Szczątki prof. Jana Łukasiewicza trafią do Polski. Uroczystości rozpoczną się w Dublinie

2022-11-21, 04:04

Szczątki prof. Jana Łukasiewicza trafią do Polski. Uroczystości rozpoczną się w Dublinie
W Dublinie odbędą się uroczystości związane z przywiezieniem szczątków prof. J. Łukasiewicza do Polski. Foto: uw.edu.pl

W Dublinie odbędą się uroczystości związane z przywiezieniem szczątków prof. Jana Łukasiewicza do Polski. Obecnie szczątki ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego w II Rzeczypospolitej spoczywają w stolicy Irlandii na cmentarzu Mount Jerome.

O 13.30 na grobie na cmentarzu Mount Jerome, w którym spoczywał od 1956 roku zostaną złożone kwiaty, natomiast o 14.30 w kościele świętego Audoena, siedzibie Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii, odprawiona zostanie msza w intencji profesora Łukasiewicza. W uroczystościach wezmą udział między innymi: ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska i Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.

Opieka nad mogiłami polityków II RP

Pełnomocnik premiera do spraw ochrony miejsc pamięci Wojciecha Labuda wyjaśnia, że sprowadzenie szczątków profesora Łukasiewicza jest elementem programu zainicjowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego mającego na celu opiekę nad mogiłami polityków II Rzeczypospolitej. Groby zlokalizowane w Polsce najczęściej są remontowane, z kolei jeśli mogiła polskiego polityka jest za granicą i jest zaniedbana rozpoczyna się procedura sprowadzenia jego szczątków do Polski - tak jak w przypadku profesora Łukasiewicza, którego grobem nikt się nie opiekował.

Profesor Łukasiewicz był między innymi autorem logiki trójwartościowej, pierwszego nieklasycznego rachunku logicznego, a także stworzył notację polską - do dziś stosowany sposób zapisu wyrażeń arytmetycznych w informatyce. Z kolei jako minister w rządzie Ignacego Paderewskiego - mówi Wojciech Labuda - położył podwaliny pod system edukacji w odradzającej się Polsce.

- Był ministrem prawie przez cały rok 1919, wówczas mierzono się ze sprawami podstawowymi, czyli w ogóle organizacją szkolnictwa w naszym kraju. Do jego najważniejszych zasług można zaliczyć przede wszystkim uregulowanie kwestii kształcenia nauczycieli czyli systematyzowanie - ujednolicenie edukacji w całym kraju. Za jego kadencji założonych zostało kilak ważnych uczelni wśród nich Akademia Górniczo - Hutnicza - powiedział.

Wojciech Labuda podkreśla, że sprowadzenie szczątków tak wybitnego Polaka do ojczyzny jest ważnym symbolem. - Chciał wrócić do kraju i sprowadzenie jego szczątków do kraju jest realizacją jego ostatniej woli. W wymiarze państwowym to oddanie pewnej sprawiedliwości historycznej, że szczątki zasłużonych postaci, które budowały wolną Polskę, powinny spoczywać na wolnej polskiej ziemi - spłacamy pewien dług wobec, tych którzy tworzyli nasze państwo - dodał.

Szczątki profesora Jana Łukasiewicza zostaną złożone we na Starych Powązkach w Alei Zasłużonych.

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej