COP27 w ogniu krytyki. Eksperci: brak postępu w walce ze zmianami klimatu

2022-11-21, 13:12

COP27 w ogniu krytyki. Eksperci: brak postępu w walce ze zmianami klimatu
W ocenie ekspertów, decyzja o utworzeniu funduszu na rzecz krajów rozwijających się jest istotna, ale poza tym COP27 nie przyspieszyło walki ze zmianami klimatu. Foto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Na zorganizowanym przez ONZ w egipskim Szarm el-Szejk i zakończonym w niedzielę szczycie klimatycznym COP27 zdecydowano, co prawda, o utworzeniu specjalnego funduszu dla krajów rozwijających się, ale zabrakło szczegółów jego działania. Eksperci podkreślają też, że w kwestii walki ze zmianami klimatu nie posunięto się naprzód.

Ostateczne porozumienie osiągnięto na szczycie w Egipcie w niedzielę, 20 listopada. Z powodu intensywnych negocjacji samo spotkanie w Szarm el-Szejk przedłużono o dwa dni. Jednak ostateczne rezultaty rozczarowały wielu zachodnich oraz azjatyckich polityków i ekspertów.

Brak szczegółowych uzgodnień

Podczas COP27 zdecydowano o powołaniu funduszu przeznaczonego dla krajów biednych i rozwijających się. Środki miałyby pomóc tym państwom w przechodzeniu na zieloną gospodarkę.

Przedstawiciele Pakistanu, którzy mocno naciskali na taką decyzję krytykowali brak szczegółowych ustaleń. Wciąż nie wiadomo bowiem, ani kto miałby wpłacać pieniądze, zarządzać nimi, ani w jaki sposób miałyby one trafiać do potrzebujących.

Krytyka także ze strony UE

Europejczycy z kolei wytykają organizatorom, że decyzja o funduszu była jedyną, jaka zapadła w czasie COP27.- To rzeczywiście historyczna decyzja, ale rozczarowujące jest to, że nie zrobiliśmy żadnego postępu w walce ze zmianami klimatu - mówił szefa poprzedniej konferencji klimatycznej Alok Szarma.

Unijny przedstawiciel do spraw klimatu Frans Timmermans mówił nawet, że wiele krajów próbowało w czasie negocjacji cofnąć się w walce z globalnym ociepleniem.

COP27 rozpoczął się 6 listopada w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk i zakończył się ponad dzień po terminie, co czyni szczyt klimatyczny jednym z najdłuższych w historii..

Polska na ścieżce zrównoważonego rozwoju

8 listopada gościem konferencji był prezydent Andrzej Duda. - Polska osiągnęła cele klimatyczne w 2020 r., rozwija OZE oraz niskoemisyjny program atomowy. Promujemy elektromobilność, efektywność energetyczną i nowe technologie. Aktywnie działamy, by spełnić nasze cele. Mimo wyzwań w sektorze energetycznym idziemy ścieżką zrównoważonego rozwoju, obcinając emisję, przy wzroście PKB - mówił polski prezydent.


Posłuchaj

Podczas konferencji COP27 prezydent Andrzej Duda zaapelował na szczycie klimatycznym ONZ o sprawiedliwą transformację gospodarek na świecie - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 1:31
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej