Duże wyróżnienie dla Polaka. Zasiądzie w kierownictwie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

2022-12-07, 17:21

Duże wyróżnienie dla Polaka. Zasiądzie w kierownictwie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych
KE: polski naukowiec zasiądzie w kierownictwie Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych. Foto: shutterstock/Mongkolchon Akesin

Polski naukowiec, profesor Leszek Kaczmarek zasiądzie w kierownictwie Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych.

Komisja Europejska mianowała go do tego grona wraz z czwórką pozostałych wybitnych naukowców i badaczy z Austrii, Irlandii, Luksemburga i Wielkiej Brytanii. Ich czteroletnia kadencja w kierownictwie Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych rozpocznie się w styczniu.

Profesor Leszek Kaczmarek jest kierownikiem Pracowni Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej imienia Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Celem badań zespołu pod kierownictwem profesora Kaczmarka jest poznanie relacji mózg-umysł, w szczególności zlokalizowanie w mózgu czynności umysłu oraz wyjaśnienie ich molekularnego i komórkowego podłoża.

Kaczmarek był laureatem Nagrody FNP w 2000 r. w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za prace poświęcone wpływowi różnych bodźców na ekspresję genów w wybranych strukturach mózgu ssaków. To najwyższe wyróżnienie w polskiej nauce.

Kolejny Polak w ważnym gremium

Nie jest to pierwszy Polak w tym gremium. Aktualnie jej członkiem jest prof. Andrzej Jajszczyk, którego kadencja kończy się 31 grudnia 2022 r. Wcześniej członkami rady byli prof. Tomasz Dietl i prof. Michal Kleiber.

Oprócz prof. Kaczmarka nominowano również: prof. Harriet Bulkeley z Durham University (Wielka Brytania), prof. Thomasa Henzingera z Institute of Science and Technology Austria, prof. Luke'a O'Neilla z Trinity College w Dublinie (Irlandia)i prof. Björna Otterstena z University of Luxembourg.

"Rada Naukowa ERC składa się z wybitnych europejskich naukowców i uczonych, którzy nadzorują wiodącą europejską organizację finansującą pionierskie badania naukowe w Europie. Wystarczy wskazać jeden niedawny przykład jej sukcesu – trzech tegorocznych laureatów Nagrody Nobla otrzymało znaczne środki na swoje badania od ERC" – powiedziała cytowana w komunikacie ERC komisarz UE ds. innowacji i badań Mariya Gabriel.

***

ERC jest czołową europejską organizacją finansującą pionierskie badania naukowe. Oferuje 4 główne programy: Starting Grants, Consolidator Grants, Advanced Grants i Synergy Grants. Całkowity budżet ERC na lata 2021-2027 wynosi ponad 16 mld euro w ramach programu Horyzont Europa. Przewodniczącą ERC jest prof. Maria Leptin.

IAR/Beata Płomecka/PAP/as

Polecane

Wróć do strony głównej