more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki w "Washington Post": nie wykluczałbym użycia broni jądrowej przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 15:37
Nie można wykluczyć użycia broni jądrowej przez Rosję, ponieważ znalazła się ona w położeniu, w którym nigdy nie spodziewała się znaleźć - ocenił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika "Washington Post".
Premier Mateusz Morawiecki w Washington Post: nie wykluczałbym użycia broni jądrowej przez Rosję
Premier Mateusz Morawiecki w "Washington Post": nie wykluczałbym użycia broni jądrowej przez RosjęFoto: PAP/Marcin Bielecki

- Nie wykluczyłbym takiej opcji, ponieważ Rosja jest teraz w położeniu, w którym nigdy nie spodziewała się znaleźć i prawdopodobnie będzie eskalować sytuację na Ukrainie - skomentował we wtorek Mateusz Morawiecki, zapytany przez Davida Ignatiusa w porannym programie na żywo "Washington Post Live" o możliwość użycia przez Moskwę broni jądrowej.

Szef polskiego rządu wyraził też nadzieję, że eskalacja ta nie będzie polegać na użyciu broni jądrowej, ale "jasne jest, że Kreml nie postrzega Ukrainy jako jedynego pola bitwy", wskazując między innymi na cyberprzestrzeń, gospodarkę oraz propagandę.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska poczyniła przygotowania na różne scenariusze, zarówno militarne w ramach NATO, jak i np. rozbudowując sieć schronów.

Premier Morawiecki w "Washington Post"

Premier odniósł się także do postawy Belina wobec obecnego kryzysu. - Mam nadzieję, że Niemcy wyciągnęły wnioski z tej lekcji, bo skutki są dla nich dość surowe: oznaczają recesję, może nawet głęboką recesję (...) Oznaczają najwyższą inflację od 1951 r. Niewiarygodne, prawda? - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, polegając na Rosji, Niemcy "włożyły wszystkie jajka do jednego koszyka i był to ogromny, ogromny błąd", w którego konsekwencji cierpi cała Europa.

Zaznaczył, że Polska dzięki wieloletnim przygotowaniom i inwestycjom w infrastrukturę gazową dość szybko potrafiła całkowicie odłączyć się i uniezależnić od rosyjskiego gazu, i może nawet stać się źródłem bezpieczeństwa energetycznego dla całego regionu.

Czytaj także:

Wsparcie dla Ukrainy

We wtorek premier Mateusz Morawiecki wziął także udział w międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy. Szef polskiego rządu wskazywał tam, że Ukrainę należy wspierać zarówno wojskowo, jak i finansowo. Podkreślił, że wsparcie finansowe jest istotne nie tylko w następnych kilku miesiącach, ale w całym 2023 roku.

- Aby wygrać wojnę z Rosją, musimy zbudować zupełnie nową architekturę bezpieczeństwa w wymiarze gospodarczym i politycznym. Odbudowa gospodarcza Ukrainy jest niezmiernie istotnym warunkiem dla bezpieczeństwa Europy - podkreślił premier.

Zobacz także: Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie 3 Polskiego Radia

ng//PAP//IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także