more_horiz
Wiadomości

Marszałek Sejmu: żaden z uczestników Platformy Krymskiej nie uznaje zaboru Krymu przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 17:52
W Zagrzebiu zakończył się pierwszy parlamentarny szczyt Platformy Krymskiej, na którym około 50 delegacji z całego świata przyjęło wspólną deklarację. Polskę reprezentowali Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki. Jak wskazała marszałek Sejmu: żaden z uczestników szczytu nie uznaje zaboru Krymu przez Rosję.
Marszałek Sejmu: żaden z uczestników Platformy Krymskiej nie uznaje zaboru Krymu przez Rosję
Marszałek Sejmu: żaden z uczestników Platformy Krymskiej nie uznaje zaboru Krymu przez RosjęFoto: twitter.com/KancelariaSejmu

Marszałek Sejmu poinformowała, że deklaracja zawiera kilka stron i jest w niej przede wszystkim mowa o tym, że Krym jest ukraiński, a nie rosyjski, a uczestnicy szczytu zrobią wszystko, by jak najszybciej reintegrować Półwysep Krymski z Ukrainą.

Polska polityk oceniła, że przewodniczący parlamentów i zgromadzeń parlamentarnych mówią jednym głosem w sprawie Półwyspu Krymskiego. - Mówimy o tym, że Krym należy do Ukrainy, żadne z naszych państw nie uznało zaboru Krymu przez Rosję - podkreśliła. - Wiemy, ile będzie potrzeba pracy, ile działań - nie tylko dyplomatycznych, ale także pomocy finansowej - do tego, żeby Krym wrócił do Ukrainy - powiedziała Elżbieta Witek. Dodała, że rozmowy dotyczą też jedności i solidarności państw w kwestii Ukrainy.

Elżbieta Witek poinformowała, że omówiono również kwestie nasilającej się wojny dezinformacyjnej ze strony Rosji. - Próbuje się wmawiać naszym społeczeństwom, że to wina Ukraińców, że są wysokie ceny żywności, wysokie ceny gazu, prądu, wszystkich nośników energii. Naszym obowiązkiem w tej chwili jest edukowanie naszych społeczeństw, że to jest wina Rosji. To Putin rozpętał tę wojnę i on ponosi odpowiedzialność za to, co w tej chwili się dzieje - oświadczyła Elżbieta Witek.

Posłuchaj
00:27 12011917_1.mp3 Marszałek Elżbieta Witek: Krym należy do Ukrainy, żadne z naszych państw nie uznało zaboru Krymu przez Rosję (IAR) 

Parlamentarny szczyt Platformy Krymskiej

Zarówno marszałek Sejmu Elżbieta Witek, jak i marszałek Senatu Tomasz Grodzki zostali odznaczeni przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderem Księcia Jarosława Mądrego. Odznaczenie wręczył w Zagrzebiu przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, Rusłan Stefanczuk.

W spotkaniu w Chorwacji udział wzięli między innymi: szefowa Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, przewodnicząca niemieckiego Bundestagu Baerbel Bas, przewodnicząca czeskiej Izby Poselskiej Marketa Pekarova Adamova, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk, a także przedstawiciele NATO i Parlamentu Europejskiego. Szczyt zorganizowało Zgromadzenie Chorwackie oraz Rada Najwyższa Ukrainy.

W pracach zainicjowanej przez Ukrainę Platformy Krymskiej bierze udział kilkadziesiąt państw z całego świata. Oprócz wielu krajów europejskich to także na przykład Japonia, Australia, Kanada czy USA.

Czytaj także:

Zobacz także: Elżbieta Witek w Programie 1 Polskiego Radia

ng//IAR

Zobacz także

Zobacz także