Armenia należą do krajów, do których obywatele rosyjscy wciąż mogą podróżować bez wizy. "Bezpośrednie loty z Moskwy do Stambułu i Erewania wyprzedały się niemal natychmiast" - informuje "HLN" i wyjaśnia, że wielu Rosjan obawia się, że ze względu na mobilizację wkrótce nie będą mogli opuścić kraju.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" informuje, że nie ma już biletów na loty w czwartek do Tbilisi, Erewania i tureckiej Antalyi, a jedyne dostępne połączenie z Moskwy do Istambułu kosztowało aż 9253 euro (prawie 44 tys. zł).

Rekordowe ceny

Reuters ustalił, że niedostępne są również niektóre trasy z międzylądowaniami, w tym z Moskwy do Tbilisi, a najtańsze loty ze stolicy Rosji do Dubaju kosztowały ponad 300 tys. rubli, czyli około 5 tys. dolarów lub ponad 23,5 tys. zł.

Putin ogłosił w środę częściową mobilizację, która ma rozpocząć się jeszcze tego dnia i objąć rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, ale przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe szkolenie. Według ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu mobilizacja obejmie ok. 300 tys. osób.

Czytaj także:


Zobacz również: Jarosław Sellin w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także