"My, Europejczycy na to nie pozwolimy". Szefowa KE o rosyjskim planie kryzysu głodowego

Rosja chce celowo zagłodzić ludzi w krajach słabo rozwiniętych blokując czarnomorskie porty z ukraińskim zbożem - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej w oświadczeniu wideo. Ursula von der Leyen opublikowała je po konsultacjach z premierami Polski, Czech, Słowacji, Rumunii oraz Ukrainy i Mołdawii dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego.

2022-11-11, 21:29

"My, Europejczycy na to nie pozwolimy". Szefowa KE o rosyjskim planie kryzysu głodowego
Szefowa KE zapowiedziała inwestycje w korytarze solidarnościowe. Foto: EPA/DUMITRU DORU

Wprawdzie od lipca szlak morski został odblokowany, ale Rosja regularnie utrudnia swobodną żeglugę.

- Miliony ludzi w krajach słabo rozwiniętych potrzebują zboża z Ukrainy, by przeżyć. Rosja celowo stara się ich zagłodzić blokując ukraińskie porty, uniemożliwiając statkom wypełnionym zbożem dotarcie do świata. Przez takie działania miliony obywateli od Somalii po Jemen są na skraju głodu. My, Europejczycy na to nie pozwolimy - powiedziała szefowa Komisji.

Korytarze solidarnościowe

W reakcji na blokadę przez Rosję ukraińskich portów Unia utworzyła tak zwane korytarze solidarnościowe pozwalające na priorytetowe wyeksportowanie ukraińskiego ziarna kolejami i drogami. Od maja do października wyeksportowano 15 milionów ton zboża z Ukrainy, z czego połowę przez Polskę.

Dziś Komisja Europejska ogłosiła, że w trybie pilnym przeznaczy 250 milionów euro na dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę przygraniczną w krajach sąsiadujących z Ukrainą, by usprawnić funkcjonowanie korytarzy i skrócić czas odpraw granicznych.

REKLAMA

Posłuchaj

Ursula von der Leyen: Rosja chce celowo zagłodzić ludzi w krajach słabo rozwiniętych (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Koło ratunkowe

- Dzięki europejskim korytarzom solidarnościowym Ukraina utrzymuje handel ze światem. Te korytarze dostarczyły światu żywność z Ukrainy i zapewniły jej kluczowe dochody. Stały się one niezbędnym i skutecznym kołem ratunkowym bez względu na powtarzające się rosyjskie groźby dotyczące blokady żeglugi morskiej. Jednak kończy się przepustowość korytarzy i wymagają one pilnych inwestycji - podkreśliła szefowa Komisji.

Ursula von der Leyen dodała, że korytarze solidarnościowe to najbardziej niezawodny sposób dla Ukrainy do prowadzenia handlu z Europą i światem.

REKLAMA

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej