Afganistan: talibowie zaostrzają prawo. Zakazali kobietom wstępu do parków i wesołych miasteczek
Rządzący Afganistanem talibowie zakazali kobietom wstępu do stołecznych parków i wesołych miasteczek - poinformował w czwartek portal France24.com.
2022-11-10, 12:35
Nowe ograniczenie, wprowadzone w tym tygodniu, jeszcze bardziej wypycha kobiety z przestrzeni publicznej. W myśl reguł narzuconych przez talibów kobiety nie mogą przemieszczać się publicznie bez męskiego towarzystwa (męża, starszego brata lub ojca), obowiązują je też ścisłe reguły dotyczące ubioru - w miejscu publicznym mogą być widoczne jedynie oczy kobiety.
Od ponad roku dziewczęta mogą się uczyć jedynie do piątej klasy włącznie - przypomina portal.
Talibowie rządzą w Afganistanie od 2021 roku. Przejęli władzę po wycofaniu się wojsk koalicji zachodniej, które przebywały tam od 2001 roku. W tym czasie wprowadzili wiele ograniczeń dla kobiet, między innymi zakazując im pracy poza domem. "Zasady islamu są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego" – podkreślali wielokrotnie urzędnicy afgańskiego ministerstwa cnót i występków.
REKLAMA
Inne zakazy wobec kobiet
Z początkiem maja talibowie wydali też m.in. nakaz zobowiązujący kobiety do noszenia w przestrzeni publicznej burek, zakrywających całe ciało. Przywódca duchowy talibów w Afganistanie Hibatullah Achundzada wydał dekret, według którego kobiety powinny nosić czador (burkę zakrywającą całe ciało), "ponieważ jest to symbol tradycji oraz oznaka szacunku''.
Zawiera on też zalecenie, by kobiety pozostały w domu, "jeśli nie wykonują żadnej ważnej pracy na zewnątrz''. Zgodnie z dekretem, jeśli kobieta nie będzie stosowała się do nakazu noszenia burki, jej ojciec lub najbliższy męski krewny zostanie zwolniony z pracy lub trafi do więzienia.
Kilka miesięcy po przejęciu władzy talibowie wydali pierwsze wytyczne, dotyczące tego, jak powinny ubierać się kobiety, jednak nie było to oficjalne rozporządzenie. Dwa miesiące temu zamknęli szkoły średnie dla dziewcząt. Społeczność międzynarodowa uczyniła prawo do edukacji dla wszystkich punktem spornym w negocjacjach dotyczących uznania nowego reżimu talibów i pomocy dla Afganistanu.
- Śmierć ponad 100 osób związanych z poprzednim rządem. Raport ONZ dot. działań talibów
- "Talibowie kontrolują terytorium, ale nie funkcjonowanie państwa". Repetowicz o sytuacji w Afganistanie
PAP/koz/kor
REKLAMA
REKLAMA