more_horiz
Wiadomości

Putin ogłoszą aneksję. Przywódcy UE zapowiadają zaostrzenie sankcji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 15:39
Przywódcy 27 krajów, oraz liderzy unijnych instytucji potępili kolejną bezprawną aneksję Ukrainy i zagrozili zaostrzeniem sankcji wobec Rosji. Wspólne oświadczenie opublikowali członkowie Rady Europejskiej. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy.
Przywódcy UE zapowiadają zaostrzenie sankcji
Przywódcy UE zapowiadają zaostrzenie sankcjiFoto: SPUTNIK / Reuters / Forum

Pseudoreferendum w sprawie przyłączenia ukraińskich ziem do Rosji rozpoczęło się 23 września na terenie okupowanych obwodów tj. donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Głosowania w tej sprawie prowadzone były pod przymusem komisji wyborczej i rosyjskiej armii trwały do 27 września.

"Nigdy nie uznamy nielegalnych referendów, które Rosja wymyśliła jako pretekst do dalszego naruszania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, ani ich sfałszowanych wyników. Nigdy nie uznamy tej nielegalnej aneksji" - napisali przywódcy 27-mki i liderzy Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej. Podkreślili, że te decyzje są nieważne i nie mogą wywoływać żadnych skutków prawnych. 

"Krym, Chersoń, Zaporoże, Donieck i Ługańsk to Ukraina" - napisali. Wezwali oni wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do jednoznacznego odrzucenia nielegalnej aneksji. Zapowiedzieli też zaostrzenie sankcji. "Będą one dalej zwiększać presję na Rosję, by zakończyła agresywną wojnę" - czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Europejscy liderzy podkreślili też, że Ukraina korzysta ze swojego prawa do obrony przed rosyjską agresją i ma prawo do wyzwolenia terytoriów okupowanych w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. „Groźby nuklearne ze strony Kremla, mobilizacja wojskowa i przedstawianie terytorium Ukrainy jako rosyjskiego oraz sugestie, że wojna może się teraz toczyć na terytorium Rosji, nie osłabią naszej determinacji” - podkreślili europejscy przywódcy.

Posłuchaj
00:55 11968667_1.mp3 Przywódcy UE: potępiamy bezprawną aneksję Ukrainy, zaostrzymy sankcje wobec Rosji (Beata Płomecka/IAR)

Aneksja 

- Podjęliśmy decyzję o włączeniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej; jestem przekonany, że Zgromadzenie Federalne (połączone izby parlamentu) poprze to postanowienie - ogłosił prezydent Rosji Władimir Putin w propagandowym wystąpieniu na Kremlu. Tym samym Rosja złamała prawo międzynarodowe.

Ogłaszając wcielenie okupowanych obwodów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej, stwierdził, że mieszkańcy tych ziem stają się obywatelami rosyjskimi "na zawsze". Putin powołał się na nielegalne pseudoreferenda na ziemiach ukraińskich, w których ludzie, bojąc się o własne życie, musieli oddawać głosy. Rosja złamała tym samym prawo międzynarodowe.

Zapewnił, że Rosja będzie bronić "wszelkimi środkami" terenów, które nazwał jej terytoriami.

Wystąpienie Putina na Kremlu, w którym wielokrotnie oskarżał Zachód o zamiary zniszczenia Rosji, było często przerywane owacjami zebranych przedstawicieli władz.

Czytaj także:

IAR/PAP/as/koz

Zobacz także

Zobacz także