more_horiz
Wiadomości

"Kaliningrad nadal stanowi zagrożenie". Szef litewskiego MON o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 13:58
Szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anuszauskas powiedział, że "obwód kaliningradzki nadal stanowi dla Litwy zagrożenie, mimo, że zagrożenie ze strony tej enklawy jest obecnie mniejsze niż wcześniej". Wywiad z ministrem opublikowała rosyjskojęzyczna wersja portalu Delfi na Litwie.
Litewski minister obrony: Kaliningrad nadal stanowi zagrożenie.
Litewski minister obrony: Kaliningrad nadal stanowi zagrożenie.Foto: PAP/VALDA KALNINA

Arvydas Anuszauskas zaznaczył, że zagrożenie z Kaliningradu nie jest obecnie duże, ponieważ Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą. Jednak, jego zdaniem, niebezpieczeństwo nadal się utrzymuje.

"Kontyngent wojsk się zmniejszył"

- Wiemy, że kontyngent wojsk w obwodzie kaliningradzkim zmniejszył się, bo część żołnierzy została wysłana na Ukrainę. Zastąpiły ich osoby zmobilizowane - wyjaśnia szef resortu obrony i wskazuje, że część sprzętu mogła stamtąd zostać wysłana na front, ale były to niezbyt znaczące ilości broni.

- Obwód kaliningradzki jest niczym niezatapialny, rosyjski lotniskowiec w tym regionie. Posiada swoje możliwości, dysponuje taktyczną bronią nuklearną, właśnie tutaj, koło Litwy - wyjaśnia Anuszauskas.

Posłuchaj
00:49 12079671_1.mp3 Litewski minister obrony: Kaliningrad nadal stanowi zagrożenie (IAR)

"Europa powinna być przygotowana na najgorszy scenariusz"

Minister obrony odniósł się też do kwestii wybuchu wojny na szeroką skalę. Jak zaznaczył Europa powinna zawsze być przygotowana na najgorszy scenariusz. - Myślę, że trzeba być gotowym na najgorszy scenariusz, bo jeśli się nie przygotujemy to może się on spełnić - zaznaczył Anuszauskas.

Czytaj także:


IAR/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także