more_horiz
Wiadomości

KE posłuchała ostrzeżeń Polski i krajów bałtyckich. Odradza przyjmowanie rosyjskich dezerterów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 11:37
Komisja Europejska zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan, zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Bałtów. - Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją i zagrożeniem dla bezpieczeństwa - podkreślała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson przedstawiając zaostrzone wytyczne dotyczące wydawania wiz i podzielając stanowisko Polski oraz krajów bałtyckich.
KE zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan
KE zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją RosjanFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Podejście Komisji Europejskiej sprowadza się do jednego - nie przyznawać Rosjanom pochopnie wiz i nie wpuszczać ich do Unii - wskazuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 

Rygorystyczne podejście do przyznawania wiz

- Kraje członkowskie muszą bardzo dogłębnie i rygorystycznie przeprowadzić ocenę pod kątem bezpieczeństwa - mówiła komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Jeśli istnieje przypuszczenie, że Rosjanie ubiegający się o wizy zechcą zostać dłużej w Unii niż 90 dni, powinni otrzymać odmowę. Kluczowe jest też miejsce składania wniosku o wizy - konsulaty unijnych krajów w państwach poza Wspólnotą, na przykład w Gruzji, nie mogą przyjmować wniosków od Rosjan. - Muszą się oni ubiegać o wizy schengeńskie w swoim kraju - Rosji - dodała unijna komisarz.

Posłuchaj
00:52 11969750_1.mp3 KE zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Ponadto Komisja zaleca rewizję przyznanych już wiz. Służby graniczne będą mogły je anulować jeśli stwierdzą zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Czytaj także:

IAR/kp/pp

Zobacz także

Zobacz także