more_horiz
Wiadomości

Kolejny zamach stanu w Burkina Faso. Dotychczasowy przywódca obalony przez kapitana armii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 02:53
Płk Paula-Henri Damiba został odsunięty od władzy przez kapitana armii Burkina Faso Ibrahima Traore. Rozwiązano również rząd - głosi oświadczenie odczytane w telewizji państwowej. Wcześniej budynek telewizji został opanowany przez grupę burkińskich oficerów.
Zamach stanu w Burkina Faso
Zamach stanu w Burkina FasoFoto: PAP/EPA/ASSANE OUEDRAOGO

Był to już drugi zamach stanu od zaledwie 8 miesięcy w tym niestabilnym kraju w Afryce Zachodniej, borykającym się z coraz większą aktywnością dżihadystów.

Traore ogłosił się nowym przywódcą Burkina Faso. Oświadczył, że grupa zbuntowanych oficerów postanowiła obalić Damibę ponieważ "nie radził sobie z pogarszającą się sytuacją w kraju spowodowaną coraz większą aktywnością skrajnych ugrupowań islamistycznych".

Damiba sprawował władzę od stycznia br. kiedy obalił demokratycznie wybranego prezydenta Rocha Kabore, częściowo – jak mu zarzucał - z tych samych powodów.

Zawieszona konstytucja, zakaz działalności partii

Nowy przywódca zarządził zawieszenie konstytucji, zamknięcie granic oraz zakaz działalności wszystkich partii politycznych i organizacji społecznych. Wezwał ludność do "zachowania spokoju i powrotu do swoich zajęć".

Zamach stanu w Burkina Faso potępiła Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej oświadczając, że nastąpił on w okresie, w którym kraj uczynił postępy na drodze do przywrócenia rządów demokratycznych.

Czytaj także:

ms, PAP

Zobacz także

Zobacz także